Du Lietuvos Seimo komitetai nusprendė kreiptis į NATO dėl karių dislokavimo Lietuvoje, o Lenkija siunčia savo karines pajėgas prie Ukrainos sienos. Tuo tarpu Rusija pradėjo rašyti propagandines eiles, esą išsiaiškino, kurioje Lietuvos vietoje buvo rengiami Maidano aktyvistai. Apie mūsų šalies gynybinio saugumo ribas „Lietuvos ryto“ televizijos aktualių pokalbių laidoje „Lietuva tiesiogiai“ pirmadienį diskutavo buvusi krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė, dabartinis ministras Juozas Olekas bei gynybos ekspertas Aleksandras Matonis.

J. Olekas aiškino, kad Rusija įnirtingai militarizuoja Kaliningrado sritį, o šiuo metu yra tikrinamas karinių pajėgų judėjimas. „Situacija kelia nerimą. Mes stebime padėtį“, – kalbėjo politikas ir tikino visuomenę, kad gali miegoti ramiai.

 

Tokiam ministro posakiui ėmė prieštarauti R. Juknevičienė, primindama NATO generalinio sekretoriaus žodžius, esą visos Europos saugumas yra smarkiai sumažėjęs, artėjama prie karo ribos. Moteris tvirtino, kad artimiausiose Seimo sesijose „būtina peržiūrėti biudžetą, susidėlioti prioritetus“ ir ruošti mūsų karines pajėgas galimam blogiausio atvejo scenarijui.  „Esame labai sudėtingame geografiniame NATO gynybos kontekste. Esame apendiksas, kurį labai lengvai galima nukirsti. Jūros ir oro erdvė yra labai lengvai užblokuojama“, – neigiamų pastabų į J. Oleko pusę negailėjo buvusi ministrė.

 

Laidos vedėjai Daivai Žeimytei paklausus, kaip NATO privalėtų mums padėti A. Matonis siūlė iš pradžių „parodyti politinę valią ir norą išgirsti sąjungininkų patarimus“.

 

J. Olekas svarstė, kad reikia didinti krašto apsaugos gynybos finansavimą. 2016 m. numatytas 1 proc. didinimas. „Aš, kaip ministras, norėčiau, kad būtų 2 proc.”, – teigė jis. Laidos vedėjai paklausus, ką ministras daro, kad tie procentai būtų realizuoti, politikas nepasimetė: „Teikiu siūlymus, kad būtų didinama“, – finansavimo didinimo idėjų realumu nedvejojo jis.

 

A. Matonis pateikė skaičiavimus, kad 2020 m. mes turėsime tik 1.8 proc. daugiau lėšų – tiek pat, kiek prieš įstojant į NATO. Jis klausė, ar tai yra „adekvatu pafrontėje esančiai valstybei, turinčiai kaimynus, kurių agresyvumas didėja mėnesio perspektyvoje“.

 

„Gynybos krašto apsauga rūpi absoliučiai mažumai politikų“, – rėžė R. Juknevičienė. – Siųsti žmones plikus nuogus prieš tokią jėgą, kuri galėtų ateiti? Aš nežinau, ar mes turime tiek moralės“, – retoriškai klausė politikė, teigdama, kad visas jėgas reikia sukoncentruoti į mūsų sausumos pajėgas.

 

A. Matonis siūlė prisiminti kelių dienų senumo vaizdus iš Krymo, kuriuose matomi Rusijos šarvuočiai bei virš jų skraidantys naikintuvai, o tai reiškia, kad Rusijoje dominuoja oro pajėgos, nuo kurių mes negalėsime apsiginti.

 

„Mes esame adekvačiai pasiruošę dabartinei situacijai“, – konstatavo ministras J. Olekas.

 

„Lietuva tiesiogiai“ su Daiva Žeimyte – nuo pirmadienio iki ketvirtadienio 17.20 val. tik per „Lietuvos ryto“ televiziją.