Sausa, sutrūkinėjusi padų oda – pažeidimai, kurie išsivysto ne per vieną dieną. Audiniai netenka drėgmės laikui bėgant, o procesus lemia įvairios priežastys: nuo per karšto vandens duše iki cukrinio diabeto. Laimei, yra būdų, kaip susigrąžinti pėdų grožį.

 

Atsėlina tyliai Closeup,Photo,Of,A,Female,Feet,At,Spa,Salon,On

 

Bėda atsėlina netikėtai. Iš pradžių pėdų oda tampa šiurkšti, šerpetoja, gali būti sausumo, tempimo jausmas, niežulys. Vėliau dėl trinties arba spaudimo susiformuoja nuospaudos – sausos, sustorėjusios, negyvos odos vietos. Jei problema negydoma, odos dehidratacija didėja ir kulnų, padų ar pėdos šonuose susidaro įtrūkimų. Suaižėjusi oda kabinasi už tekstilės, pavyzdžiui, kojinių, pėdkelnių, patalynės, skauda dėl trinties į avalynę ir einant basomis, gali pakraujuoti. Gilėjant pažeidimams atsiveria vartai bakterinei ar grybelinei infekcijai, o užsikrėtimo rizika didėja lankantis viešose pramogų zonose, kur šilta ir drėgna (pirtyse, baseinuose, sporto klubuose). Ilgas buvimas žieminiais batais patalpose be galimybės persiauti lengvesnę, orui laidžią avalynę taip pat pablogina pėdų odos apsauginę funkciją ir skatina įvairias ligas. Taigi, suskirdę padai – ne tik estetinė problema, kuri operatyviai sprendžiama šiltuoju metų laiku, tačiau be reikalo ignoruojama šaltymečiu.

 

Dehidratacijos priežastys

 

Viso kūno odos išsausėjimą lemia nepakankamas vandens suvartojimas, tačiau galūnių dehidrataciją sukelia specifiniai veiksniai, susiję su išorinėmis aplinkybėmis arba sveikatos būkle. Pagrindinis rizikos veiksnys yra amžėjimas, nes su metais silpnėja kraujotaka galūnėse. Odos ląstelės rečiau atsinaujina, todėl ji sausėja ir storėja. Moterims odos būklė suprastėja menopauzės periodu, kai stinga estrogenų. Amžėjant plonėja poodinis riebalinis sluoksnis, todėl silpnėja spaudimo amortizacija ties kaulo įsikišimais. Probleminėse zonose oda įsitempia, suragėja, sutrūkinėja.

 

Neigiamai veikia antsvoris, rūkymas, karštas vanduo maudantis duše ar vonioje, šarminės prausimosi priemonės, kurios pažeidžia natūralų odos pH. Dar vienas išsausėjimo veiksnys – padidėjęs kojų prakaitavimas, būdingas avint netinkamą, per siaurą avalynę, moterims – aukštakulnius, renkantis batus, siūtus iš sintetinių, orui nelaidžių medžiagų, avint žieminę avalynę patalpose. Nuospaudas lemia struktūrinės anomalijos, tokios kaip atsikišęs, iššokęs pėdos kauliukas, taip pat darbas, kurio metu reikia daug vaikščioti ar stovėti.

 

Suskirdę padai gali būti odos ligos požymis, būdingas psoriazei, alergijai, kontaktiniam dermatitui, grybeliui. Oda sausėja dėl bendro organizmo išsekimo, tam tikrų medžiagų trūkumo ar gretutinių ligų, tokių kaip kojų venų stazė, diabetas, skydliaukės hipofunkcija, vitamino A, nepakeičiamųjų riebalų rūgščių stoka, menkavertė mityba, sutrikęs maisto įsisavinimas sergant Krono liga ar celiakija.

 

Namų SPA procedūros

 

Pėdų sausumo ir padų įtrūkimų galima išvengti tinkamai prižiūrint odą bei laiku atliekant pedikiūrą. Grožio salone profesionalai gali tinkamai pasirūpinti kojomis – ne tik pašalinti senas, suragėjusias ląsteles, bet ir pamaitinti gilesnius audinių sluoksnius, taip atkurti drėgmės pusiausvyrą. Svarbu mūvėti natūralių audinių kojinaites, pavyzdžiui, medvilnines, kurios gerai sugeria prakaitą. Nedera persistengti kaitinant kojas karštame vandenyje. Nors manoma, kad vonelės su druska gelbėja sergant peršalimo ligomis, tokios procedūros labai sausina padų odą.

 

Sveikomis pėdomis užtenka pasirūpinti du kartus per dieną. Po maudymosi ryte ir prieš miegą vakare reikėtų ištepti, pamasažuoti drėkinamuoju kremu ar aliejumi. Efektą pagerina natūralios veikliosios medžiagos, tokios kaip šlapalas, sviestmedžių ekstraktas, ramunėlių arbata, eukaliptų eterinis aliejus. Kartą per savaitę pėdų odą nušveisti šveitikliu, kuris pašalina senas ląsteles. Tinka produktai su pieno ar glikolio rūgštimi.

 

SPA procedūras galima atlikti ir namuose. Įprastai moterys išmirko pėdas vonelėje ir vėliau šveičia jas brūžikliu, tačiau tokia praktika klaidinga. Susidaro užburtas ratas, nes nuo tokių procedūrų padų oda dar daugiau skilinėja ir šerpetoja. Jei yra poreikis šveisti kulnus, tai reikėtų atlikti nemirkius kojų, kai oda sausa, t. y. prieš einant į dušą ar lipant į vonią. Tokiu būdu kyla mažesnė rizika, jog trinant pasišalins per didelis odos sluoksnis ir derma dar labiau sausės, šerpetos. Jei naminių priemonių nepakanka, rekomenduojama kreiptis į podologą ar dermatologą, kuris paskirs tinkamą gydymą.

 

Laikas pas specialistą

 

Podologas padės, jei susidarė didelės nuospaudos; atsirado gilių, skausmingų odos įtrūkimų, kurie kraujuoja; nepavyksta pašalinti odos sausumo savarankiškai. Gydomasis pedikiūras reikalingas tada, kai pėdų zonoje jaučiamas diskomfortas, skausmas. Procedūrų metu šalinamas suragėjusios odos perteklius, atveriami gilūs įplyšimai, kad oda kvėpuotų ir sėkmingai gytų. Dermai atsinaujinti reikia apie 28 dienų, todėl gydomąjį pedikiūrą reikėtų atlikti kas 3–4 savaites, kol padai visiškai išgis. Tačiau gydymas gali trukti kelis mėnesius, nelygu problemos mastas.

 

Į dermatologą reikėtų kreiptis, jei vargina sausos, niežtinčios pėdos ir situacija negerėja naudojant drėkinamąjį kremą; pasireiškė alerginė reakcija, bėrimas; oda lupasi nuo padų ir pirštų; simptomai atsirado ne tik ant pėdų, bet ir viso kūno. Šeimos gydytojo konsultacija reikalinga, jei išsivystė bakterinė infekcija ir odos įtrūkimai supūliavo; oda paraudo, patino suaižėjimo vietoje; sergant diabetu; pasireiškus bendros infekcijos simptomams, t. y. sukarščiavus.

 

Kaip pašalinti nuospaudas?

 
  •  Storą keratino sluoksnį pašalinti lengviau prieš tai pamirkius kojas šilto vandens vonelėje. Į ją galima įberti 2 šaukštus sodos, „Epsom“ druskos, šliūkštelėti ramunėlių žiedų arba beržų lapų nuoviro, obuolių acto, įlašinti kelis lašus arbatmedžių eterinio aliejaus. Po 15–20 min. pėdas nusausinti, nušveisti brūžikliu ir įtrinti kūno aliejumi.
  •  Jei po mirkymo nuospaudos šalinamos žirklutėmis, jas būtina iš anksto dezinfekuoti. Nevalia pažeisti sveikos odos, todėl seną keratino sluoksnį rekomenduojama atidalinti palaipsniui, nesukeliant kraujavimo. Daug praktiškiau ant išmirkytos nuospaudos užklijuoti specialų medicininį pleistrą su vaistais arba kliautis liaudiškais patarimais. Procedūros kartojamos tol, kol išnyksta nuospaudos.
  •  Vakare pamirkyti kojas, nusausinti odą, aplinkinę sritį apsaugoti riebiu kremu ar vazelinu, o dar geriau užklijuoti pleistrą su angele nuospaudai. Ant jos uždėti išilgai perpjauto alavijo lapo gabaliuką, svogūno roputės ar česnako košelės, šalpusnių lapų, citrinos žievelę su minkštimu arba marlės gabaliuką, suvilgytą acte ar ugniažolių sultyse. Kompresą pridengti polietileno lapeliu, priklijuoti pleistru ir laikyti per naktį arba kol ims perštėti. Kartoti bent 10 seansų, kol pasišalins senos odos sluoksnis.
  •  Išmirkytą odą kas vakarą tepti 10 % salicilo rūgšties tirpalu, arbatmedžių arba vynuogių sėklų, ricinos aliejumi, kamparo spiritu. Svarbu naudoti priemones tik ant sustorėjimo, nepažeidžiant sveikos vietos.
  •  Norint suminkštinti labai suskirdusią ir sustorėjusią padų odą, ruošti tokį kompresą: išvirti bulves su lupenomis, nukošti ir sugrūsti košę, pridedant medicininio žibalo. Šiltą masę sukrėsti į dubenį ar vonelę neaukštais kraštais ir panardinti pėdas 20 min. Nuplauti šiltu vandeniu ir pašveiskite brūžikliu. Ši košelė ne tik minkština nuospaudas, bet ir neleidžia susidaryti naujoms.
  •  Visiškai pašalinus nuospaudą, jos vietoje gali likti duobutė su rausva, jautria, naujai susidarančia oda. Į pėdas verta įmasažuoti natūralaus augalinio aliejaus, kuris pamaitins dermą ir paskatins audinių regeneraciją.
  •  Liaudiškų patarimų nepakaks, jei odos sukietėjimus lemia ortopedinės problemos – netaisyklinga pėdų padėtis, iškrypę, sustorėję sąnariai ir kaulai. Tuomet rekomenduojama kreiptis į medikus ir stengtis pašalinti pagrindinę priežastį, dėl kurios tam tikrose vietose padidėja odos trintis.
 

Autorius Jurgita Ramanauskienė