Jei ieškote supermaisto, kuris palaikytų imuninės sistemos veiklą ir sveikatą veiktų kaip daugiafunkcis sveikatos tonikas, tuomet valgomieji danteniai, dar vadinami šitakiais, – vienas geriausių pasirinkimų. Jie ne tik naudingi sveikatai, tačiau suteikia ir pikantišką umamio poskonį praktiškai kiekvienam patiekalui, prie kurio prisiliečia. 

 

Farmakesa_reklama

Šitakiai yra grybai (lot. Lentinus edodes). Jie nuo seniausių laikų vertinami dėl priešvėžinių ir imunomoduliuojančių savybių ir yra svarbi tradicinės kinų medicinos dalis. Istoriškai šitakiai buvo renkami kalnuotuose Azijos regionuose įsikūrusių genčių. Tačiau šiandien jie yra antroji plačiausiai auginamų grybų rūšis pasaulyje. Populiarumu nusileidžia tik dvisporiams pievagrybiams.

 

Šitakiai naudojami tiek kulinarijoje, tiek medicinoje. Jie itin populiarūs Japonijoje. Pats žodis „shiitake“ kildinamas iš japoniškų žodžių junginio „shii“ (nuo kietmedžio) ir „take“ (grybas).

 

Jų sodrus, žemiškas, sviestą šiek tiek primenantis skonis neretai apibūdinamas kaip penktoji skonio rūšis, vadinamasis umamis. Šį palyginti neseniai mokslininkų įvardintą skonį sunku nusakyti žodžiais, bet dažnai apibūdinamas kaip primenantis mėsą ar tiesiog pikantiškas. Dėl skonio savybių šitakiai yra idealus mėsos pakaitalas ruošiant vegetariškus patiekalus ir vertingas ingredientas gaminant sriubas, troškinius, jūrų gėrybių ar vištienos patiekalus. Ieškote dar daugiau svarių priežasčių įtraukti šitakius į savo mitybą? Jų yra, mat šie grybai naudingi sveikatai ir tai įrodyta moksliniais tyrimais.

 

Vienas šitakis per dieną ir gydytojų pagalbos neprireiks

 

Šitakiai – puikus baltymų, skaidulų, mineralinių medžiagų ir vitaminų šaltinis. Šiuose grybuose aptinkama vitaminų B1, B2, B12, C ir D. Taip pat juose yra niacino, antioksidantų ir organizmui itin naudingų beta gliukanų. Beje, vitamino D šitakiuose daugiau nei bet kuriame kitame augaliniame maisto produkte.

 

Manoma, kad specifinė beta gliukanų forma – lentinanas, aptinkama būtent šitakiuose, lemia jų imunomoduliacinį poveikį.

 

Taip pat nustatyta, kad lentinano ekstraktai sukelia imunomoduliacinį ir plaučių ląsteles saugantį poveikį, kuris gali sumažinti oksidacinį stresą bei suaktyvinti naudingus makrofagus. Šios monocitų kilmės ląstelės yra įgimtos imuninės sistemos dalis. Specifinis beta gliukanas lentinanas netgi gali palengvinti uždegimo sukeltą citokinų audrą, kuri sukelia gyvybei itin pavojingą ūminį respiracinį distreso sindromą (ŪRDS).

 

Net ir suvartojant palyginti nedidelį kiekį džiovintų šitakių – iki 114 g per dieną, galima tikėtis reikšmingo teigiamo poveikio imuniteto funkcijai. Atlikdami tyrimą mokslininkai sveikiems suaugusiems žmonėms, kurių amžius buvo nuo 21 iki 41 metų, 4 savaites kasdien davė 114 g džiovintų šitakių: ženkliai pagerėjo ląstelių proliferacija, sumažėjo C reaktyviojo baltymo kiekis – uždegimo rodiklis.

 

Lentinano imunomoduliacinis poveikis yra toks stiprus, kad net sumažino antibiotikams atsparių Klebsiella pneumoniae bakterijų, kurios graužikams lemia plaučių sepsį, sukeliamą infekciją. O bakterinė infekcija, kaip žinoma, yra pagrindinė ūminio respiracinio distreso sindromo, kritinės būklės pacientams neretai pasibaigiančio mirtimi, priežastis. Tad manoma, jog lentinano skyrimas imuninei sistemai stiprinti gali tapti daug žadančiu sprendimu.

 

Šitakiai vertinami dėl priešvėžinio poveikio

 

Dėl imunitetą stiprinančio poveikio šitakiai taip pat pasižymi ir reikšmingomis priešvėžinėmis savybėmis. Tyrimai rodo, kad šie grybai gali turėti įtakos slopinant navikų augimo aktyvumą, tiesiogiai veikiant vėžines ląsteles, net ir nedalyvaujant imuninei sistemai.

 

Iš šitakių išgautą lentinaną vartojant per burną nustatyta reikšminga gaubtinės žarnos vėžiu sergančių laboratorinių pelių naviko formavimosi regresija. Šios rūšies beta gliukanas taip pat sukėlė ypatingą priešnavikinį poveikį pelėms ne tik stiprindamas imuniteto funkciją, tačiau ir tiesiogiai sunaikindamas naviko ląsteles ir sukeldamas vėžinių ląstelių apoptozės funkcijos aktyvavimą.

 

Mokslinių tyrimų išvados teigia, kad netgi komplikuoto kasos vėžio atveju lentinanas padidino pacientų išgyvenamumą ir pagerino jų gyvenimo kokybę. Be to, šis iš šitakių išgaunamas beta gliukanas gali selektyviai naikinti krūties vėžio ląsteles nekenkdamas sveikosioms. O šitakių ekstraktas, išgautas iš grybienos, sumažino nepageidaujamus chemoterapijos reiškinius pacientams, sergantiems sunkios stadijos vėžiu.

 

Lentinanas taip pat pripažįstamas kaip perspektyvi priemonė sergant plaučių, skrandžio, storosios žarnos, kiaušidžių vėžiu bei Ne Hodžkino limfoma.

 

Šitakiai kaip sveikatos tonikas

 

Šitakiuose esančių maistinių medžiagų ir polisacharidų sinergetinis poveikis stiprina visą organizmą. Tarptautiniame vaistinių grybų žurnale iš šitakių pagaminti užkandžių batonėliai apibūdinti kaip „vertingas maistas ir funkcinė sveiko maisto alternatyva“. Toks įvertinimas šitakių produktui skirtas iš dalies dėl to, kad po 66 vartojimo dienų tiriamųjų kraujyje trigliceridų kiekis sumažėjo 10 %. Tyrimais nustatyta, kad šitakių ekstraktas taip pat pasižymi priešvirusiniu, antihipercholeminiu, antiproliferaciniu, citotoksiniu bei antimutageniniu poveikiu. Įrodyta, jog šitakiuose esantys beta gliukanai padeda apsaugoti kepenis, gali tapti veiksmingu vaistu nuo opinio kolito, net apsaugoti dantis.

 

Be to, grybuose, tokiuose kaip šitakiai, esantys beta gliukanai didina žarnyno klampumą. Tai mažina cholesterolio įsisavinimą ir skatina jo pašalinimą iš žarnyno. Todėl jie naudingi siekiant optimizuoti cholesterolio kiekį. Taip pat įrodyta, kad grybuose esantys beta gliukanai turi teigiamą poveikį gydant tokias ligas kaip hipertenzija, diabetas bei infekcijos.

 

GreenMedInfo.com galima rasti beveik 50 ligų ir būklių, kurias gydant gali būti pritaikomi šitakiai. Tarp jų yra ir vėžys, uždegimai, padidėjęs trigliceridų kiekis, padidėjęs cholesterolio kiekis, ŽIV infekcija, acetaminofeno toksiškumas, artritas, aterosklerozė, hepatitas C, I tipo cukrinis diabetas, osteoporozė, sepsis, gripas, aterosklerozė, opinis kolitas, bakterinės infekcijos, sumažėjusi imuniteto funkcija ar grybelinė infekcija. Šitakiai naudingi ir siekiant sulėtinti senėjimo procesus bei apsaugoti ląstelių DNR nuo pažeidimų.

 

Kaip ruošti ir valgyti šitakius?

 

Šviežius šitakius reikia nuplauti tekančiu vandeniu ar nuvalyti drėgna šluoste ir nusausinti. Paprastai valgomos griežinėliais supjaustytos grybo vaisiakūnio kepurėlės. Jos trumpai apkepamos arba troškinamos. Šitakiai pasižymi mėsą primenančiu skoniu ir tekstūra. Jų koteliai gana kieti, tad paprastai nuvalomi ir gerai susmulkinti dedami į sriubas, troškinius ar makaronų padažus. Jiems išvirti ir suminkštėti reikia daugiau laiko nei kepurėlėms.

 

Džiovinti šitakiai irgi populiarūs, tačiau prieš gaminant reikia mirkyti vandenyje apie 20 min. Grybams išmirkus likęs skystis taip pat gali būti naudojamas kaip daržovių sultinio pagrindas. Būtent taip gaminama Japonijoje populiari dashi sriuba.

 

Parengta pagal:

„©[„Shiitake Mushrooms Proven to Benefit Dozens of Diseases“ GreenMedInfo Research Group. Publikuota: GreenMedInfo LLC 2021 m. spalio 27 d.].