Pozityvus požiūris į kūną apima ne tik figūros ypatumus, bet ir visą išvaizdą. Naujos bikinio zonos madų tendencijos linksta link natūralumo ir prognozuoja akmens amžiaus renesansą. Ilgi gaktos plaukeliai – ne apsileidimo, o išsilaisvinimo požymis.

 

Hipiška revoliucijaWomen,Health.,A,Slender,Woman,In,White,Underwear,With,A

 

Socialiniai tinklai lūžta nuo gausybės pasisakymų natūralaus kūno grožio temomis. Šį kartą jaunąją kartą sudrebino tendencija, prilygstanti cunamiui Bikinio salos pakrantėje. Viskas prasidėjo nuo menininkės slapyvardžiu Sujindah vaizdo įrašo, kuris buvo peržiūrėtas daugiau kaip 14 mln. kartų. Idėja neskusti intymios zonos sulaukė tokio palaikymo, jog akivaizdu, kad moterys pavargo nuo estetikos standartų, spaudimo atrodyti patraukliai, skausmingų ritualų ir nori susigrąžinti teisę atrodyti, kaip sukūrė gamta.

 

„Išmečiau skustuvą prieš trejus metus ir jaučiuosi savimi“, – rašė viena internautė. „Kartą pamiršau skustuvą važiuodama atostogauti ir išsigandau, kaip eisiu į paplūdimį. Paskui pagalvojau, kad tai mano kūnas. Ir taškas“, – pritarė kita diskusijos dalyvė. „Moterys, jums nebūtina visada skustis ar depiliuoti. Yra vyrų, kuriems labai patinka natūralus vaizdas“, – pasisakė stipriosios lyties atstovas. „Gaktos plaukai – kaip aksesuaras. Kartais tiesiog nenoriu arba negaliu leisti pinigų depiliacijai vašku“, – savo nuomonę išreiškė jauna mergina. „Dabar tai yra judėjimas, nuo kurio negaliu neatsilikti“, – džiūgavo kita.

 

Tai ne pirma internetinė audra, kai moterys iškelia mintį, kad nebūtina skusti gaktos plaukų norint dėvėti siauras bikinio kelnaites. 2023 m. dvi australės – Sarah Putho ir Bella Davis – sukėlė ažiotažą išplatinusios nuotrauką, kurioje vilkėjo mažyčius bikinius, iš po kurių kyšojo tamsios natūralių plaukų linijos. „Mūsų asmeninis pasirinkimas – skusti, depiliuoti vašku ar auginti kūno plaukus. Nėra blogo būdo rūpintis savimi. Neleiskite, kad kūno plaukai trukdytų dėvėti bikinį, jaustis seksualiai ir kurti brangius prisiminimus“, – teigė Sarah. O draugė Bella antrino: „Ilgai maniau, kad gaktos plaukai yra kažkas nešvaraus, ko reikia gėdytis. Dabar žinau, kad tai normalu, natūralu ir žmogiška. Nereikia būti be plaukų norint vilkėti maudymuką“.

 

Per naktį daug metų puoselėtos depiliacijos procedūros ir elektra įkraunami prietaisai buvo nustumti į šalį, lyg gyventume ne XXI a., o pirmykščių bendruomenių laikais. Gaktos plaukai tapo fetišo, feminizmo ir kūno laisvės simboliu, sugebėjusiu prasiveržti už apatinių ribos. Šūkis, kad kiekvienas suaugęs žmogus turi nuspręsti, ką daryti su savo kūnu, liečia ir gaktos plaukus. Moterims turi būti leista priimti natūralų grožį.

 

Meniškas akcentas

 

2024 m. mados namų „Maison Margiela“ modeliai, demonstravę pavasario aukštosios mados kolekciją, vilkėjo perregimas, nėriniuotas karalienės Viktorijos stiliaus sukneles, iš po kurių švietė nuogos krūtys ir apatinės kelnaitės. Jos buvo nepaprastos – šilkinės su įpintais tikrais žmonių gaktos plaukais, imituojant natūralų vaizdą. Kūrybos direktorius Johnas Galliano paaiškino, kad įkvėpė XX a. 2-ojo ir 3-iojo dešimtmečių Paryžiaus naktinio gyvenimo ir viešnamių atmosfera. Iki šiol išlikusios žymaus vengrų kilmės prancūzų fotografo Brassaï nuotraukos su įamžintais pikantiškais kadrais. Tų laikų nepaliestas natūralumas taip šokiravo šiuolaikinį menininką, kad perkėlė motyvus į savo kolekciją.

 

Panašias kelnaitės mūvėjo aktorė Emma Stone, vaidinusi 2023 m. režisieriaus Yorgoso Lanthimoso filme „Prasti dalykai“ („Poor Things“). Fantastinė istorija nukėlė žiūrovus į minėto laikmečio Paryžiaus buduarus, kur pagrindinė veikėja Bella Baxter tapo fotografo Brassaï mūza. „Visos moterys viešnamiuose vilkėjo permatomus chalatus, pro kuriuos matėsi nuogas kūnas, – pasakojo kostiumų dizainerė Holly Waddington. – Mūsų kultūroje nenorime matyti gaktos plaukų. Turėjome sukurti iliuziją, todėl pasiuvome kūno spalvos kelnaites su ilgu trikampio formos tarpkoju ir gaktiplaukiais.“

 

2024 m. Paryžiuje atidaryta meno paroda „Tėvynė“ („Motherland“) – keturių drąsių fotografių iššūkis visuomenei, nes pagrindiniu traukos objektu buvo įmantriai sušukuotų, supintų, dekoruotų ir dažytų gaktos plaukų nuotraukos. „Gaktos plaukų vaizdas kelia diskomfortą ir laikomas tabu. Čia atrandame asmeninės raiškos ir įgalinimo vietą. Nors žvelgėme į temą su humoru ir žaismingumu, neprarandame gylio“, – komentavo autorės.

 

Įžvelgia naudų

 

Plaukų šalinimas turi ilgesnę istoriją, nei galima manyti. „Netiesa, kad gaktos formavimas ir braziliška depiliacija atsirado tik 9-ajame dešimtmetyje. Intymios šukuosenos gyvavo jau senovės Graikijoje ir Egipte, – teigia knygos „Vulva“ autorė Mithu Melanie Sanyal. – Tačiau reikia atminti, kad gaktos plaukai atlieka fizinę funkciją.“

 

Lytinių organų gleivinė yra jautri ir pažeidžiama, todėl plaukeliai apsaugo plonus audinius nuo trinties į tekstilę. Taip pat sulaiko nešvarumus, prakaitą ir infekcijų sukėlėjus, panašiai kaip antakiai, blakstienos ar nosies plaukai. Bikinio šukuosena sugeria drėgmę ir reguliuoja intymios vietos temperatūrą. Folikulai gamina aliejinį sekretą, kuris neleidžia daugintis bakterijoms. Laikantis higienos, plaukeliai atlieka barjerinę funkciją ir mažina makšties uždegimo riziką.

 

„Nors manoma priešingai, gaktos plaukai išlaiko gaivumą ir šviežumą, nes sulaiko natūralius kvapus ir sekretą. Jei sklinda kvapas, kaltos bakterijos, o ne plaukeliai. Jei moteris reguliariai maudosi duše, apatinė šukuosena bus švari, kaip ir galvos plaukai. Jei trūksta higienos įgūdžių, nepadės nė braziliška depiliacija“, – tvirtina akušeris ginekologas dr. Michaelas Cackovicius iš JAV Ohajo valstijos Veksnerio medicinos centro.

 

Nustojus skusti išvengiama aibės nemalonių pojūčių – nuo skausmo, perštėjimo dėl įaugusių plaukelių iki pūlinukų, kurių dažniausiai susidaro dėl trinties ties kelnaičių kraštais. Taip pat dingsta niežėjimas, atsirandantis, kai ataugantys plaukeliai kliūva už tekstilės. Mąžta susižalojimo rizika. Amerikiečių duomenimis, nuo 2000-ųjų per dešimt metų apsilankymų skubiosios pagalbos skyriuje dėl intymios zonos pjautinių žaizdų padaugėjo penkis kartus.

 

Dar viena subtili funkcija, susijusi su seksualiniu gyvenimu, – feromonų sklaida. Plaukeliai sulaiko kvapiuosius junginius, kuriuos išskiria odos ir makšties liaukutės. Feromonų molekulės identifikuojamos ir signalizuoja smegenims apie priešingą lytį bei poravimosi galimybę. Vakarų kultūroje ilgai vyravo gaktos be plaukelių kultas (manoma, išpopuliarėjus oraliniam seksui), todėl natūralumas žadina pirmykštį, laukinį geismą. Ir šis efektas susijęs su didesne feromonų koncentracija apie lytinius organus.

 

Natūralumo šalininkai įsitikinę, kad beplaukės gaktos standartas atspindi vartotojišką požiūrį į moterį. Ji lyginama su jauna, lytiškai nesubrendusia mergaite arba plastikine lėle Barbe. Plaukų šalinimas lazeriu atima teisę rinktis, nes rezultatas amžinas ir plaukeliai neatauga.

 

Kol kas tik dirgiklis

 

Ar socialiniai tinklai, mados ir vaizduojamasis menas gali pakeisti moterų įpročius realiame gyvenime? Grožio specialistai teigia nematantys tendencijų, kad keičiasi intymios šukuosenos ar formavimo būdai. Klienčių pageidavimus lemia sezoniškumas, šiltuoju metu šalinama daugiau, žiemą – mažiau. Visais atvejais siekiama estetiško vaizdo.

 

2023 m. JAV gydytojai dermatologai atliko tyrimą ir apklausė 25–55 m. respondentes. 84 % atsakė, jog šalina, trumpina, formuoja plaukelius vienokiu ar kitokiu būdu. 59 % prisipažino, kad taip elgiasi higienos sumetimais, 62 % nors kartą gyvenime šalino visus plaukelius. Džordžo Vašingtono universiteto mokslininkai skelbia, kad šiuolaikinę estetiką vis dar lemia karta, susiformavusi XX a. 9-ajame dešimtmetyje, kai plaukus šalino beveik 90 % moterų.

 

Kol didžiąją visuomenės dalį sudaro atstovės, formuojančios bikinio zoną, vaizdas paplūdimyje nebadys akių. Tačiau reikia susitaikyti su faktu, kad požiūris į išvaizdą ir socialines normas keičiasi. Jaunoji Z karta vengia šalinti kūno plaukų nuo kojų, pažastų ir gaktos. Taigi, iš naujo apibrėžia, kaip turėtų atrodyti intymios vietos, formuoja savitą estetikos suvokimą.

 

Autorius Jurgita Ramanauskienė