Edinburgo hercogas mirė 2021 metų balandžio 9 dieną, būdamas 99-erių metų, likus dviem mėnesiams iki 100-tojo gimtadienio. Jis visą gyvenimą paskyrė tarnavimui mylimajai ir vienintelei žmonai – karalienei. Jis visada buvo Elizabeth šešėlyje, bet nugyveno ilgą ir šviesų gyvenimą.

 

Philipas

Pagal kilmę princas Philipas buvo Rusijos imperatoriaus Nikolajaus I proanūkis, o Philipo motina buvo Nikolajaus II antros eilės pusseserė.

 

Tarnyboje laivyne jis praleido visą Antrąjį pasaulinį karą, o pergalę pasitiko jau turėdamas vyresniojo leitenanto laipsnį.

 

Elžbieta ir Philipas yra buvo pusbroliai.

 

Norėdamas vesti mylimą moterį Philipas turėjo pasikeisti savo pavardę į anglišką ir pereiti iš graikų stačiatikių tikėjimo į anglikonų religiją. Be to, dėl žmonos jis atsisakė vieno blogo įpročio – metė rūkyti.

 

Philipas nebuvo pelninga partija Elžbietai. Jaunikio šeima iki to laiko buvo nuskurdusi.

 

Pamatęs naujagimį princą  Charlesą, Philipas taip pakomentavo: „Jis atrodo kaip pudingas”.

 

Karališkoji šeima buvo tikra: užsispyrusi princo Charleso prigimtis, geležinė princesės Anos valia, princo Andrew drąsa ir Edwardo kūrybiniai talentai buvo paveldėti iš tėvo.

 

Elžbietos ir Philipo vaikai turi motinos pavardę.

 

Po Elžbietos karūnavimo Philipas atsidėjo šeimai ir tarnybai, vykdydamas daug oficialių pareigų. Edinburgo kunigaikštis globojo 800 visuomeninių organizacijų.

 

Edinburgo hercogas turėjo puikų humoro jausmą ir galėjo kelti probleminius klausimus net ir aukštiems žmonėms. Vienoje legendoje netgi teigiama, kad lankydamasis Papua Naujojoje Gvinėjoje jis paklausė vieno iš vietinių gyventojų: „Kaip pavyko likti nesuvalgytam?”.

 

Philipas juokaudamas kartais savo žmoną, karalienę Elžbietą II, meiliai vadindavo „kopūstėliu”.

 

Kartą per vieną viešą priėmimą princui pašnekovas skundėsi, kad visuomenėje visas dėmesys tenka jo žmonai. „Norite tikėkite, norite – ne, bet mūsų šeima turi tokią pačią istoriją”, – paironizavo princas Philipas.

 

Princas Philipas mokėjo vairuoti jachtą, pilotuoti reaktyvinį lėktuvą ir vadelioti karietą, taip pat piešti paveikslus, sėkmingai medžioti (hercogas garsėjo kaip taiklus šaulys) bei mėgo žaisti polą.

 

Buvęs rūmų šefas viename interviu tikino, kad vienas mėgstamiausių hercogo patiekalų buvo lašišos pyragas.

 

Hercogui buvo sunku išsiskirti su pamėgtais daiktais. Jis turėjo kelnes, kurias dėvėjo ne vieną dešimtmetį.

 

Daugelyje ginčų Edinburgo princas stojo į jaunimo pusę, nesvarbu, ar tai būtų jo šeimos nariai ar, kai apskritai kalba eidavo apie jaunąją kartą. Jis buvo novatorius.

 

2016 metų gruodžio 15 dieną buvo pasiektas karališkųjų šeimos vyrų ilgaamžiškumo rekordas. Prieš tai rekordas priklausė Karlui Johanui Bernadotte’ui (mirė būdamas 95-erių 6 mėnesių ir 5 dienų).

 

Edinburgo kunigaikštis mirė per 16-tąsias savo vyresniojo sūnaus princo Charleso ir antrosios žmonos Camillos verstuvių metines.

 

Anksčiau britų žiniasklaida rašė, kad kunigaikštis norėtų išvengti itin prabangių laidotuvių ir nenori būti laidojamas su karine uniforma.

 

Po princo Philipo mirties D. Britanijoje paskelbtas 8 dienų trukmės gedulas, o Edinburgo hercogo laidotuvės vyks 2021 metų balandžio 17 dieną, šeštadienį. Laidotuvėms nebus suteiktas valstybinės reikšmės statusas ir jas pakoreguos pandemija, nes atvykti galės tik ribotas skaičius žmonių.