Ką darote, kai norite atsipalaiduoti? Gal atsisėdate lotoso poza ant grindų ir pora minučių medituojate? O gal klausotės ramios ir atpalaiduojančios muzikos arba spalvinate suaugusiems skirtas spalvinimo knygutes? Jeigu vis dar neradote būdo, kaip kovoti su XXI amžiaus rykšte – stresu, galbūt susidomėsite Japonijoje populiarėjančiu būdu atsipalaiduoti, kai suaugęs žmogus yra suvyniojama lyg mumija į paklodę. Tekančios Saulės šalies gyventojai vardija aibę priežasčių, kodėl reikėtų praktikuoti vadinamąjį otonamaki.

 

japonai

Japonijos miestuose, kur žmonės daug dirba ir mažai atostogauja, populiarėja praktika vystyti ne kūdikius, o suaugusius asmenis. Ši praktika vadinama otonamaki, kurios esmė ištempti galūnes ir jas atpalaiduoti tam tikrose pozose. Po to kūną suvynioti į orui pralaidų, tampraus audinio medžiagą ir tokioje pozoje pabūti maždaug 20 minučių.

 

Šią praktiką sugalvojo japonų akušerė ir profesorė Nobuko Watanabe. Moteris pirmiausiai kūno įvyniojimus į medžiagą pradėjo taikyti kūdikiams, kad pakoreguoti nedidelius fizinius sutrikimus ir juos nuramintų (į kokoną suvyniotas kūdikis jaučiasi tarsi motinos įsčiose). Tačiau dabar ši praktika išpopuliarėjo ir tarp suaugusiųjų.

 

Otonamaki nėra vienintelė praktika, kurios esmė yra išlaikyti tempimą 10 minučių ar ilgiau. Tą patį praktikuoja ir viena iš jogos rūšių (Ajengaro joga), kurios tikslas preciziškai atlikti pozas ir išlaikyti ilgiau negu atliekant Hatha ir Vinyasa jogą. Vadinamosios atsipalaidavimo jogos užsiėmimuose taip pat skatinama dalyvius atsargiai lenktis į vieną ar kitą pusę, kartais tam naudojami diržai (kuriuos valdo jogos mokytojas), kad būtų galima daugiau susilenkti ir giliai kvėpuoti. Manoma, kad tai ir yra šios savotiškos suaugusiųjų vystymo praktikos ištakos.

 

Suaugusieji vyniojami į paklodę skirtingomis pozomis, priklausomai nuo to, kokiomis problemomis skundžiasi. Pavyzdžiui, kojos galima būti lenkiamos į viršų arba atgal, pečiai gali būti atlošiami atgal arba lenkiami į priekį, rankos gali būti sukryžiuotos ant krūtinės arba už nugaros.

 

Japonijos otonamaki – nebrangus ir ilgai neužtrankantis būdas atsipalaiduoti, todėl itin mėgstamas biurų darbuotojų, kurie neturi laiko ilgoms meditacijoms ir jogos sesijoms. Dažniausiai šį atsipalaidavimo būdą ryžtasi išbandyti tie, kurie visą dieną dirba prie kompiuterio ir kenčia nuo kaklo, pečių ir stuburo skausmų. Teigiama, kad ši praktika padeda sumažinti skausmą ir diskomfortą, gerina laikyseną, atpalaiduoja. Kai žmogus yra suvystytas, jis negali niekur eiti, nieko daryti, net pažiūrėti į telefoną – yra priverstas sustoti ir pabūti tik su savo mintimis.

 

Šis atsipalaidavimo būdas Japonijoje neretai vertinamas skeptiškai. Kai kuriems tai atrodo šiurpiai, kitus gąsdina tai, kad suvystyti žmonės atrodo panašūs į mumijas, treti sako, kad tokie suvyniojimai dar labiau sustiprina nerimą ir net gali sukelti panikos priepuolius. Gydytojai taip pat kritiškai vertina otonamaki ir teigia, kad nėra jokio mokslinio pagrindo, kodėl tai turėtų padėti, o esant tam tikriems stuburo iškrypimams, tokia praktika gali net pakenkti.

 

Sąmoningumo praktika gali būti tokia elementari kaip tiesiog gilus ir lėtas kvėpavimas. Įrodyta, kad tai padeda sumažinti įtampą, kuri taip pat dažnai vargina šiuolaikinius pasaulio gyventojus. Otonamaki skatina atkurti ryšį su savimi, įsiklausyti į save, būti sąmoningiems, tačiau reikėtų nepamiršti, kad visa tai galima padaryti ir neįsivyniojus į paklodę.

 

Rekomenduojama pažiūrėti vaizdo įrašą apie šią Japonijoje populiarėjančią sveikatingumo praktiką (anglų kalba):