Įdomūs faktai apie Lietuvos sostinę – Vilnių
2019-01-25 09:39Ar žinojote, kodėl sausio 25 diena, pusiaužiemis, laikoma Vilniaus gimimo diena? Ogi todėl, kad šią dieną, tik 1323 metais, Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas laiške Liubeko, Zundo, Brėmeno, Magdeburgo, Kelno bei kitų miestų gyventojams pirmą kartą paminėjo Vilnių ir tai, kad jis jau pasiruošęs apsikrikštyti. Tačiau istoriniai šaltiniai liudija, kad Vilnius egzistavo kur kas anksčiau, nes minėtame laiške taip pat kalbama apie bažnyčią, kuri „mūsų mieste Vilniuje jau pastatyta prieš porą metų“.
Kiti įdomūs faktai apie Lietuvos sostinę – Vilnių:
- Jeigu tikėtume legendomis, tai, kaip Romos istorija prasidėjo nuo Kapitolijaus vilkės, išauginusios Romulą ir Remą, taip ir Vilnius atsirado nuo tada, kai Gediminas susapnavo pranašišką sapną apie geležinį vilką ir jam krivių krivaitis Lizdeika išaiškino, kad sapnas reiškia, jog šioje vietoje bus pastatytas naujas miestas, apie kurį garsas pasklis po visą pasaulį.
- Archeologų radiniai prie II šiluminės elektrinės liudija, kad kažkada čia būta paleolitinės gyvenvietės, o tai reiškia, kad Vilniaus miesto istorija siekia 10 tūkst. metų pr. Kr. Pirmajame tūkstantmetyje daugiausiai gyventojų gyveno prie Neries ir Vilnios santakos, Kairėnuose, Pūčkoriuose ir Naujojoje Vilnioje.
- Vilnius pavadintas pagal per jį tekančią Vilnios upę. Vilnia yra kilusi nuo bendrinės kalbos žodžio vilnis.
- Vilniaus senamiestis, išsidėstęs kairiajame Neries krante į pietus nuo Pilies kalno, įtrauktas į „UNESCO“ paveldo sąrašą. Jis yra didžiausias Rytų ir Vidurio Europos barokinis senamiestis. Vilniaus senamiestis pradėjo kurtis Viduramžiais, todėl čia daug katalikų, liuteronų, stačiatikių bažnyčių, muziejų, kultūros ir architektūros paminklų. Pilies gatvė istoriniuose šaltiniuose minima nuo 1530 metų.
- Vilniuje yra miesto sienos gatvę, į kurią galima patekti, pasinaudojus elektroniniu raktu. Kodėl tai verta daryti? Todėl, kad ten galima pamatyti nuo Viduramžių laikų išlikusią miesto sienos atkarpą. Vilnius aptvertas siena buvo XVI amžiuje.
- Kitas, vienas seniausių Vilniaus rajonu yra lietuviškuoju Monmartu vadinamas Užupis. Jis istoriniuose šaltiniuose minimas nuo XVI amžiaus. Tai vienas brangiausių rajonų mieste, kurio simbolis – bronzinė angelo skulptūra.
- 2009 metais buvo atstatyti Lietuvos valdovų rūmai, kuriuose anksčiau gyveno Gediminaičiai ir kurie buvo pastatyti 1530 metais. Dabar Lietuvos valdovų rūmuose veikia istorijos muziejus.
- Seniausia katalikų bažnyčia Vilniuje – šv. Mikalojaus. Ji pastatyta 1345 metais.
- Kasmet, minint šv. Patriko dieną (kovo 17 d.), Vilnios vandenys nudažomi smaragdinės žalumos atspalviu. Mintis dažyti upės vandenis atsirado šeštajame dešimtmetyje, Čikagoje, kai vietiniai santechnikai atrado aplinkai nekenksmingą būdą laikinai pakeisti upės vandens spalvą.
- 2017 metais Vilnių aplankė 1,07 milijono turistų, o Prancūzijos kultūros naujienų savaitraštis „Telerama“ Vilnių įtraukė į vieną iš dešimties rekomenduojamų aplankyti miestų 2018-aisiais.
- Kauno miesto savivaldybė nuo 2017 metų kasmet vilniečius kviečia į svečius – į Kauną, kur žada įvairias dovanas bei staigmenas.