75 % – tiek suaugusių žmonių bent kartą gyvenime patiria hemorojaus simptomų. Liga ne tik nemaloni, bet ir vis dar laikoma gėdinga (nors taip tikrai nėra), todėl apie ją kalbėti nedrąsu. Metas nutraukti tylą, nes tai daugeliui aktuali tema. Dalinamės patarimais, kurie padės sumažinti riziką susidurti su šia liga.

 

Vartoti skaidulų

 

Vienas geriausių būdų apsisaugoti nuo hemorojaus – daug maistinių skaidulų turinčios dietos laikymasis. Maistinės skaidulos padeda suminkštinti išmatas, todėl jos lengviau praeina žarnynu. Tai sumažina tiesiosios žarnos ir išangės kraujagyslių įtampą bei spaudimą, sykiu mažėja vidurių užkietėjimo rizika. Norint suvartoti daugiau maistinių skaidulų, į kasdienį meniu reikėtų įtraukti daugiau šviežių vaisių ir daržovių, nesmulkintų grūdų, riešutų, sėklų. Jeigu dėl tam tikrų priežasčių su maistu sunku gauti užtektinai maistinių skaidulų, galima vartoti jų maisto papildus.

 

Nepamiršti skysčiųHemorrhoid,Concept.,Chair,With,Cactus,Isolated,On,White

 

Norint išvengti hemorojaus, labai svarbu gerti daug vandens. Tinkamas organizmo aprūpinimas skysčiais padeda išlaikyti išmatas minkštas, todėl tuštinantis jos lengvai pašalinamos. Per dieną patartina išgerti apie 8 stiklines vandens. Sveikiausia būtent jis, bet galima gerti ir kofeino neturinčias žolelių arbatas. Kofeino turinčius gėrimus ir alkoholį būtina riboti, nes jie didina dehidratacijos riziką.

 

Reguliariai mankštintis

 

Deramas fizinis aktyvumas padeda išlaikyti reguliarų tuštinimąsi, palaiko tinkamą žarnyno peristaltiką ir apsaugo nuo vidurių užkietėjimo, kuris yra pagrindinis hemorojaus rizikos veiksnys. Mankšta taip pat gerina kraujotaką, taip sumažindama spaudimą tiesiosios žarnos ir išangės kraujagyslėms. Per savaitę mankštai derėtų skirti bent 150 min., derinant kardio ir jėgos pratimus. Kasdien bent lengvai pajudėti būtina mažiausiai 30 min. Tinka paprasčiausias vakarinis pasivaikščiojimas.

 

Vengti pertempimo tuštinantis

 

Įtampa tuštinantis, kaip ir ilgas sėdėjimas ant klozeto, gali padidinti tiesiosios žarnos kraujagyslių spaudimą ir taip sukelti hemorojaus riziką. Norint to išvengti, svarbu eiti į tualetą tada, kai reikia, neatidėlioti tuštinimosi. Moderniame pasaulyje naudojami klozetai nėra palankūs fiziologiniam tuštinimosi procesui, nes sveikiausia tai daryti tupint. Todėl sėdint ant klozeto rekomenduojama pasidėti mažą kėdutę kojoms, kuri leis jas šiek tiek pakelti ir taip pakeisti tiesiosios žarnos padėtį, leidžiančią lengviau išsituštinti be jokios įtampos. Svarbu tualete neskubėti, atsipalaiduoti, bet kartu čia neskaityti, nenaršyti telefone, kad ant klozeto be reikalo nesėdėtumėte ilgai.

 

Laikytis tinkamos higienos

 

Po tuštinimosi išangės sritį geriausia valyti drėgnu tualetiniu popieriumi arba bekvapėmis servetėlėmis. Vengti šiurkštaus sauso tualetinio popieriaus, nes jis gali sudirginti jaurią šios srities odą. Ypač nerekomenduojami balinti chloru, prikvėpinti, spalvoti. Esant galimybei pats sveikiausias pasirinkimas – išangės sritį apiprausti tekančio vandens srove ir švelniai nusausinti.

 

Vengti sunkumų kėlimo

 

Didelių svorių kėlimas gali padidinti pilvo srities spaudimą, o tai atitinkamai didina spaudimą tiesiosios žarnos kraujagyslėms. Todėl dažnai kilnojant didelius svorius didėja hemorojaus rizika. Jeigu reikia pakelti kažką sunkaus, svarbu tai daryti saugiai: ne lenktis per juosmenį, o tvirtai plačiai pritūpti. Keliant iškvėpti. Jeigu tik yra galimybė, keliant kažką sunkaus prašyti pagalbos aplinkinių – taip išvengsite nereikalingos stresinės apkrovos organizmui.

 

Kontroliuoti svorį

 

Antsvoris gali padidinti spaudimą dubens kraujagyslėms, o tai prisideda prie hemorojaus vystymosi. Štai kodėl nutukę žmonės su šia sveikatos problema susiduria kur kas dažniau nei turintys normalų svorį. Sveika mityba ir reguliari mankšta padeda išlaikyti sveiką svorį ir mažina hemorojaus riziką.

 

Nedelsiant gydyti vidurių užkietėjimą

 

Vidurių užkietėjimas – pagrindinė hemorojaus priežastis. Jei jaučiate jo simptomus, būtinai nedelsdami imkitės priemonių. Jeigu subalansuota, maistinių skaidulų kupina mityba ir deramas skysčių vartojimas problemos nesprendžia, vaistinėse galima įsigyti nereceptinių vaistų vidurių užkietėjimui gydyti. Tačiau juos reikia vartoti atsargiai ir atsakingai, geriausia prieš tai pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu. Jeigu problema išlieka, būtina gydytojo konsultacija.

 

Kada kreiptis į gydytoją?

 

Vaistinėse galima rasti įvairių nereceptinių preparatų, padedančių slopinti hemorojaus simptomus ir mažinančių jo pasikartojimo riziką. Visgi, jeigu kamuoja nuolatinis skausmas, kraujavimas iš išangės, hemorojus neslopsta gydantis savarankiškai namuose, būtina kreiptis į gydytoją. Privalu įsitikinti, kad už nemalonių simptomų neslypi pavojingesnė liga. Gydytojas atliks reikiamus tyrimus ir paskirs veiksmingiausią gydymo planą.

 

Autorius Jūratė Survilė