Gyvenimas tarp mados ir beprotybės
2023-03-29 12:36„Ateities moteris bus efektyvi, gundanti ir be konkurencijos pranašesnė už vyrus. Šiai moteriai sugalvoju savo dizainą“, – kartą sakė ispanų dizaineris Paco Rabanne, kuris mirė būdamas 88 metų. Galėjęs būti unikaliu ne tik mados, bet ir kvepalų pasaulyje, gerbėjų atmintyje išliks dar ilgai.
Pabėgimas iš Ispanijos
Francisco Rabaneda Cuervo gimė 1934 m. vasario 18 d., netoli San Sebastiano, Ispanijoje. Iki 1936 m. motina buvo Cristóbalio Balenciaga Eizaguirre mados dizainerio, pravarde Meistras, dešinioji ranka ir vyriausioji siuvėja. Tėvas – karininkas, nušautas per pilietinį karą. Prasidėjus Ispanijos pilietiniam karui, vos 5-erių meiliai mamos vadinamas Paco susikrovė daiktus ir kartu su gimdytoja pabėgo į Prancūziją, ieškodami prieglobsčio šios šalies Bretanės regione. Baigęs vidurinę mokyklą pasirinko architektūros studijas Paryžiaus aukštojoje valstybinėje meno bei dekoratyvinės ir taikomosios dailės mokykloje, kurią baigė 1964 m. Nuo ankstyvos vaikystės buvo pasinėręs į mados pasaulį. Norėdamas užsidirbti pinigų studijoms kūrė papuošalus ir sagas bei pardavinėjo aksesuarus garsiems namams, tokiems kaip „Nina Ricci“, „Givenchy“, „Pierre Cardin“ ir „André Courrèges“. Pirmoji jo papuošalų linija pagaminta iš naujos medžiagos, pavadinimu Rhodoïd. Tai lengvas ir skaidrus plastikas, pagamintas iš acetato ir celiuliozės.
Nenešiojamų suknelių kolekcija
1966 m. „George V“ viešbutyje pristatė pirmąją mados kolekciją „Manifeste“, kurioje eksponuotos 12 nenešiojamų suknelių iš šiuolaikinių medžiagų. Modeliai, vilkėdami sukneles iš perforuotų plastikinių detalių, sujungtų grandinėmis, ėjo podiumu skambant pakiliai muzikai. Nors buvo neįprasta to meto situacijai, sukneles vilkėjo ne tik baltaodės, bet ir juodaodės merginos. Šis debiutinis šou, laikomas manifestu, sulaukė didelio tarptautinės žiniasklaidos susidomėjimo, nes sukėlė šoką, kritiką ir pašaipą, sykiu smalsumą ir susižavėjimą. „Svarbu išlikti nepadoriam, radikaliam. Kūryba turi šokiruoti“, – tąkart sakė Paco. Jo kūriniai galėjo būti su sagomis arba padengti auksu ar net ugniai atspari tekstilė su kosmine stilistika. Sukūrė daugybę metalinių suknelių prancūzų dainininkei ir dainų autorei Françoise Hardy, viena jų surinkta iš aukso plokštelių ir deimantų. Sukūrė suknelę Janei Fondai Rogerio Vadimo filme „Barbarella“ ir daugeliui kitų mūzų, tokių kaip Brigitte Bardot, Jane Birkin, Jeanne Moreau ir Audrey Hepburn. Į vyrišką madą pasuko tik 1976 m., kai pristatė pirmąją drabužių liniją vyrams, o moteriškoji dienos šviesą išvydo 1990–1998 m.
Dizainerio pripažinimas
Mados pasaulis pamažu pripažino jo talentą. 1971 m. buvo priimtas į prestižinę instituciją „Chambre Syndicale de la Couture“ ir tapo jos nariu. 1989 m. apdovanotas „Auksiniu antpirščiu“ I tarptautiniame mados festivalyje. 9-ojo dešimtmečio kolekcijos sukurtos iš raukšlėto popieriaus, aliuminio juostelių, šiurkščios medvilnės rankšluosčio, lieto organinio stiklo, labirinto konfigūracijų iš odos kratinio, stručio plunksnų ir apmušalų kutų. Jis netgi laimėjo prestižinį „Dé d’or“ apdovanojimą už 1990 m. pavasario ir vasaros kolekciją. 1990 m. atidarė butiką „Rue de Cherche Midi“ Paryžiuje. 10-ajame dešimtmetyje atsiribojo nuo metalinių ir plastikinių medžiagų – pradėjo kurti kolekcijas iš minkštesnių dirbtinių audinių, tokių kaip sofrina ir amaretta. Prancūzijos švietimo, kultūros ir sporto ministerija 2000 m. apdovanojo aukso medaliu „Už nuopelnus vaizduojamajam menui“.
Perkamiausio kvapo kūrėjas
P. Rabanne taip pat yra kvapo sinonimas. Jo vardas dominuoja tarp perkamiausių kvepalų. 1968 m. pradėjo bendradarbiauti su „Puig“ kompanija ir dėl to buvo išleisti pirmieji Paco Rabanne kvepalai. 1976 m. įmonė pastatė kvepalų gamyklą Chartres mieste, Prancūzijoje. Deja, Brazilijoje jo prekės ženklui nesisekė, ir 9-ajame dešimtmetyje teismas panaikino registraciją, nes manyta, kad prekės ženklas šalyje oficialiai neegzistavo, nors buvo plataus masto informavimo ir reklamos kampanijos kone kiekvienoje gatvėje. Vietiniai platintojai kontrabanda gabeno prekės ženklo kvepalus į Braziliją, tad dizaineriui prireikė maždaug septynerių metų, kad atgautų reputaciją. Jo kvapai dabar žinomi visame pasaulyje, o pažintis su kvepalais prasidėjo 1969 m., kai debiutavo „Calandre“ kvapas, sukurtas kartu su parfumerijos žvaigžde Micheliu Hy. „Noriu, kad mano kvapai pirmiausia būtų gaivūs, o paskui struktūrizuoti, kupini vibracijų ir kontrastų“, – sakė P. Rabanne. Kvapas pateiktas metaliniame buteliuke, primenančiame „Rolls-Royce“ radiatoriaus groteles. Dizaineris sakė norintis, kad metalo kvapas su viršutinėmis bergamočių ir aldehidų natomis sužadintų aistrą ir primintų porą, besimylinčią ant automobilio variklio dangčio miške.
Dvasiniai ieškojimai
1993–1996 m. išleido knygų seriją, susijusią su jo mistiniu keliu ir dvasiniais ieškojimais. Po trijų dešimtmečių vadovavimo savo vardu pavadintai kompanijai, t. y. 1999 m. išėjo į pensiją. Paliko nuosavus mados namus, kad atsiduotų kultūrai, rašymui ir, svarbiausia, ezoterikai. Savo tekstuose ir žiniasklaidoje nuolat pasakojo apie praeitus gyvenimus ir apokaliptines prognozes 2000 metams. Be to, teigė, kad prieš 78 000 metų iš planetos, pavadintos Altairu, atkeliavo į Žemę siekdamas organizuoti civilizaciją šioje planetoje. Dar teigė, kad gyveno kaip kunigas Egipto civilizacijoje ir nužudė faraoną Tutanchamoną. Dizaineris tikėjo okultizmu, todėl buvo linkęs į protrūkius, ypač artėjančio Armagedono ir apokaliptinių vizijų tema. Tvirtino galintis matyti vaiduoklius ir su jais bendrauti. Vis sakydavo: „Aš esu šiek tiek mediumas, aiškiaregis.“ Pasakodavo, kad jau gyvena ne pirmą gyvenimą ir jį yra aplankiusios nežemiškos būtybės. Labiausiai išgarsėjo dėl klaidingo spėjimo, kad Rusijos kosminė stotis „Mir“ 1999 m. nukris ant Paryžiaus. Tais pačiais metais nusprendė nustoti kurti aukštąją madą, kuri, jo nuomone, neatitiko naujojo tūkstantmečio. Vietoj to savo energiją skyrė kitai kūrybai.
2005 m. atidarė pirmąją savo piešinių parodą Maskvoje (Rusija). Jautė poreikį savo piešinius parodyti plačiajai visuomenei. „Man 72 metai ir norėjau pristatyti savo piešinius šiais metais prieš dingdamas iš šios planetos. Niekam jų nerodžiau, išskyrus Salvadorą Dalį prieš 30 metų, kuris liepė man tęsti“, – prieš parodą sakė P. Rabane. Viename juodai baltų eskizų pavaizduotas vaikas, leidžiantis į dangų baltą balioną ir balandį. Scena įkvėpta Beslano (Rusija) išpuolio, per kurį žuvo 319 įkaitų, iš jų 186 vaikai, 12 karių ir paimtas 31 įkaitas. P. Rabanne norėjo, kad pinigai, už kuriuos bus parduotas piešinys, atitektų Beslano moterims. 2006 m. dizaineris taip pat lankėsi Kijeve. „Ukraina man primena gėlę, kuri išskleidžia savo žiedlapius prieš mano akis“, – apibendrindamas pokyčius, kuriuos matė po Oranžinės revoliucijos, kalbėjo dizaineris.
Autorius Monika Budnikienė