Kiekvieną naktį kamuoja nerimas, kad nepavyks išsimiegoti? Nemažai žmonių šią problemą sprendžia paprastai – vartoja nereceptinius vaistus. Tačiau jie ne visada padeda miegoti rekomenduojamas 7 – 8 valandas per parą. Greičiau užmigti ir geriau išmiegoti per visą naktį gali padėti kai kurios gudrybės. Štai keletas jų.

 

miegas

Gydytojas Endriu Veilo (angl. Andrew Weil) sukūrė metodą, kuris ramina nervų sistemą ir gali pakeisti įprastai naudojamus raminamuosius vaistus. Daugybė tyrimų patvirtina, kad meditacija sumažina neigiamą streso poveikį organizmui, todėl prieš miegą gydytojas rekomenduoja atlikti pratimą, kuris padeda sumažinti įtampą. Be to, šis pratimas veikia ne tik kaip priemonė nuo nemigos, bet ir padeda įtemptose kasdienėse situacijose. Pavyzdžiui, jei kamuoja emocinis alkis (labai norisi ko nors saldaus), pyktis, nerimas. Kaip atlikti magiškąjį pratimą? Štai taip:

 
  • Per visą pratimą liežuvio galiuką laikyti prispaudus prie viršutinių dantų.
  • Giliai ir su garsu iškvėpti orą pro burną.
  • Sučiaupti lūpas ir giliai įkvėpti pro nosį, mintyse skaičiuojant iki keturių.
  • Sulaikyti kvėpavimą ir suskaičiuoti iki septynių.
  • Iškvėpti orą, skaičiuojant iki aštuonių, pro burną su garsu.
  • Tai vienas kvėpavimo ciklas. Pakartoti 3 – 4 kartus.
 

Užmigti greičiau gali padėti vienas iš jogos metodų. Jis mažina kraujo spaudimą ir ramina nervus. Atsigulti ant kairio šono ir pirštu užspausti dešinę nosies šnervę. Tada pradėti lėtai, giliai kvėpuoti per kairę šnervę. Manoma, kad šis pratimas itin veiksmingas moterims, kurias kamuoja menopauzė ir karščio bangos.

 

Geras miegas aplanko tada, kai visi kūno raumenys atsipalaidavę. Įdomu, ar ne todėl įsimylėjėliai po karštos nakties miega taip saldžiai? Kaip dar būtų galima pajusti visišką kūno atsipalaidavimą? Atsigulti ant nugaros, giliai ir lėtai įkvėpti pro nosį ir tuo pačiu metu įtempti kojų pirštus ir pariesti į vidų. Paskui atpalaiduoti raumenis ir iškvėpti orą iš plaučių pro burną. Tada dar kartą giliai įkvėpti, bet šį kartą koją sulenkti ir pritraukti prie krūtinės. Vėl atsipalaiduoti. Vėl įkvėpti orą ir įtempti iš pradžių blauzdų, paskui šlaunų, sėdmenų, pilvo, krūtinės, rankų raumenis. Turi įsitempti ir atsipalaiduoti kiekvienas kūno raumuo. Tada kvėpavimas turi būti tolygus ir ramus ir atsipalaidavusiam kūnui teliks tik užmigti.

 

Kartais užmigti gali būti sunku, nes tą padaryti pernelyg stengiamasi. Todėl kartais reikia pasielgti visiškai priešingai: vos pažadėjus sau neužmigti, pasąmonė pradeda priešintis. Kaip tai padaryti? Plačiai atmerkti akis ir kartoti sau: „aš neužmigsiu“. Kai kurių psichiatrų nuomone pasąmonė nesupranta neigiamų komandų, todėl interpretuoja jas kaip liepimą eiti miegoti. Akys pavargsta, vokai nusileidžia ir žmogus iškeliauja į sapnų karalystę.

 

Greičiau užmigti gali padėti detalūs prisiminimai apie praėjusią dieną, t. y. visų veiklų nuo ryto iki vakaro detalus pakartojimas. Prieš miegą reikėtų pabandyti prisiminti visus pokalbius, reginius, garsus ir kt. Monotoniški prisiminimai užliūliuos lyg lopšinė prieš miegą.

 

Kai kuriems žmonėms gali padėti užmigti kitoks pratimas: užmerkti akis ir žvilgsnį sukti ratu. Pakartoti tris kartus. Mokslininkai aiškina, kad šis pratimas gali paskatinti melatonino arba miego hormono išsiskyrimą ir padėti greičiau užmigti ir geriau išsimiegoti.

 

Vaizduotė gali viską. Prieš miegą reikėtų įsivaizduoti kažką, kam reikėtų panaudoti mažiausiai tris pojūčius. Įsivaizduoti save situacijoje, kuri teikia džiaugsmą, pavyzdžiui, rojų tropikuose, buriavimą ramiame vandenyne, pasivaikščiojimą gėlių laukuose. „Užuosti“ kaip kvepia gėlės, „pajusti“ žolę arba paplūdimio smėlį po kojomis, „girdėti“, kaip bangos dažosi į laivo bortus. Tokie vaizdiniai nuramins protą ir jausmus, žmogus visiškai atsipalaiduos ir netrukus jau kietai miegos.

 

Kūne yra įvairių už skirtingas funkcijas atsakingų taškų. Teigiama, kad paspaudus tašką tarp antakių, nosies viršuje, kur yra nedidelis įdubimas, galima greičiau užmigti. Paspaudus palaikyti 20 sekundžių, atleisti ir vėl pakartoti du kartus. Arba atsisėsti ant lovos krašto ir dešinę pėdą uždėti ant kairio kelio. Surasti nedidelį įdubimą tarp nykščio ir antrojo piršto ir švelniai paspausti. Laikyti tiek pat, kiek ir spaudžiant aktyvų tašką tarp antakių. Tada rasti aktyvų tašką ant dešinės pėdos, po antrojo pėdos piršto nagu ir švelniai paspausti dešinės rankos nykščiu ir smiliumi.