Grynieji pinigai ar kortelė?
2018-07-17 11:22Banko kortelės daugeliui šiandien tapo vienu patogiausių atsiskaitymo būdų už prekes ir paslaugas. Kai kurie žmonės jų nė už ką nekeistų į grynuosius pinigus. Vis dėlto atsiskaitymas grynaisiais yra senas ir laiko patikrintas metodas, kurį daug žmonių vis dar naudoja, nepaisant debetinių ir kreditinių kortelių patogumo.
„Smart Lab“ surengta apklausa, kurioje dalyvavo 69 žmonės, parodė, kad 34 žmonės atsiskaitymui naudoja grynuosius pinigus, o 35 – banko korteles. Tikriausiai daugeliui įdomu, kokie šių dviejų skirtingų mokėjimo būdų privalumai ir trūkumai.
Pagrindinis banko kortelės privalumas yra patogumas. Galima lengvai su savimi neštis didelę pinigų sumą, nepatiriant nepatogumo dėl daugybės sąskaitų ir pluošto banknotų bei krūvos monetų piniginėje. Banko kortelė piniginės nesuplėšys. Daugelis žmonių tikriausiai yra atsidūrę situacijoje, kai teko ilgai kuistis piniginėje, kol rado reikiamą sumą pinigų arba tokioje, kai pinigai iškrinta iš piniginės ant žemės ir po to juos reikia atsiklaupus ilgai rinkti ir dėti atgal į piniginę. Dalis pinigų taip gali pasimesti ir visam laikui. Turint banko kortelę, viskas, ko reikia – tai paduoti kortelę pardavėjui, įvesti PIN kodą ir pinigai už prekes ar paslaugas bus nuskaičiuoti.
Naudojantis banko kortele galima lengvai sumokėti mokesčius už komunalines, mobiliojo telefono, interneto paslaugas, pervesti pinigus neišeinant iš namų.
Kitas didelis privalumas – kai kurie bankai moka už kortelės likučio procentą. Tegul tai bus mažos, bet stabilios pajamos, kurios gauti net nereikia dėti jokių pastangų.
Tačiau banko kortelės turi ir trūkumų: pinigai kortelėje negali būti laikomi visiškai jūsų, t. y. jie įvardijami kaip jūsų, jūs turite priėjimą prie jų, bet jie tiesiogiai nėra šalia jūsų, o banke. Ne visada įmanoma bankomate pasiimti didelę sumą pinigų, nes bankai riboja grynųjų pinigų išdavimą. Grynųjų pinigų limitas dienai ir mėnesiui priklauso nuo kortelės tipo. Brangesnės banko kortelės turi didesnį limitą. Pavyzdžiui, „Visa Gold“ limitas per parą – iki 7000 eurų. Bankas turi teisę savo nuožiūra keisti šias ribas. Jeigu prireiks daugiau pinigų nei numatyta banko kortelėje, teks apsilankyti banko padalinyje ir pasiimti likusią sumą grynaisiais.
Be to, gali kilti kitų problemų, naudojantis vien tik banko kortele:
- Bankomatas gali neveikti.
- Bankomate gali baigtis pinigai.
- Bankomatas gali neturėti prieigos prie serverio arba transakcijos sistema gali neveikti.
- Bankomatas gali „praryti“ kortelę.
Be šių problemų, susijusių su grynųjų pinigų gavimu, gali kilti problemų su apmokėjimais:
- Kaip ir kiekvienoje elektroninėje sistemoje gali pasitaikyti klaidų ir pinigai gali būti nuskaičiuojami per klaidą. Pinigai bus grąžinami į banko kortelę, bet tai užtruks daug laiko, gal net daugiau nei mėnesį.
- Bankas savo nuožiūra gali blokuoti mokėjimą, jeigu jis pasirodo įtartinas.
- Banko kortelės nėra priimamos visose prekybos vietose. Dideliuose prekybos centruose lengvai galima atsiskaityti kreditinėmis kortelėmis, bet mažose parduotuvėse banko kortelės neretai nepriimamos, nes smulkiems verslininkams neapsimoka įsigyti banko kortelių skaitytuvus. Kuo mažesnis miestas, tuo mažiau galimybių atsiskaityti banko kortele. Kaimuose apskritai greičiausiai tokios nė neprireiks. Turint grynųjų pinigų tokių problemų niekada nekils, nes grynieji pinigai priimami bet kur.
- Kortelėje laikyti dideles pinigų sumas taip pat yra patikimiau nei slėpti grynuosius pinigus kažkur namuose. Tokiu atveju padidėja vagysčių rizika. Jeigu kortelė sudega arba yra pavogta, pinigai niekur nedingsta, svarbiausia ją laiku užblokuoti. Žinoma, pinigai kortelėje nėra visiškai apsaugoti nuo vagysčių. Programišiai gali turėti prisijungimus prie banko kortelių, naudoti specialius prietaisus, kurie nelegaliai nuskenuoja PIN kodus ir kitus duomenis nuo banko kortelių.