Grūdintis ištisus metus
2022-02-09 08:01Atvėsus orams dauguma lenda po karštesniu dušu. Visgi sveikatai naudos iš to nedaug. Šaltas vanduo priešingai – nėra malonus, bet neatsiejamas nuo stipraus imuniteto ir tvirto kūno. Tad kaip reikėtų grūdintis?
Nuo ko pradėti?
Grūdintis padeda oras, vanduo ir saulė. Sakoma, kad geriausia grūdintis nuo pavasario, bet galima pradėti bet kada. Šaltuoju metų laiku grūdintis pamažu ir iš pradžių nesirinkti drastiškų būdų. Pradėti nuo apsitrynimų šaltame vandenyje suvilgytu rankšluosčiu, apsipylimų vėsiu vandeniu, prausimosi po šaltu dušu, maudymosi šaltame vandenyje ir braidymu po balas, rasą, sniegą, gulėjimu vėsaus vandens voniose. Rekomenduojamas kontrastinis dušas, kai iš pradžių prausiamasi po šilto vandens srove ir baigiama šaltu vandeniu.
Stipri valia
Šaltas dušas – geras pratimas stiprinant valią. Tai labai svarbu, nes be valios gyvenime niekas nevyksta. Valios jėga yra kaip raumenys – norint sustiprėti, reikia reguliariai mankštintis. Iš pradžių užteks iki minutės šalto dušo per dieną. Prieš baigiant praustis po šiltu dušu atsukti šaltą vandenį ir stovėti kuo ilgiau arba bent vieną minutę. Taip, iš pradžių bus nemalonu, bet prie šalčio organizmas ilgainiui įpranta. Didžiausias šalto dušo privalumas – po maudynių jausitės žvalesni, energingesni, gebėsite dieną geriau koncentruoti dėmesį. Pavertę šaltą dušą kasdieniu įpročiu, sustiprinsite valią visose gyvenimo srityse. Verta prisiminti, kada šaltos vonios ar dušas turėtų būti nutrauktas. Tą daryti pajutus, kad pasireiškia hipotermija, kuri prasideda nuo lengvo kūno drebulio, kuris palaipsniui intensyvėja. Šaltas maudynes galima praktikuoti tiek duše, tiek vonioje, tiek atvirame vandens telkinyje.
Kantrybės lavinimas
Norėdami praustis šaltu vandeniu turite sugebėti įveikti diskomfortą. Nuo pradžių mokyti kūną nereaguoti į nemalonius fizinius pojūčius. Bėgant laikui šį gebėjimą bus galima perkelti į kitas gyvenimo sritis. Jei kažkas erzina, išmoksite kontroliuoti save. Kaip visa tai susiję su šaltu dušu? Kalbant paprastai, šaltas dušas didina gebėjimą atsispirti diskomfortui ir mažina bendrą streso lygį. Stiprinant valią, ugdoma kantrybė. Kai tapsite kantresni, išmoksite priimti pokyčius, kurie vyksta gyvenime. Tokios situacijos priėmimas tiesiogiai susijęs su dėkingumu. Jei neišmoksite priimti blogo, neįvertinsite ir gero.
Sąmoningas kvėpavimas
Ne veltui daugelis praktikuojančių maudynes šaltame vandenyje kartu praktikuoja ir sąmoningą kvėpavimą – pranajamą. Kai sutelkiate dėmesį į kvėpavimą, sutelkiate dėmesį į konkrečią akimirką. Šaltas vanduo sustiprina šį efektą. Būdami šaltame vandenyje kvėpuojate greičiau ir dažniau, tačiau dėmesys tiesiog negali nukrypti į ateitį ar praeitį. Sutelkiate dėmesį į šią akimirką. Pasirodo, šalta vonia yra tarsi trumpa meditacija ir galimybė trumpam pamiršti problemas bei nerimą, su kuriais susiduriate kiekvieną dieną.
Šalta vonia ramybei
Jeigu reguliariai prausitės po šaltu dušu, iškart pastebėsite nuotaikos pokyčius: tapsite ramesni, energingesni ir drausmingesni. Šaltas dušas visada primins, kad nesate blogesni už kitus, visi esate vienodi. Kad ir koks stiprus žmogus būtų, šalta vonia visus sustato į vietas.
Wimo Hofo metodas
Wimas Hofas 20 kartų tapo Gineso rekordininku. Šis 62-ejų olandas gali atlaikyti ekstremalią temperatūrą, užkopti į Everestą tik su šortais ir sportbačiais, valandų valandas mirkti ledo voniose ir be vandens bei maisto bėgti maratonus dykumoje, kurioje svilina +50 ºC. Visa tai vyras esą gali padaryti dėl jo paties sugalvoto metodo. Dėl neeilinio gebėjimo ištverti ekstremalų šaltį W. Hofas net pramintas ledo žmogumi. Vyras sako, kad Wimo Hofo metodas leidžia kontroliuoti autonomines organizmo sistemas, o svarbiausia – sąmoningai kontroliuoti imuninę sistemą, dėl kurios galima įveikti bet kokią ligą, net vėžį. Pats Wimas sako, kad „šaltis yra mūsų šiltas draugas“. Norint ilgai išsilaikyti šaltyje, reikia kuo laubiau atsipalaiduoti, leisti kūnui prisitaikyti prie šalčio – tik tada organizmas apdoros signalus ir pradės termogenezę. Wimo Hofo metodas primena tumo ir pranajamos meditacijas. Daugelį metų praktikuodamas jogą W. Hofas išmoko iškęsti ekstremalias sąlygas. Grūdinantis ir adaptuojantis prie ekstremalaus šalčio, pasak W. Hofo, itin svarbus tinkamas kvėpavimas. Grūdintis siūlo pradėti net ne nuo vėsaus dušo, o nuo kvėpavimo pratimų mokymosi.
Šaltas dušas
Pradedantiesiems, norintiems išmokti valdyti šaltį, geriausiai tinka šaltas dušas. Pradėti nuo pėdų ir palaipsniui aplieti šaltu vandeniu kojas, pilvą, pečius, kaklą, nugarą, galiausiai galvą. Normalu, kad iš pradžių drebėsite ir prasidės hiperventiliacija. Tačiau reikia stengtis išlikti ramiems ir normaliai kvėpuoti. Užsimerkti ir pabandyti susilieti su šalčiu. Pastaba! Jeigu stovėdami po šaltu dušu jaučiate itin didelį diskomfortą, pasireiškiantį skausmu ir kūno aptirpimu, procedūrą reikia nutraukti. Tai akivaizdus ženklas, kad reikia kuo greičiau sušilti. Išlipę iš dušo sausai nusišluostykite ir šiltai apsirenkite. Galite išgerti puodelį šiltos arbatos. Priprasti prie šalčio – tai tarsi kilnoti svarmenis: bėgant laikui sekasi vis geriau. Venas supa raumenys, kurie susitraukia veikiami šalčio. Po poros savaičių grūdinimosi jie sustiprės sykiu su kraujagyslėmis ir širdimi, o vieną gražią dieną pamiršite karšto vandens poreikį.
Ledo vonios
Tik visiškai įpratus prie šalto dušo galima ryžtis ledo vonioms. Kaip tokią paruošti? Tam reikės pusės vonios šalto vandens ir tiek ledo, kad vanduo atvėstų iki 10–12 ºC. Į ledo vonią būtina eiti atsipalaidavus. Žmogus turi būti ramus, pasitikintis savimi. Procedūrą pradėti nuo 10 min. ir palaipsniui ilginti laiką. Jei abejojate savo galimybėmis, nesikankinkite, lipkite iš vonios ir sausai nusišluostykite.
Specialisto komentaras
Treneris Justinas Černiauskas
Kuo naudingas grūdinimasis?
Grūdinimasis – puikus įprotis pradėti dieną. Šaltas vanduo aktyvina simpatinę nervų sistemą – tai ne tik gerina dėmesingumą, greičiau išbudina, bet ir padeda išsiskirti laimės hormonams endorfinams, todėl po jo jaučiamės pozityviau ir labiau savimi pasitikime. O tai lemia ir mažesnę tikimybę susirgti depresija. Taip pat stiprinama imuninė sistema, dėl ko rečiau sergame ir esame atsparesni kintančioms oro sąlygoms. Galima paminėti, kad esant šaltesnėms sąlygoms aktyvuojasi ir rudieji kūno riebalai, kurie išskiria šilumą ir padidina kalorijų suvartojimą. Tad jei norite jaustis laimingesni, sveikesni, stipresni ir budresni, būtinai grūdinkitės!
Ką svarbu žinoti prieš pradedant grūdintis? Nuo ko pradėti?
Svarbu suprasti, kad grūdinimasis – tai stresas organizmui. Todėl pradėti palaipsniui, nuo trumpų intervalų duše po karštu ir šaltu vandeniu: 30 sek. stovėti po karštu vandeniu, 10 sek. – po šaltu. Kas savaitę mažinti karšto vandens intervalą ir didinti šalto. Po šalčio procedūros nuraminti nervų sistemą kvėpavimo pratimais, t. y. ramiai pasėdėti kelias minutes, įkvepiant per nosį 4 sek. ir iškvepiant pro nosį 8 sek.
Kokiais atvejais grūdintis nerekomenduojama?
Turint širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų būtina pasikonsultuoti su gydytoju. Taip pat atminti, kad geras rezultatas bus tik tuomet, jei šį įprotį išlaikysite ilgą laiką, todėl neskubėkite, pradėkite nuo tokios procedūros, kuri asmeniškai bus maloni, teiks džiaugsmą.
- Didžiosios Britanijos tyrimai parodė, kad tų, kurie kasdien prausiasi po šaltu dušu, organizme baltųjų kraujo kūnelių, kovojančių su ligomis, yra daugiau negu tų, kurie prausiasi šiltu vandeniu.
- Pagulėti šalto vandens vonioje rekomenduojama sportininkams, ypač ilgų distancijų bėgikams, nes šaltis mažina tinimą ir audinių pažeidimus.
- Šaltis gerina vyrų vaisingumą. Šiluma lėtina spermatozoidų dauginimąsi.
- Maudynių šaltame vandenyje vengti tiems, kurie turi aukštą kraujo spaudimą. Žema temperatūra (šaltas vanduo) sutraukia kraujagysles. Todėl kraujo spaudimas dar labiau pakils, nes reikia dar didesnio spaudimo, kad kraujas galėtų laisvai cirkuliuoti.