Peptidai – vieni populiariausių kosmetikos priemonių komponentų. Jie padeda stabdyti odos senėjimą, ilgiau išlaikyti jaunatvišką išvaizdą, gydyti bėrimus ir randus. Tad kas tie peptidai ir kaip veikia? Ar verta jų prisotintą kosmetiką įtraukti į grožio rutiną?

 

Face,Serum,Drop,Bottles,On,A,Tray,On,Gray,Background.Jaunystės šaltinis

 

Peptidai – tai trumpi aminorūgščių polimerai, sujungti peptidinėmis (amidinėmis) jungtimis. Veikia kaip statybinė medžiaga, išlaikanti odos tvirtumą, tekstūrą, elastingumą. Taip pat stimuliuoja odos ir kitų organų savaiminį atsinaujinimą, regeneruoja kūno ląsteles. Kitaip sakant, padeda organizmui senas ląsteles sparčiau keisti naujomis. Todėl ilgiau išlieka jaunatviška išvaizda, stiprus kūnas ir imunitetas. Peptidai, dar vadinami polipeptidais, odoje ir kūne susidaro natūraliai. Tačiau laikui bėgant jų organizme ima mažėti. Tuomet oda praranda elastingumą, daugėja raukšlių, regimi kiti senėjimo požymiai. Todėl naudinga peptidų atsargas organizme vis papildyti naudojant kosmetiką, geriant papildus ar injekcijomis.

 

Peptidai – lyg žinučių siųstuvai kūno ląstelėms. Patekę ant odos, jie kaipmat ląstelėms siunčia signalus gaminti statomąsias medžiagas: kolageną, keratiną, elastiną. Iš tikrųjų išbandyti peptidus kur kas naudingiau nei, pavyzdžiui, vartoti kolageną. Jo molekulė per didelė, kad būtų efektyviai absorbuojama per odą. Todėl dažniau geriami kolageno papildai, kurie odos neveikia taip rezultatyviai. Mažesnes molekules turintys peptidai patenka giliai į odą. Tad organizmą skatina greitai gaminti kolageną ir kitas odos jaunystei svarbias medžiagas. Panašiai peptidai veikia ir kitas kūno vietas – siunčia ląstelėms žinutes, skatindami greičiau augti raumenis, spartindami medžiagų apykaitą.

 

Kosmetika su peptidais – nepriekaištingai odai

   

Peptidai dažnai naudojami įvairiose kosmetikos priemonėse. Jais papildomi serumai, dieniniai ir naktiniai kremai, emulsijos, geliai ir t. t. Kaip minėta, peptidai itin svarbūs odos sveikatai ir grožiui, nes skatina organizmą gaminti kolageną ir elastiną. Kolagenas sudarytas iš trijų polipeptidų grandinių. Todėl, tepant priemonę su peptidais, oda tampa stangresnė, putlesnė. Taip pat peptidai leidžia išvengti pigmentinių dėmių ir jas sumažinti, naikina randus. Mat skatina odą greičiau atsinaujinti. Sykiu jai suteikia tvirtesnį apsauginį barjerą. Šis barjeras saugo nuo bakterijų, ultravioletinių saulės spindulių, toksinų, užterštų oro dalelių. Kosmetika su peptidais padeda gydyti aknę ir kitokius odos bėrimus, sulygina spalvą, neleidžia pilkėti ar raudonuoti. Be to, formuojasi mažiau randų, oda greičiau sugyja po įvairių pažeidimų ir traumų.

 

Norint, kad peptidai veiktų kuo efektyviau, svarbu išsirinkti tinkamą jų prisotintą kosmetiką. Geriausiai tinka serumas, drėkinamoji emulsija. Taip pat galite rinktis dieninius ir naktinius kremus. Nuplaunamų priemonių su peptidais geriau nenaudoti (tarkime, prausiklių) – neturės norimo poveikio. Peptidų prisotintą kosmetiką galima naudoti bet kuriuo dienos metu. Siekiant geriausio rezultato, peptidus pravartu įtraukti tiek į rytinę, tiek į vakarinę grožio rutiną. Priemonę su peptidais patariama naudoti po toniko, prieš tepant veido serumą ar kremą.

 

Peptidai geriausiai veikia tandeme su antioksidantais, hialurono rūgštimi ir nikotinamidu. Tad galite pasirinkti kosmetikos priemonę, kurios sudėtyje bus ne tik peptidų, bet ir kitų išvardintų medžiagų. Su AHA rūgštimis, retinoliu ir vitaminu C peptidų geriau nederinti – gali suerzinti, sudirginti odą. Visgi vitamino C ir peptidų kombinacija gana populiari. Todėl prieš renkantis kosmetiką, protingiausia panagrinėti produkto sudėtį. Jei jame yra ne tik peptidų, bet ir vitamino C ar AHA rūgščių, geriau rinktis kitą priemonę. Taip pat įsitikinkite, kad peptidai yra kosmetikos produkto komponentų sąrašo viršuje. Vadinasi, jų priemonėje yra nemažai. O jei peptidai atsidūrė sąrašo apačioje, norimo rezultato nesulauksite.

 

Peptidų injekcijos – stipresniam kūnui ir imunitetui

   

Be kosmetikos, galima rinktis maisto papildus su peptidais. Norintys stipresnio poveikio susigundo ir peptidų injekcijomis. Jos efektyviausios, nes peptidų greičiau patenka į kraujotaką. Tiek injekcijos, tiek papildai naudojami ne tik siekiant pagražinti odą ir pagerinti jos būklę. Skatindami kūno ląsteles atsinaujinti, peptidai apskritai stabdo senėjimą, leidžia džiaugtis stipresniu kūnu ir imunitetu, geresne išvaizda. Pasižymi puikiu poveikiu plaukams ir skalpui. Peptidai stimuliuoja plaukų folikulų kamienines ląsteles, skatina formuotis naujas kraujagysles ir slopina folikulų žūtį. Tad plaukai atsigauna, nustoja slinkti ir lūžinėti, greičiau auga, yra sveikesni, spalva sodresnė. Šiam tikslui naudojami peptidų papildai ar specialios injekcijos. Peptidai neretai vartojami norint sustiprinti lūžinėjančius, netvirtus nagus.

 

Peptidų injekcijos ir papildai stiprina imunitetą, skatina kūno gijimą po traumų ir ligų, spartina raumenų augimą bei metabolizmą, padeda atsikratyti papildomų kilogramų. Kaip žinia, su metais medžiagų apykaita lėtėja, tad ima varginti antsvoris. Padėdami kūno ląstelėms greičiau regeneruotis, peptidai sykiu skatina metabolizmą. Tad suvartotos kalorijos sparčiau išdeginamos ir džiugina lieknesnė figūra.

 

Yra daugybė peptidų rūšių, kurių kiekviena atlieka savo funkciją. Vienos veikia odą. Kitos – organizmo gebėjimą gyti, auginti raumenis ar numesti papildomą svorį. Kosmetikoje dažniausiai naudojami signaliniai peptidai, arba palmitoilo pentapeptidai. Būtent jie skatina kolageno ir elastino gamybą. Peptidai tesamorelinas ir ipamorelinas padeda lieknėti. Tad prieš renkantis peptidų papildus ar injekcijas, būtina pasitarti su specialistu. Jis atsižvelgs į jūsų tikslus ir parinks tinkamiausius peptidus bei terapijos formą. Injekcijos – efektyviausias gydymo būdas, tačiau jų reikia tikrai ne visiems. Gali būti, kad užteks peptidų papildų ar ant odos tepamų vaistų / kosmetikos.

 

Žinoma, kad ir kokie efektyvūs būtų, peptidai stebuklų nedaro. Tad norimų rezultatų teks palaukti keletą mėnesių. Svarbus sveikas gyvenimo būdas ir subalansuota mityba. Jei odą jauninsite peptidais, tačiau valgysite greitąjį maistą, rūkysite, gyvensite nesveikai, daug naudos iš to nebus.

 

Ar verta išbandyti?

 

Vos pasirodę grožio rinkoje, peptidai iškart išpopuliarėjo. Šiandien jais gydoma viskas – nuo estetinių iki sveikatos problemų. Vis dėlto, kaip ir visi gydymo metodai, šis irgi turi trūkumų. Visų pirma, kosmetika su peptidais, tuo labiau jų injekcijos, – išties brangus malonumas. Be to, peptidų poveikis senėjimui vis dar tiriamas. Tad naudingiau naudoti retinolį ar AHA rūgštis. Šių priemonių nauda odos grožiui kur kas tvirčiau moksliškai pagrįsta.

 

Taip pat svarbu atminti, kad ne visi peptidai naudingi. Esama nemažai jų rūšių, kurios neturi jokio poveikio grožiui. Todėl, renkantis priemonę su peptidais, reikėtų tiksliai žinoti, kokia jų rūšis padės pasiekti norimą rezultatą. Retsykiais pasitaiko alergija peptidams: galimas odos uždegimas, paraudimas, bėrimai, niežulys. Gera idėja iš pradžių išmėginti ant mažesnio odos ploto. Be abejonės, peptidais nevalia piktnaudžiauti. Jei vartojate papildus, griežtai laikykitės gydytojo nurodymų ir vartojimo instrukcijos. Padauginus peptidų gali kamuoti galvos skausmai, varginti gausus prakaitavimas, vėmimas. Piktnaudžiaujant didėja įvairių ligų rizika: trombozės, aterosklerozės, osteoporozės, netgi vėžio. Tad dėl peptidų vartojimo ir injekcijų būtina tartis su gydytoju. Jokiu būdu neužsiimkite savigyda.

 

Peptidai randami daugybėje augalinių ir gyvūninių produktų. Norint organizmą papildyti natūraliais peptidais, verta į meniu įtraukti jų šaltinius. Vienas svarbiausių natūralių peptidų šaltinių – pienas. Jame esantys peptidai turi kraujospūdį mažinančių savybių, reguliuoja širdies ritmą. Rekomenduojama valgyti kiaušinių – aktyvūs peptidai mažina cukrinio diabeto ir vėžio riziką. Turi antioksidantinių, uždegimą slopinančių ir imunitetą stiprinančių savybių. Nepamirškite ir mėsos, žuvies, jūrų gėrybių, sojų pupelių, avižų. Šie produktai aprūpins senėjimą atitolinančiais peptidais ir kitomis sveikatai svarbiomis medžiagomis.

 

Autorius Gintarė Vasiliauskaitė