Kai odai trūksta drėgmės, ji tampa pažeidžiama. Vis dėlto nemaža dalis moterų tiki įvairiais veido priežiūros mitais. Pavyzdžiui, kad odą reikia drėkinti tik vasarą. Arba kad riebios odos drėkinti apskritai nereikia. Tiesa ta, kad drėgmė būtina visų tipų odai. Kaip išlaikyti reikiamą jos pusiausvyrą ir tinkamai savimi pasirūpinti?

 

odos

Tinkami įpročiai 

 

Sveikatos ir grožio specialistai vis garsiau kalba apie išsausėjusios odos pavojus. Kai trūksta drėgmės, ji tampa pažeidžiama, šerpetoja, parausta. Be to, suskeldėjusioje odoje atsiranda mikroįtrūkimų, kurie kenksmingoms bakterijoms atveria kelią į gilesnius epidermio sluoksnius. Tad išsausėjus odai gali kilti uždegimų ir kitų ligų. Šiltėjant orui odai būtina skirti išskirtinį dėmesį, nes ją veikia kaitrios saulės spinduliai, sausina automobiliuose ar patalpose naudojami kondicionieriai. Vis dėlto odą svarbu nepamiršti drėkinti ir žiemą, mat ją stipriai sausina žvarbus vėjas ir šildomos patalpos. Didelė klaida manyti, kad riebios odos apskritai nereikia drėkinti. Nors šio tipo dermos gaminamas sebumo sluoksnis suteikia tam tikrą apsaugą nuo raukšlių, jo nepakanka, kad oda jaustųsi ir atrodytų puikiai. Tad kaip užtikrinti reikiamą drėgmės balansą?

 

Ekspertai pataria nepamiršti gerti daug vandens, kuris aprūpins odą drėgme iš vidaus. Verta atsisakyti ir blogų įpročių, sveikai maitintis. Odai ypač kenkia rūkymas ir alkoholiniai gėrimai.  Taip pat pernelyg karštas dušas ir veido prausimas šiltu vandeniu. Garuojantis vanduo nuplauna natūralius odos aliejus ir ją išdžiovina. Žinoma, po lediniu vandeniu praustis nebūtina, tačiau lai jis būna maloniai šildantis. Veido odą verta įprasti prausti šaltu ar bent drungnu vandeniu. Reikėtų vengti naudoti muilą ar dušo želė. Maudantis po dušu, želė užtenka naudoti kartą per kelias dienas. O kasdien – nebent toms vietoms, kuriose kaupiasi daugiausia bakterijų (pavyzdžiui, pažastims). Muilas, dušo želė ir kitos priemonės turėtų būti be sulfatų ir parabenų, kurie stipriai sausina odą. Geriausia – kuo natūralesni produktai.

 

Oda sausėja, kai pažeidžiamas natūralus jos pH. Būtent jis saugo mūsų odą nuo pažeidimų. Ant mūsų kūno gyvena tūkstančiai naudingų mikroorganizmų, drauge vadinamų mikrobioma. Jie rūpinasi odos apsauginiu sluoksniu, neleidžia iš jos išgaruoti drėgmei. Deja, šią savitą ekosistemą dažnai patys sunaikiname. Pavyzdžiui, naudojame per daug šarminius muilus ar prausiklius, renkamės agresyvius kūno šveitiklius, aštrias plaušines. Atminkite, kad pernelyg didelė švara odai kenkia!

 

Paskutinis žingsnis – drėkinamasis kremas. Žinoma, jį reikėtų rinktis pagal savo odos tipą. Patariama kremą tepti ne ant sausos, bet šiek tiek drėgnos odos, kad priemonė tarsi užrakintų drėgmę. Ryte nusipraususi veidą, jį lengvai nusausinkite (bet netrinkite) rankšluosčiu ir užtepkite kremo. Pradėkite nuo veido centro ir pirštais lengvai slyskite šonų link. Veido jokiu būdu netapšnokite, judesiai turi būti kuo švelnesni.

 

Jei jūsų oda sausa 

 

Šio tipo oda dažnai pleiskanoja, niežti, gali netgi kraujuoti. Nemalonių simptomų galima išvengti tinkamai ją prižiūrint. Specialistai jautrios ir sausos odos savininkams pataria nepiktnaudžiauti karštu dušu ir vonia. Būtent šiems žmonėms deginantis vanduo pavojingiausias. Tad prauskitės po maloniai šiltu vandeniu ir šiek tiek sutrumpinkite maudynių laiką. Nusiprausti po dušu pakanka 5–10 min. Prausiantis veidui ir kūnui geriausia rinktis švelnų, jautriai odai skirtą bekvapį prausiklį. Venkite ypač kvapių priemonių su parabenais. Tokios jūsų jautrią odą dar labiau įaudrins.

 

Svarbu prausiantis veidą nepadauginti prausiklio, mat jo perteklius sausina odą. Ekspertai pataria kūno ir veido niekada įnirtingai netrinti rankšluosčiu. Nusiprausę ir šiek tiek apsišluostę, pasitepkite drėkinamuoju kremu – taip geriau sulaikoma drėgmė. Sausai odai drėkinti labiausiai tinka priemonės, kurių sudėtyje yra kininių simondsijų ar sviestmedžių aliejaus, glicerino, hialurono rūgšties. Nerekomenduojami produktai su alkoholiu, AHA rūgštimis, retinoidais.

 

Jei jūsų oda sausa, kenčia ir lūpos, tad nepamirškite jų reguliariai drėkinti balzamu. Kartais moterys skundžiasi, kad nuo balzamo lūpos dar labiau skeldėja. Vadinasi, netinka tam tikri priemonėje esantys komponentai. Pavyzdžiui, mentolis, kurio dažnai dedama į lūpų balzamus, nors turi sausinančių savybių. Gali būti ir taip, kad jūsų namuose oras labai sausas. Tokiu atveju verta įsigyti oro drėkintuvą. Jis padės jums geriau jaustis ir neleis iš odos išgaruoti drėgmei.

 

Jei jūsų oda riebi 

 

Kaip jau buvo minėta, drėkinti būtina ir riebią odą. Svarbiausia rinktis būtent šiam tipui skirtą drėkinamąjį kremą. Pasak ekspertų, turėtumėte ieškoti kremo vandens pagrindu su užrašu „antikamedoninis“, „nesukeliantis aknės“ ir pan. Geriausia, jei jo sudėtyje būtų polidimetilsiloksano. Šis elementas sutraukia poras, padeda išvengti riebalavimosi, neleidžia odai užsikimšti. O sausai odai skirtuose produktuose dažnai būna aliejų, kurie probleminę dermą gali kimšti. Idealu, jei jūsų naudojamo produkto sudėtyje būtų salicilo ar glikolio rūgšties. Tokiu atveju jis ne tik drėkins, bet ir padės atsikratyti riebalų pertekliaus. Taip pat riebiai odai tinka priemonės su ramunėlėmis, vitaminu C ir E, jūrų dumbliais. Venkite kremų ir prausiklių su alkoholiu, parafinais, avokadų, alyvuogių, kokosų ar kitais aliejais. Jie labiausiai kemša ir sausina odą. Taip pat jums geriausia rinktis gelio pavidalo kremus, vengti sunkių priemonių.

 

Riebią odą svarbu ne tik drėkinti, bet ir tinkamai valyti. Vien vandens neužteks. Geriausias pasirinkimas – prausikliai su jau minėtomis salicilo ar glikolio rūgštimis. Šie elementai padės išvalyti odą, bet ir neleis jai išsausėti. Dažna klaida – moterys renkasi pernelyg agresyvius šveitiklius su mikrogrūdeliais, kurie neva turėtų išvalyti poras. Tačiau atsitinka priešingai – jie sudirgina ir suardo natūralų odos apsauginį barjerą. Išsausėjusios riebalinės liaukos galiausiai ima gaminti dar daugiau riebalų ir poros dar smarkiau kemšasi. Kai kurios moterys iškilusius spuogelius tepa alkoholio turinčiomis priemonėmis. Tačiau jis taip pat atlieka juodą darbą – pradžioje gal ir suteikia norimą efektą, bet vėliau erzina odą ir ją pernelyg džiovina.

 

Tikriausiai daugybę kartų teko girdėti perspėjimą nemiegoti su makiažu. Šis patarimas jums itin svarbus. Nakčiai tinkamai nenuvalytas veidas ne tik užsikimš, bet ir pernelyg išsausės. O tada jūsų odos riebalinės liaukos ims dar sparčiau gaminti sebumą. Tad odą galiausiai išbers, ji pasidarys dirgli ir labai riebi. Jūsų odos tipui labai svarbi tinkama mityba ir įpročiai. Riebios odos savininkės negali sau leisti įnikti į greitąjį maistą, žalingus įpročius ar nesveiką gyvenimo ritmą. Atminkite, kad tokį gyvenimo būdą pirmiausia išduos oda.

 

Jei jūsų oda mišri 

 

Mišrią odą nėra lengva prižiūrėti, nes tai – du skirtingi tipai. Dažniausiai tokios odos savininkių kakta, nosis ir smakras yra riebūs, o skruostai sausi. Tad drėkinti jums tiks ne bet kokios priemonės. Būtina rinktis tokias, kurių sudėtyje yra antioksidantų. Ypač tinka hialurono rūgštis, kuri puikiai drėkina odą, teigiamai veikdama ir riebius odos plotelius. Drėkinamosiose priemonėse taip pat gali būti niacinamido, glicerino, betaino, simondsijų aliejaus. Geriausia rinktis gelio pagrindo drėkiklius, kurie neapsunkins odos. Mišrią odą turinčios moterys dažnai daro klaidą, drėkindamos tik sausus veido lopinėlius. Tačiau atminkite, kad drėgmės reikia visai jūsų odai.

 

Veido prausiklį turėtumėte rinktis tokį, kuriuo nusiprausus oda nelieka įsitempusi ar riebi. Tinkamiausios priemonės su salicilo rūgštimi, kurios giliai valo užsikimšusias poras, bet neišsausina veido. Šiltėjant orams nepamirškite apsaugos nuo saulės. Juk būtent kaitrūs jos spinduliai labiausiai skatina odą vysti. Reikėtų rinktis lengvos konsistencijos, matinį efektą suteikiančią priemonę.

 

Jei jūsų oda normali

 

Jums pasisekė – tokia oda nereikalauja įmantrios priežiūros. Užteks nusiprausus veidą pasitepti lengvu drėkinamuoju kremu. Jūsų oda išskiria optimalų riebalų kiekį, tad nereikia jos kruopščiai valyti ar drėkinti. Vis dėlto ir šio tipo odą svarbu apsaugoti nuo saulės. Žiemą užteks priemonių su SPF 15 apsauga, o vasarą reikės SPF 50. Odą apsaugo ir vitaminai C bei E. Tad rinkitės jais papildytas kosmetikos priemones, taip pat valgykite daugiau jų turinčių produktų. Pavyzdžiui, braškių, brokolių, raudonų paprikų, lapinių garstyčių, špinatų, kukurūzų, žuvies, riešutų.

 

„Ne“ grožio salonui namuose

 

Drėkinti sausą odą moterys bando ir naminėmis priemonėmis. Sakoma, kad tam puikiai tinka bananų, agurkų ar avokadų kaukės. Vis dėlto specialistai pataria namuose grožio salono nežaisti. Natūralūs produktai gali pakenkti odai. Vaisiai ir uogos dažnai alergizuoja. Dar vienas mėgstamas komponentas – žali kiaušiniai kartais būna užkrėsti salmonelėmis. Tad juos tepti ant odos ar plaukų nehigieniška. Jei norisi stipriai sudrėkinti odą, verta rinktis procedūras kosmetologijos kabinete. Drėkinamosiose procedūrose naudojamos specialios antioksidacinės kaukės, skatinančios ląstelių regeneraciją, giliai drėkinančios ir prisotinančios odą deguonimi. Sudrėkinami patys giliausi dermos sluoksniai, taip tarsi užrakinant drėgmę. Be to, paskatinama baltymo kolageno gamyba, tad oda tampa elastingesnė, stangresnė. Tad jei oda ypač išsausėjo, geriausia kreiptis į specialistus, kurie patars, ką daryti.

 

Specialistės komentaras

Kosmetologė, dėstytoja, prof. kosmetikos mokymų trenerė 

Eglė Žuromskienė

 

Kiekvieno odą alina aplinkos veiksniai: tarša, saulė, vėjas, darbas patalpose. Taip pat įtakos turi nepakankamas vandens vartojimas, maistinių medžiagų trūkumas. Tad dažnai stipriai veikiama aplinkos oda pradeda sausėti, atsiranda tempimo pojūtis, raudonų dėmių, pleiskanojančių plotų. Tada pastebima, kad drėkinamasis kremas per greitai susigeria, sunku tolygiai padengti makiažo pagrindą. Todėl kiekvienam būtina odą (nesvarbu, koks jos tipas) drėkinti visus metus.

 

Kadangi sausa oda išskiria per mažai sebumo, dažnai turi nepakankamą ar greitai pažeidžiamą apsauginį barjerą, todėl kur kas greičiau praranda drėgmę. Drėkinti būtina ir riebią odą, nes išsausėjęs jos paviršius dažnai skatina dermą dar labiau riebaluotis. Riebios odos savininkai neretai sutrikdo sebumo pusiausvyrą, naudodami matiškumą suteikiančias priemones. Dėl drėgmės trūkumo gali suintensyvėti ir odos jautrumas, mažėti jos gebėjimas gintis nuo bakterijų, atsirasti uždegiminių procesų.

 

Drėkinimas – vienas svarbiausių odos priežiūros etapų. Todėl privalu turėti savo odos tipui tinkamą rutiną. Jei nutinka taip, kad tinkamai prižiūrint odą ji išlieka sausa, rekomenduoju papildomai naudoti serumą. Pagrindinė jo paskirtis – veikti kur kas giliau nei kremas. Žinoma, naudojant jį svarbu nepamiršti ir įprasto kremo, o dieną – apsauginės priemonės nuo saulės. Jei oda išsausėjusi, rekomenduočiau kreiptis į specialistą, kuris pritaikys tinkamą procedūrą. Jų yra įvairiausių – pradedant nuo kaukių ir baigiant aparatinėmis. Pavyzdžiui, jonoforezė (aktyvių serumų įvedimas į odą pasitelkiant galvaninę srovę), sonoforezė (aktyvių serumų įvedimas į odą ultragarsu), elektroporacija ir kitos technikos.

 

Jei kosmetologinės procedūros neduoda pageidaujamo rezultato, galima pasitelkti estetinės medicinos procedūras, tokias kaip biorevitalizacija ar mezoterapija, kurios atliekamos gydymo įstaigose. O štai natūralių naminių kaukių nerekomenduoju. Teko ne kartą girdėti, kaip tokios kaukės sukėlė alerginių reakcijų. Geriau odą maitinti iš vidaus ir nepamiršti vartoti pakankamai vandens.