Žvilgantys plaukai, stiprūs nagai ir lygi oda – bemaž kiekvieno žmogaus svajonė. Visgi apklausos rodo,  kad 45 % lietuvių vargina odos problemos. Norintiems pasirūpinti dailia išvaizda medikai siūlo racionalų sprendimą: problemas spręsti ne kosmetikos priemonėmis, bet keičiant mitybą. Med. kosmetologė Urtė Šveiterienė atskleidžia, kokie maisto produktai turi teigiamos įtakos žmogaus grožiui.

 

mitybagroziui

Kokių produktų rekomenduojama įtraukti į mitybą, kad oda būtų graži ir lygi?

 

Gerti užtektinai vandens svarbu, norint palaikyti gražią, sveiką, stangrią odą. Kai trūksta vandens, trinka medžiagų apykaita, tad iš organizmo ne taip veiksmingai pašalinami medžiagų apykaitos produktai, kartu toksinai. Dėl šios priežasties oda papilkėja, tampa negyvybinga. Taip pat ji praranda elastingumą, greičiau glemba, atsiranda raukšlelių. Odoje esanti hialurono rūgštis natūraliai pritraukia vandens molekules ir jas sulaiko, tačiau kai vandens trūksta, ši funkcija sutrinka ir oda nedrėkinama iš vidaus.

 

Avokaduoseyra 5–32 % riebalų, iš jų nemažai polinesočiųjų riebalų rūgščių. Šios rūgštys panašios sudėties kaip natūralūs odos epidermio riebalai. Avokadų aliejuje daug sterolino. Jis minkština odą, mažina pigmentines dėmes, neleidžia joms atsirasti vyresniame amžiuje. Taip pat šis aliejus turtingas antioksidantų – vitaminų A, D, E, todėl tinka sausai ir brandžiai odai, padeda atkurti saulės pažeistą odą.

 

Riešutuose gausu omega-3 riebalų rūgščių. Jos neleidžia odai išsausėti ir gerina elastingumą. Graikiniuose riešutuose yra vario, jis skatina kolageno gamybą.

 

Žuvyje gausu omega-3 riebalų rūgščių ir vitamino D.

 

Saulėgrąžose yra vitamino E. Jis odai suteikia tvirtumo ir stangrumo, padeda apsaugoti viršutinį odos sluoksnį nuo žalingo saulės poveikio.

 

Į mitybą pravartu įtraukti ir augalinių aliejų –  alyvuogių, nakvišų, agurklių. Agurklių aliejus – dažnas odos priežiūros priemonių ingredientas. Jame gausu gamalinoleninės rūgšties, padedančios odai išlikti stangriai, elastingai. Vartoti nakvišų ir agurklės aliejų rekomenduojama tiems, kurių oda sausa, brandi ar linkusi pleiskanoti, išsausėti.

 

Vis dar gajus mitas, kad šokoladas kenkia odos grožiui. Tačiau mokslininkai nustatė, kad pagrindinė juodojo šokolado sudedamoji dalis kakava gali sumažinti odos šiurkštumą ir pleiskanojimą. Tad verčiau šio produkto valgyti ar atsisakyti?

 

Pieniško šokolado gamybos procese visos naudingosios kakavos pupelių savybės pranyksta, nes į produktą dedama daug pieno miltelių, cukraus ir grietinėlės. Pieniškas šokoladas nenaudingas odai. Didelis baltymų ir cukraus kiekis skatina spuogų atsiradimą.

 

Juodajame, arba karčiajame, šokolade žymiai mažiau cukraus ir gausu kakavos. Kakavos pupelėse netrūksta antioksidantų, lėtinančių odos senėjimą ir mažinančių odos vėžio atsiradimo tikimybę.

 

5 produktai odai, nagams ir plaukams

 

Jūrų gėrybės. Švedų mokslininkai norintiems džiaugtis neišberta oda rekomenduoja mitybą papildyti cinko turinčiais produktais. Pastebėta, kad šis ląstelėms atsinaujinti padedantis mikroelementas odos būklę pagerino 85 % tirtų asmenų. O štai Pietų Korėjos mokslininkai tikina, kad cinkas stiprina plaukų folikulus, tad plaukai mažiau slenka, labiau blizga. Plikimas pristojo 67 % tyrime dalyvavusių žmonių. Cinko trūkumą gali išduoti ir silpni nagai bei baltos dėmelės ant jų. Šio mikroelemento gausu austrėse (100 g yra 20–40 % rekomenduojamos paros normos), moliuskuose (100 g – 18 % paros normos), midijose (100 g – 11 % paros normos).

 

Kiaušinių tryniai. Susilpnėjus plaukams ir nagams, pablogėjus odos būklei rekomenduojama valgyti biotino turinčių produktų, tarkime, kiaušinių trynių, mielių, avižų kruopų. Mokslininkai teigia, kad pagerėjimą galima pajusti, jei 6 mėn. kasdien vartojama po 2,5 mg biotino.

 

Jautiena. Šioje mėsoje yra ne tik biotino, bet ir geležies. Pastaroji leidžia džiaugtis vešlesniais plaukais ir sveikesne oda. Nemėgstantiems raudonos mėsos patariama rinktis špinatus. Šiose lapinėse daržovėse yra ne tik geležies, bet ir liuteino. Prancūzų mokslininkai nustatė, kad liuteinas palaiko odos drėgmę, elastingumą ir neleidžia formuotis raukšlėms. Kasdien rekomenduojama suvartoti apie 10 mg liuteino, tiek yra 110 g špinatų.

 

Grikiai. Indijos mokslininkai nustatė, kad šių kruopų antioksidantai ir flavonoidai padeda išvengti ankstyvo odos senėjimo. Beje, 100 g grikių yra 58 % rekomenduojamos paros normos magnio, leidžiančio odai atrodyti jaunatviškiau ir švytėti. Šiose kruopose yra 75 % kompleksinių angliavandenių, vitamino A, B grupės vitaminų bei cinko. Šios medžiagos padeda plaukams augti.

 

Morkos. St. Andrews ir Bristolio (Didžioji Britanija) universitetų mokslininkai 40 savanorių paprašė įvertinti 51 žmogaus išvaizdą. Pastebėta, kad šiek tiek geltonesnio atspalvio oda siejama su patrauklumu ir sveikumu. Apie morkų naudą grožiui kalba ir sveikatos specialistai. Šiose oranžinėse daržovėse esantis beta karotenas lėtina ląstelių senėjimą. Pastebėta, kad vitaminai A ir C užkerta kelią atsirasti ankstyvoms raukšlėms, spuogams, odos pigmentacijai. Mokslininkai tikina, kad kasdien geriant maždaug 100 ml morkų sulčių gali vešliau augti plaukai. Nustatyta, kad vitamino A trūkumas gali lemti odos ir plaukų sausėjimą, silpninti nagus.

 

Įdomu

  • Ištyrus daugiau nei 4000 vyresnių nei 40 m. moterų pastebėta, kad vitaminas C slopina  raukšlių atsiradimą ir neleidžia odai išsausėti.
  • Nuo seno tikima, kad šparagai atjaunina, gražina ir stiprina kūną, nes juose yra niacino.100 g šviežių šparagų yra 9 % rekomenduojamos paros normos vitamino C ir 9 % paros normos vario. Šios medžiagos gražina odą ir plaukus.
  • 2012 m. tyrimų duomenimis, kasdien suvartojant daugiau nei 8 g alyvuogių aliejaus, odos būklė pagerėja 31 % labiau nei vartojant beveik 4 g.
  • Mokslininkų duomenimis, kenčiančių dėl spuogų žmonių kraujyje būna 30 % mažiau vitamino E nei tų, kurių oda lygi. Šio vitamino gausu riešutuose, daigintuose kviečiuose, žaliose lapinėse daržovėse.