Gluminanti religinio lyderio istorija
2023-09-27 09:34Amerikos istorijoje nebuvo kito tokio religinio kulto lyderio, kurio žodis pasekėjams būtų buvęs svarbesnis už viską. Misūrio valstijoje gimęs Tony Alamo dar paauglys išvyko į Holivudą dirbti pramogų industrijoje, tačiau netrukus tapo evangelikų gatvės pamokslininku, pranašavusiu apie antrąjį Kristaus atėjimą. Sumanus kulto lyderis tūkstančiams plovė smegenis, prievartavo, mušė ir pildėsi kišenes iš juo tikėjusių, kol galiausiai sučiuptas ir nuteistas.
Religinio lyderio vaidmuo
1934 m. rugsėjo 20-ąją Tony Alamo, gimęs kaip Bernie Lazaris Hoffmanas, žydų šeimoje Misūrio valstijoje, savo keistą gyvenimą pradėjo puoselėdamas dideles svajones. Dar paauglystėje persikėlė į Kaliforniją, kad išgarsėtų. Tony dirbo muzikos industrijoje, vadovavo sveikatingumo klubui, trumpai tapo dainininku. Netgi tvirtino, kad buvo paprašytas būti tokių grupių kaip „The Beatles“, „The Doors“ ir „The Rolling Stones“ vadybininku. Iki 7-ojo dešimtmečio tapo žinomas kaip gatvės pamokslininkas Holivude. Nuolat teigė, kad patyrė antgamtinę patirtį, dėl kurios atsivertė į krikščionybę, ir dalijosi naująja Evangelija su sekso paslaugų teikėjomis, alkoholikais ir kitais, kurie kovojo su priklausomybėmis.
1966-aisiais vyras susituokė su aktore Edith „Susan“ Opal Horn, kuri po pažinties su Tony atrado save kaip evangelistę. Netrukus pora įkūrė Tony ir Susan Alamų krikščionių fondą, vėliau pervadintą „Alamo Christian Foundation“. Jie pamokslavo tūkstančiams pasekėjų ir nuolat baugino, kad kiekvienas, palikęs jų bažnyčią, degs pragare. Žinoma, neapsieita be sąmokslo teorijų. Tony tikėjo, kad Vatikanas kontroliuoja Baltuosius rūmus, Jungtines Tautas ir pasaulio žiniasklaidą. Taip pat pamokslavo, kad NSO yra žinios iš dangaus ir žmonijos pabaigos ženklas. Padedamas žmonos Susan, Tony subūrė grupę atsidavusių pasekėjų, kurie darė viską, ko jų prašyta. 1975 m. Alamų pora persikėlė iš Kalifornijos į Arkanzasą, kur bažnyčios pasekėjams paskirta ginkluota sargyba ir pastatyti gyvenamieji kompleksai. Kai kurie kulto nariai didžiąją dalį atlyginimo atiduodavo Tony, o kiti dirbo jo įmonėse už nedidelį atlygį arba išvis be jo. Kulto lyderis be didelių pastangų visiškai kontroliavo pasekėjus – sakė, su kuo tuoktis, ko mokyti vaikus ir kaip įgyvendinti visus gyvenimo tikslus. Draudė daugiau nei kartą per kelias dienas nuleisti vandenį kompleksuose esančiuose tualetuose, o daugelis narių, norėdami pavalgyti, buvo priversti raustis šiukšliadėžėse, kol tuo metu T. Alamo kišenės pilnėjo milijonais dolerių.
1982 m. Susan mirė nuo vėžio. Anot kulto lyderio pasekėjų, tai labai paveikė Tony. Jis kelis mėnesius laikė balzamuotą žmonos kūną Arkanzaso dvaro valgomajame, reguliariai užsakinėjo šviežių gėlių ir vylėsi, kad ji prisikels iš numirusiųjų. Palaikai galiausiai palaidoti širdies pavidalo mauzoliejuje. 1991 m. federalinės valdžios institucijos pradėjo tirti T. Alamo veiklą dėl finansinių sukčiavimų ir nuslėptų mokesčių. Sužinojęs, kad policija ketina veržtis į kulto Arkanzase kompleksą, įsakė pasekėjams pasitraukti ir paimti su savimi žmonos kūną. Vėliau teisėjas pareikalavo, kad T. Alamo grąžintų palaikus, tačiau jis daug metų atsisakė tai daryti. Galiausiai po teisinės kovos 1998 m. moters palaikai pagaliau palaidoti Talsoje, Oklahomoje.
Imperijos griūtis ir šokiruojantys kaltinimai
Nesumokėti mokesčiai valstybei, kaip paskui paaiškėjo, buvo niekis prieš vėlesnius kaltinimus. Iš pradžių tyrėjai nustatė, kad kulto lyderis per trejus metus uždirbo 9 mln. JAV dolerių ir nesumokėjo mokesčių. Taip pat buvo skolingas 5 mln. JAV dolerių kulto nariams už darbą. 1989 m. Tony apkaltintas vaikų išnaudojimu. Byla buvo susijusi su 11-mečiu berniuku, kuriam T. Alamo sudavė 140 smūgių. Vaiko šeima padavė ieškinį ir prisiteisė 1,4 mln. JAV dolerių. 1994 m. kulto lyderis nuteistas ir kalintas 4 m. Išėjęs į laisvę greitai atkūrė savo bažnyčią. Tačiau jo mokymai dar labiau kėlė nerimą. Nuolat kartojo, kad velnias ir visos pasaulio blogybės slypi Vatikane. Be sąmokslo teorijų apie Vatikaną ir NSO, T. Alamo dažnai skelbdavo prieštaringus teiginius apie seksualumą. Jis sakė, kad Dievas toleruoja poligamiją ir kad gėjus siuntė šėtonas, bet labiausiai nerimą kėlė nuolatiniai pamokslai, jog mergaitės turėtų ištekėti vos prasidėjus mėnesinėms. Šie teiginiai leido jam turėti kelias žmonas, kurios laikui bėgant vis jaunėjo. Mažiausiai penkios merginos vėliau tvirtino, kad buvo priverstos už jo ištekėti per slaptas ceremonijas, vienai jų tuo metu buvo vos aštuoneri.
T. Alamo imperija pradėjo byrėti 2008 m., kai ne pelno teisinė organizacija „Southern Poverty Law Center“ paskelbė tyrimo ataskaitą, kurioje išsamiai aprašė įtarimus dėl vaikų išžaginimo, fizinio vaikų išnaudojimo ir poligamijos. Taip pat aprašytas netradicinis T. Alamo tikėjimas poligamija, kurią, jo teigimu, leidžia Šventasis Raštas. Praėjus metams po paskelbtos ataskaitos, FTB agentai ir Arkanzaso valstijos policija surengė reidą T. Alamo komplekse, ieškodami vaikų išnaudojimo ir pornografijos įrodymų. Pasakojama, kad jo miegamajame rasti saldainių ir lėlių Barbių skyriai, kuriuos Tony naudojo kaip pagundą. Septynios moterys, nukentėjusios nuo fizinės ir seksualinės prievartos, iškėlė civilinį ieškinį, dėl kurio nukentėjusioms priteista 525 mln. JAV dolerių – tai didžiausia suma Arkanzaso istorijoje. Be to, kulto lyderis gavo 175 metų laisvės atėmimo bausmę už jaunų merginų, kurias vadino mažosiomis nuotakomis, prievartavimą. Teismo posėdžio liudininkai sakė, kad T. Alamo visus sprendimus visada priimdavo už pasekėjus, netgi kas gaus drabužių, kam bus leista valgyti.
Apleistas istoriją menantis dvaras
Po 7 m., praleistų kalėjime, 82-ejų kulto lyderis mirė. Kadaise buvęs prabangus 53 hektarų ploto, 1213 m2 dvaras, pastatytas 8-ajame dešimtmetyje, su širdies formos baseinu, įrašų studija rūsyje ir daugiau nei 100 vietų vakarienei, iki šiol apleistas ir suniokotas. Naujajam savininkui sunku rasti pirkėją, nes daugelis žino, ką slepia šių namų sienos, kur Tony seksualiai išnaudojo jaunas merginas ir mušė berniukus, kur ištisus mėnesius eksponavo mirusios žmonos kūną, kur su pasekėjais kūrė blizgučiais puoštus džinsinius švarkus, skirtus tokioms žvaigždėms kaip Elvis Presley ir Michaelas Jacksonas.
Susan Groulx, kuri buvo T. Alamo pasekėja beveik 25 metus, „Hatewatch“ tinklalaidėje pasakojo, kad jai palengvėjo išgirdus apie jo mirtį. „Žinojau, kad Tony yra narcizas, negailestingas ir piktas žmogus. Tikiuosi, kad tai paskatins šio destruktyvaus kulto iširimą“, – sakė ji. Pasakojama, kad net už kalėjimo grotų T. Alamo atkakliai rašė traktatus ir nesuvokiamais būdais kontroliavo pasekėjų gyvenimą. Anot buvusios pasekėjos, jis padarė daug nepataisomos žalos. Pasirodo, kai kurie vaikai daug metų negalėjo kalbėtis su broliais ir seserimis ar tėvais. „Nebetikiu pragaru, bet Tony labiausiai nusipelnė ten patekti“, – įsitikinusi moteris.
Autorius Monika Budnikienė