Gilus kvėpavimas padeda nuraminti nervus, sumažinti stresą ir nerimą. Tinkamas kvėpavimas, norint gyventi geriau, yra fizinės ir psichinės gerovės pagrindas.

 

gilus kvepavimas

Tai gali pagerinti mūsų dėmesį kažkur tarp spaudimo ir skubėjimo, su kuriais gyvename kasdien. Taip pat įdomu tai, kad gilus kvėpavimas leidžia daug geriau susijungti su savimi, su pagrindiniais savo poreikiais…

 

Egzistuoja daug kultūrų, kuriose kvėpavimo procesas yra daugiau nei akivaizdžiai nevalingas veiksmas, kuris išlaiko mus gyvus ir į kurį mes beveik neatkreipiame dėmesio. Daugelis mūsų yra šio hiperventiliuojančio pasaulis dalis, kuri staiga, kai jaučiame poreikį praktikuoti jogą, sąmoningumą ar Tai Či, supranta, kad kvėpavimas yra daug daugiau nei tiesiog įkvėpti orą ir vėl jį išstumti.

 

Šiame ritmiškame išsiplėtimo ir susitraukimo procese kvėpavimas taip pat reprezentuoja nuolatinį gamtos dvilypumą, kaip diena ir naktis, kaip būdravimas ir miegas, kaip ramybė ir audra, pavasaris ir žiema… Tai ciklas, kuris turi savo tvarką ir laiką. Jis lyg vidinė muzika atneša neįtikėtiną naudą, jei tik tai daroma taisyklingai.

 

Daugelis iš mūsų kvėpuoti greitai ir paviršutiniškai, neišnaudodami iki galo vos besiplečiančių plaučių talpos. Paprastai kvėpuojame 17 ar 18 kartų per minutę. Tačiau kai jaučiame nerimą ar stresą, šis kvėpavimo dažnis padidėja ir gali siekti iki 30 įkvėpimų per minutę.

 

Tai sukelia tam tikrą riziką. Tai tarsi gyvenimas su Damoklo kardu virš galvos, generuojant laipsnišką disbalansą, kuris veikia mūsų kraujospūdį, imuninę sistemą ir visus raumenis – ir mūsų protą.

 

Nepaisant to, toks paprastas dalykas kaip gilus kvėpavimas ir sąmoningas to darymas sukuria sisteminę naudą, subalansuoja daugybę procesų ir suteikia galimybę atsikratyti daugelio neigiamų emocijų, kankinančių mus kiekvieną dieną.

 

O jeigu išmoktume gerai kvėpuoti, kad gyventume geriau?

 

Yra labai įdomus faktas, į kurį verta atkreipti dėmesį: kvėpavimas yra viena iš nedaugelio mūsų kūnų funkcijų, kurią atliekame savo noru ir nevalingai. Tai puiki galimybė valdyti savo kūną ir pagerinti (jei šią kontrolę naudosime protingai) savo gyvenimo kokybę.

 

Apsvarstykite, kaip savanoriškas ir sąmoningas kvėpavimas gali paveikti mūsų kvėpavimą, kai tai darome automatiškai. Taip pageriname kraujospūdį, širdies ritmą, kraujotaką, virškinimą ir daugelį kitų kūno funkcijų.

 

Yra tam tikrų įrodymų, pavyzdžiui, paskelbtų moksliniame žurnale „Harward Health”, kad lėtas kvėpavimas yra geriausias dalykas mūsų organizmui.

 

Kvėpuodami giliai, bet labiausiai – lėtai, įsitikiname, kad deguonis tikrai pasiektų ląsteles ir neleisti nukristi anglies dioksido kiekiui kraujyje. Be to, įrodyta, kad tinkamiausias kvėpavimas yra diafragminis kvėpavimas: giliai kvėpuojame pro nosį ir užpildome plaučius, kol pakyla žemiausioji pilvo dalis.

 

Bent kartą gyvenime kiekvienas iš mūsų yra girdėjęs frazę: „Viskas bus gerai, tik giliai kvėpuok”. Tai tarsi burtažodis, magiškas žodis, kad tą akimirką, kai tai darome, nudžiuginame save ir pajuntame beveik iš karto palengvėjimą, kuris nuramina kūną ir pertvarko protą. Ši strategija duotų dar daugiau naudos, jei įprastume tą daryti kiekvieną dieną. Gilaus kvėpavimo užsiėmimai turėtų tapti kasdieniu įpročiu.