Geri patarimai, kaip suprasti, ko iš tikrųjų nori
2020-01-17 09:22Norint išsikelti tikslus, jų pasiekti, būti sėkmingiems ir harmoningiems, reikia aiškia suprasti, ko norite. Tačiau tai tik skamba lengvai ir natūraliai. Tačiau realybėje žmonės dažnai nežino, ko jiems reikia, negali savęs suprasti ir nesuvokia, ko siekia. Tad kaip labiau suprasti savo tikruosius poreikius?
Geri patarimai, kaip suprasti, ko iš tikrųjų nori:
- Negirdime savęs. Daugelis mūsų užaugo su autoritariniais tėvais, kurie buvo įpratę savarankiškai priimti visus svarbius sprendimus, nepaisydami vaiko nuomonės. Kokius būrelius lankyti, su kuo bendrauti, kur studijuoti, su kuo susituokti ir pan. Jeigu jums nėra leidžiama savarankiškai žengti nė vieno žingsnio, o drąsos ir maištaujančios dvasios nepakanka, kad tam pasipriešintumėte, nenuostabu, kad kils problemų ir suaugus. Mokslininkai taip pat sutinka, kad žmonės, užaugusiems šeimose, kuriose jie buvo pernelyg globojami, kontroliuojami, suaugus sunku priimti sprendimus ir priimti save. Jie nesupranta, ko nori, bijo atsakomybės ir nežino, kaip atskirti savo norus nuo tų, kurie yra primetami kitų. Tai gana sudėtinga situacija. Gali prireikti ir psichoterapeuto pagalbos. Ryšį su savimi (ir suprasti savo norus) padeda užmegzti ir dienoraščio rašymas.
- Trukdo baimė. Kartais giliai viduje mes puikiai žinome, ko mums iš tiesų reikia. Tačiau to prisipažinti mes nedrįstame net sau patiems, nes tuomet reikės kažką keisti. O tai yra labai baisu. Mes bijome to, kas yra nežinoma ir tai nenuostabu. Tačiau pabandykite pastebėti savyje pagrindinę baimę, būdingą visiems, iš kurios išplaukia ir visos kitos mūsų baimės. Mes nežinome, kur mūsų norai ir siekiai nuves, todėl apsimetame, kad jų nepastebime – tai daro mus nelaimingus ir mes nesiryžtame rizikuoti. Kita baimė, verčianti slėpti savo svajones ir apie jas negalvoti yra nesėkmės baimė. Paradoksalu, bet yra ir toks dalykas kaip sėkmės baimė: jei pasiseks, turėsite kažką pakilti ir pradėti kažką naujo, o tai savaime yra baisu. Pirmiausiai pripažinkite, kad bijote ir kad tai normalu. Nesėkmės neišvengiamai nutinka visiems, o pasaulis nuolat keičiasi, atimdamas iš jūsų stabilumo jausmą. Tada pabandykite suprasti savo baimes ir dirbkite su jomis. Atidžiai įsiklausykite į save ir kiekvieną kartą, kilus neigiamai minčiai, ją užsirašykite. Tada sugalvokite atsakymus į visas savo baimes ir neigiamą požiūrį. Užsirašykite juos.
- Darome sau per didelį spaudimą. Jums atrodo, kad tikrai suprantate, ko norite. Jūs išsikeliate sau tikslą suprasti save iki tam tikros datos (pavyzdžiui, kai baigsite mokyklą ar universitetą, iki 30 metų, iki kitų naujų metų). Nesuprasti savo norų ir neturėti aiškių tikslų atrodo gėdinga ir nerimta. Jei jūs atkakliai bandysite įsigilinti į savo mintis ir klausite savęs, ko jums iš tikrųjų reikia, greičiausiai nusivilsite, nes nieko ypatinga į galvą neateis. Tarkime, giliai pasąmonėje jūs norite pradėti gaminti medinius žaislus ar kepti pyragus, tačiau jūs užblokuojate šį norą, nes jis jums atrodo nesąmoningas ir per mažai ambicingas. Duokite sau šiek tiek laiko. Neskubinkite įvykių, nesigėdykite savęs. Nereikalaukite savęs priimti sprendimo iki tam tikros datos, nelyginkite savęs su bendraamžiais, kurie jau seniai apsisprendė dėl savo norų ir planų.