Geri patarimai, kaip prižiūrėti zomšą
2016-03-16 13:51Tarptautinis žodžių žodynas rašo, kad zomša – tai „minkšta išdirbta avies, veršio, elnio, briedžio oda be išorinio sluoksnio“. Ji gana šiurkšti ir tąsi. Zomša gali būti gaminama iš medvilninio audinio, pavyzdžiui, su vilnos priemaišomis. Jeigu taip galima pavadinti, drabužiai ir avalynė iš zomšos – kaprizingi dalykai, kuriuos, daugelio nuomone, labai sunku prižiūrėti. Pavasarį aukštosios mados dizaineriai siūlo puoštis zomšiniais audiniais. Išsvajotų pirkinių nereikėtų atsisakyti vien dėl gausybės, su jais siejamų mitų. Laikantis vos kelių patarimų, drabužius ir avalynę iš zomšos galėsite nešioti ilgai ir net bet kokiu oru!
6 patarimai, kaip prižiūrėti zomšą:
- Naudoti apsaugines priemones. Neįmanoma žinoti, kaip gali bet kurią akimirką pasikeisti oras lauke. Todėl iš karto nusipirkus reikėtų pradėtų naudoti apsaugines priemones nuo vandens. Šiandien prekybos vietose yra platus apsauginių purškalų su nano dalelėmis asortimentas. Jie gali padėti pailginti mėgstamų daiktų naudojimo trukmę. Net jei pakliūsite į lietų, gaminiai iš zomšos nepraras formos ir originalios išvaizdos.
- Zomšą galima prižiūrėti namų salygomis. Be apsauginių purškalų su nano dalelėmis reikėtų įsigyti specialų šepetuką zomšai ir minkštą, flanelinę šluostę. Šios priemonės padės atsikratyti nedidelių nešvarumų ir išvalyti smulkius zomšos plaukelius. Beje, jei po pasivaikščiojimo lauke žiemą ant zomšos gaminių pastebėsite raukšlelių ir kitų audinio pakitimų, nesijaudinkite, nes tai yra nesunkiai pataisoma. Gaminį iš zomšos rekomenduojama palaikyti virš garuojančio virdulio arba puodo minutę. Po to su guminiu šepetuku arba švelniu skudurėliu pašukuoti (suglostyti) audinį, kad išsilygintų. Teigiama, kad po tokios procedūros zomša atgaus buvusią išvaizdą.
- Zomšinę aprangą ir avalynę laikyti tinkamomis sąlygomis. Batai, drabužiai ir aksesuarai iš zomšos – labai lepūs. Todėl juos rekomenduojama laikyti vėsioje ir tamsioje vietoje.
- Lengvai atsikratyti dėmių. Jeigu ant drabužių ar avalynės iš zomšos atsirado riebalų dėmių, nuvalyti jas galima paprastai – visų pirma nuvalyti ir išdžiovinti, po to šiek tiek pabarstyti talku. Po to ištemptą dėmę švelniai nuvalyti su sausa šluoste arba guminiu šepetuku.
- Teisingai džiovinti. Zomšos gaminius labai svarbiu tinkamai džiovinti. Neteisingai džiovinami jie gali labai greitai prarasti pirminę išvaizdą ir gali net tekti išmesti beveik naujus batus, drabužius ar aksesuarus. O to juk mažiausiai norisi! Zomšinių gaminių nerekomenduojama džiovinti saulėje, nes gali nudegti atskiros dalys. Taip pat griežtai draudžiama džiovinti zomšinius gaminius ant ar netoli šilumos šaltinių (radiatorių, šildytuvų, židinių, krosnių). Dėl didelio karščio zomša gali įgauti negražų, melsvą ar žalsvą, atspalvį. Džiovinti zomšos gaminius rekomenduojama kambario temperatūroje, toje vietoje, kur nepatenka tiesioginiai saulės spinduliai. Zomšinius batus džiovinti reikėtų prikimšus senų, suglamžytų laikraščių ar kitų nereikalingų popierių. Taip džiovinami batai ilgiau nepraras formos, o popieriai padės sugerti daugiau drėgmės, todėl avalynė išdžius greičiau negu be jų. Beje, drėgmė iš zomšinės avalynės išgaruoja maždaug per parą.
- Išsaugoti puikią išvaizdą. Gausiai skiestas vandeniu alkoholis naudojamas ant zomšinių daiktų paviršiaus gali padėti ilgiau išsaugoti nepakitusią išvaizdą. Jeigu zomša prarado savo spalvą, nereikia skubėti atsisveikinti su mėgstamu drabužiu, batais ar aksesuarais ir išmesti į šiukšlių konteinerį. Šiandien prekybos vietose galima įsigyti specialių dažų odai ir zomšai. Dažų galima rasti pačių įvairiausių spalvų ir kainų. Tačiau rekomenduojama rinktis dažus zomšai to paties gamintojo kaip ir avalynė ar apranga. Taip daryti patariama dėlto, kad konkretūs gamintojai siūlo tik jiems būdingą spalvų paletę. Kitų gamintojų dažų zomšai atspalviai gali šiek tiek skirtis nuo originalo.