Puodelis karšto šokolado sušildo, kai lauke žvarbu, ir pakelia nuotaiką, kai dėl saulės šviesos stokos organizme sumažėja geros nuotaikos vitamino D. Karštas šokoladas tikriausiai daugeliui primena vaikystės skonį, kurį malonu dar kartą pajusti ir suaugus. Skirtumas tik tas, kad suaugusieji labiau kreipia dėmesį į šokolado kokybę, karšto šokolado pateikimą elegantiškose stiklinėse ar porcelianiniuose puodeliuose, naudojamus prieskonius, šviežias uogas, vaisių gabalėlius ir kitus priedus.

 

"karštas šokoladas"

Kakavos milteliai – puikus antioksidantais praturtintų flavonoidų šaltinis. Antioksidantai labai svarbūs žmogaus sveikatai. Tai natūralūs cheminiai junginiai, kurie padeda neutralizuoti žalinguosius laisvuosius radikalus. Laisvieji radikalai – tai medžiagos, kurios natūraliai atsiranda organizme ir atakuoja riebalus, baltymus ir DNR organizmo ląstelėse. Jie gali sukelti įvairias, skirtingas ligas ir pagreitinti žmogaus organizmo senėjimo procesus.

 

Karštame šokolade antioksidantų daugiau nei raudonajame vyne ir nėra alkoholio, kurio neigiamas poveikis organizmui yra įrodytas moksliniais tyrimais, todėl jį vartoti yra labiau rekomenduojama. JAV Kornelio universiteto tyrėjai nustatė, kad kakavos koncentratas yra 2 – 3 kartus stipresnis negu žalioji arbata ir 4 – 5 – negu juodoji arbata.

 

Gerti karštą šokoladą, pagamintą iš nesaldinto juodojo šokolado, gali būti labai sveika. Harvardo medicinos mokykla išanalizavo 21 tyrimą, kuriame dalyvavo per 2500 savanorių, ir padarė išvadą, kad karštas šokoladas gali sumažinti kraujo spaudimą, pagerinti kraujagyslių būklę, sumažinti „blogojo“ ir padidinti „gerojo“ cholesterolio kiekį kraujyje. Anksčiau atlikti tyrimai taip pat parodė, kad karštas šokoladas gali sumažinti širdies ligų, insulto, diabeto ir vėžio išsivystymo riziką.

 

Viename šaukštelyje nesaldintos kakavos miltelių yra daug mineralinių medžiagų: 3 – 9 % rekomenduojamos dienos geležies, mangano, magnio ir cinko normos. Geležis ne tik perneša deguonį, bet ir yra reikalinga raudonųjų kraujo kūnelių susidarymui, stiprina imuninę sistemą. Manganas – tai fermentų sudedamoji dalis, formuojanti kremzles ir kaulus, padeda įsisavinti maistines medžiagas ir funkcionuoja kaip antioksidantai kiekvienoje kūno ląstelėje. Magnis suteikia energijos ir padeda palaikyti normalų širdies ritmą. Cinkas yra gyvybiškai svarbus naujų ląstelių susidarymui, įskaitant imuninės sistemos ląsteles. Be cinko su bakterijomis kovojančios ląstelės išnyktų ir žmogaus organizmas taptų imlesnis įvairioms infekcijoms.

 

Kakavoje dar yra feniletilamino – tai smegenyse esantis neuromediatorius, kuris pakelia nuotaiką ir veikia kaip natūralus antidepresantas. Mičigano sveikatos sistemų universiteto tyrėjai teigia, kad kakava skatina endorfinų arba laimės hormonų išsiskyrimą, taip pat kaip sportas, juokas, seksas ar laimėjimas loterijoje. Be to, kakava skatina ir serotonino išsiskyrimą – tai neuromediatorius, kuris veikia kaip antidepresantas ir kelia bendrą laimės lygį.

 

3 patarimai, kaip karštą šokoladą padaryti sveikesnį:

 
  • Naudoti augalinį pieną. Kokosų, migdolų ar kitų riešutų piene yra mažiau kalorijų negu tokiame pačiame kiekyje lieso karvių pieno. Augalinis pienas natūraliai yra šiek tiek kreminės konsistencijos, ko negalima pasakyti apie liesą pieną. Augaliniame piene taip pat yra daug antioksidantų.
 
  • Naudoti natūralius ir ekologiškus kakavos miltelius. Prekybos centruose dažniausiai parduodami karšto šokolado mišiniai gaminami iš kakavos perdirbtos su šarmais. Perdirbimo metu sumažėja natūralus kakavos rūgštingumas ir antioksidantų kiekis. Natūralioje kakavoje yra net 10 kartų daugiau antioksidantų negu perdirbtoje. Natūrali kakava yra šiek tiek kartoko skonio, prie kurio reikia laiko priprasti. Tačiau kartą pripratus kitokios gerti daugiau nebesinorės.
 
  • Naudoti natūralius saldiklius. Dažniausiai karštas šokoladas saldinamas rafinuotu cukrumi, kukurūzų sirupu arba dirbtiniais saldikliais. Tačiau sveikiau jį būtų saldinti medumi, cukranendrių melasa arba klevų sirupu. Kitaip nei cukrus, medus turi antioksidantų, bakterijas, virusus naikinančių ir uždegimą mažinančių medžiagų. Nerafinuotame cukranendrių cukruje, klevų sirupe ir rudajame naudingų medžiagų šiek tiek daugiau negu rafinuotame, tačiau daugiausiai jų juodojoje cukranendrių melasoje.
 

Meksikietiškas karštas šokoladas

 
  • 150 g juodojo šokolado
  • 600 ml pieno
  • 2 kiaušiniai
  • 80 g rudojo cukraus
  • 2 cinamono lazdelės
  • Šaukštelis vanilinio cukraus
  • Druskos pagal skonį
 

Gaminimas

 

Pieną gerai pašildyti, bet neužvirinti ir sudėti smulkiai sulaužytą šokoladą bei cinamono lazdeles. Kaitinant ant mažos ugnies maišyti, kol šokoladas visiškai ištirps. Įdėti cukraus ir žiupsnelį druskos, išmaišyti ir porą minučių pavirti, bet neužvirti. Įmušti kiaušinius ir greitai išmaišyti. Karštą šokoladą nukošti, kad nebūtų kietų šokolado gabaliukų. Masę išplakti. Supilti į stiklines ar puodelius ir patiekti su cinamono lazdelėmis.

 

2 žmonėms

100 g apie 164 kcal

Paruošimo laikas: apie 15 min

Spausdinti