Neverta neigti, kad socialiniai tinklai tapo svarbia mūsų kasdienio gyvenimo dalimi. „Facebook”, „Instagram”, „Twitter” ir „TikTok” programėlės padeda mums susisiekti su artimais žmonėmis, sužinoti naujienas, atrasti gražias, lankytinas vietas ir įkvepiančių žmonių. Tačiau, jeigu socialiniuose tinkluose praleidžiama per daug laiko, galima pasijusti neramiems, išsekusiems ir nepatenkintiems savo pačių realiu gyvenimu. Psichologai pataria stebėti savo kasdienius įpročius ir įvertinti, kaip socialiniai tinklai verčia jus jaustis bei atsiliepia gyvenimo kokybei. Kai socialiniai tinklai pradeda veikti neigiamai, metas nuo jų pailsėti, kitaip tariant – detoksikuotis, tik šį kartą nekalbame apie sveiką mitybą, o subalansuotą naudojimąsi interneto gėrybėmis.

 

socialiniai tinklai

Geri patarimai, kaip pailsėti nuo socialinių tinklų:

 
  • Bent laikinai ištrinti socialinių tinklų programėles iš savo telefono. Jei sunku visam laikui jas ištrinti, tuomet pabandykite išjungti socialinių tinklų programėles 12 valandų. Priminkite sau, kad po to vėl aktyvuosite programėles ir galėsite jomis naudotis, nors šįkart galbūt jomis naudositės sąmoningiau.
 
  • Susilaikyti nuo naudojimosi socialiniais tinklais kartu su savo draugu. Taip, kaip mesti svorį lengviau drauge, taip ir atsikratyti priklausomybės nuo socialinių tinklų lengviau, kai nesijaučiate tokie vieni. Su bičiuliu galėsite aptarti savo pažangą, sunkumus, susiplanuoti kitų veiklų, kurios atitrauks dėmesį nuo telefono.
 
  • Identifikuoti dažniausiai naudojamas socialinius tinklus ir, kiek laiko juose iš tikrųjų praleidžiate. Stenkitės tą laiką mažinti. Sužinoję, kiek realiai laiko praleidžiate socialiniuose tinkluose, galite patirti lengvą šoką, bet, kita vertus, tai gali paskatinti susimąstyti ir keisti savo pasirinkimus į geresnius ir vertingesnius.
 
  • Pasakyti apie savo problemą šeimos nariams ir kitiems artimiems žmonėms. Jie gali padėti arba bent motyvuoti.
 
  • Užmauti spalvotą gumelę ant telefono. Kiekvieną kartą paėmę telefoną, pamatysite tą ženklą ir galbūt, prieš nuimdami gumelę susimąstysite, kad galbūt galėtumėte nuveikti kažką vertingesnio.
 
  • Pakeisti telefono užrakinimo ekraną. Būtų puiku, jei kiekvieną kartą prieš atsirakindami telefoną, matytumėte tokius užrašus: „Kam?”, „Kodėl dabar”, „Kas toliau?”. Gali būti, kad tai padės bent akimirkai susimąstyti ir naudotis socialiniais tinklais sąmoningiau.
 
  • Sąmoningai bandyti atkreipti dėmesį į tai, ko netenkate, kai „mirkstate” socialiniuose tinkluose. Atsiminkite, kad laikas ir realus kitų žmonių dėmesys yra nepakeičiami dalykai.
   
  • Vakare, nuo tam tikros valandos (pavyzdžiui, 21 val.), išjungti telefoną. Arba palikite jį krautis iki ryto ramybėje.
 
  • Įsigyti tikrą žadintuvą. Tada išmanusis telefonas su neribotų pramogų galimybėmis nebus pirmas dalykas, kurį rytą paimsite į rankas.
   
  • Nusistatyti programėlėse laiko limitą. Dauguma išmaniųjų telefonų turi tokius nustatymus. Tad pasinaudokite. Programėlė išsijungs automatiškai, todėl jūs, norite to, ar nenorite, būsite priversti telefoną padėti į šalį.
   
  • Socialinių tinklų piktogramas sukelti į aplankus. Tada prie jų neprisijungsite vienu paspaudimu, todėl, gali būti, labiau pagalvosite prieš jas atidarydami.
 
  • Praktikuoti meditaciją. Meditacija padeda suvaldyti stresą, geriau miegoti, tapti sąmoningesniu savo kasdieniniuose pasirinkimuose ir elgesyje. Medituoti galima išmokti ir patiems: kartais užtenka pažiūrėti keletą nufilmuotų laidelių internete ir įsijungti relaksacinę muziką.