Geri patarimai, kaip nustoti viską atidėlioti
2018-09-06 09:33Ar žinojote, kad rugsėjo 6-oji yra kovos prieš prokrastinaciją (darbų atidėliojimą) diena? Ar ir jūs turite šią problemą? Psichologijoje prokrastinacija vadinama elgesiu, kai žmogus atidėlioja darbus ir užsiima nereikalinga veikla, kad tik nereikėtų jų daryti. Tai neoficiali minėtina diena, kuri skatina žmones atpažinti savo problemą ir pabandyti rasti būdų, kaip įveikti tą nenugalimą norą atidėti darbus rytojui.
Tikriausiai daugeliui pažįstama situacija, kai reikia kuo greičiau pabaigti darbus, bet, užuot tai darius, einama, pavyzdžiui, kepti keksiukų… Arba susitvarkyti drabužių spintą, išsiurbti kilimus, arba dar ką nors padaryti, kad tik nereikėtų daryti kažko, kas gąsdina ir kam padaryti lieka vis mažiau laiko. Laikas nenumaldomai senka. Galiausiai teks verstis per galvą, nemiegoti naktimis ir dirbti savaitgaliais, kad pavyktų viską padaryti laiku. Atsibodo būti šiame užburtame rate? Laikas pradėti kovoti prieš prokrastinaciją! O geriausia diena tai padaryti yra šiandien – rugsėjo 6-ąją!
Bent kartais, ko gero, visiems yra tekę susidurti su tokiomis užduotimis, kurių visai nesinori daryti. Tai gali būti kažkokia labai paprasta užduotis, pavyzdžiui, susitvarkyti darbo stalą ar nupirkti gimtadienio dovaną, arba gali būti sudėtingesnė – pavyzdžiui, parengti pristatymą mokykloje (universitete, darbe) arba pabaigti tvarkyti garažą. Psichologai pastebi, kad bauginančias, daug jėgų pareikalausiančias, nuobodžias ir svarbias užduotis dažnas žmogus atidėlioja, vilkina iki begalybės ir, užuot daręs tai, kas priklauso, užsiima tuo, kad visiškai nereikalinga.
Prokrastinacija ne visada turi katastrofiškų padarinių. Dauguma žmonių, kurie linkę viską atidėlioti, paskutinę minutę vis tiek visus būtinus darbus padaro. Kai kurių psichologų nuomone, prokrastinacija kartais gali būti būdinga perfekcionistams, kuriems būtina viską padaryti tobulai.
Tačiau kartais prokrastinacija gali tapti problema. Moksliniai tyrimai rodo, kad, kai darbų atidėliojimas tampa įpročiu, padidėja stresas ir nerimas, sumažėja produktyvumas ir tai gali turėti neigiamą įtaką darbų atlikimo kokybei ir apskritai produktyvumui.
Kaip švęsti kovos prieš prokrastinaciją dieną? Jeigu manote, kad jums būdingas darbų atidėliojimas iki paskutinės minutės ir tai kenkia jūsų darbų atlikimo ir gyvenimo kokybei, tai gali padėti keli patarimai:
- Priminti sau, kad visada reikia padaryti daugiau, negu galima padaryti realiai. Tada paklauskite savęs, ar jums pavyksta padaryti tikrai tuos dalykus, kuriuos reikia padaryti.
- Visų pirma rekomenduojama susidaryti būtinų padaryti darbų sąrašą ir, atlikus kiekvieną užduotį, išbraukti tai, kas jau padaryta.
- Toliau reikėtų mokytis suvaldyti tendenciją viską atidėlioti iki paskutinės minutės. Galbūt padėtų, jei paprašytumėte draugo ar artimo žmogaus stebėti jūsų progresą?
- Užduotį suskaidyti į smulkesnius etapus, kad ji mažiau glumintų ir keltų mažesnį stresą. Kai suprasite, kad jau padarėte vieną ar du etapus, galėsite pasidžiaugti, kad darbai einasi kaip iš pypkės ir pamatysite, kad netrukus viską pabaigsite.
- Pasistengti pašalinti trikdžius, kurie skatina atidėlioti darbus. Daugeliui šiuolaikinių žmonių padeda dėmesį sukoncentruoti į tai, ką būtina padaryti, telefonų, kompiuterių, interneto išjungimas (žinoma, jeigu šių prietaisų nereikia tiems darbams atlikti).
- Galima paprašyti kieno nors pagalbos padėti užbaigti užduotį. Galbūt net už atlygį, jei tai tikrai skubu.
- Apie savo ketinimus kalbėti garsiai ir viešai. Viešumas įpareigoja stengtis ir iš tikrųjų užbaigti darbus laiku.
- Galiausiai siūloma apdovanoti save, pavykus užduotis pabaigti laiku.