Pastebima liūdna tendencija: sergamumas inkstų ligomis kasmet didėja. Teigiama, kad lėtinėmis inkstų ligomis serga kas 10 žmonių. Inkstų uždegimu moterys serga dažniau negu vyrai. Inkstai – labai svarbus kūno organas, nes jie filtruoja toksiškas atliekas iš organizmo. Tačiau jie labai lengvai pažeidžiami bakterinių ir virusinių infekcijų, toksinų ir vaistų. Vakar, kovo 8-ąją, pasaulis minėjo inkstų dieną, todėl tai gera proga sužinoti viską apie tai, kaip išvengti ligų ir pagerinti inkstų funkciją.

 

inkstai

Kokie yra inkstų ligų simptomai? Kraujas šlapime, dažnesnis arba retesnis šlapinimasis, kūno tinimas (skysčių kaupimasis), nuovargio jausmas, mieguistumas, nemiga, pykinimas ir vėmimas.

 

Kodėl reikia apsilankyti pas gydytoją, nes jei nėra nemalonių simptomų? Inkstų ligoms, ypač lėtinėms, išsivystyti reikia laiko. Inkstų pažeidimai progresuoja lėtai. Stebina tai, kad prieš atsirandant pirmiesiems simptomams, inkstų veikla gali būti suprastėjusi net 90 %! Kadangi žmonės neretai nė nenutuokia, kad serga inkstų ligomis, jie nemato būtinybės reguliariai atlikti tyrimus ir ieškoti medikų pagalbos.

 

Kaip gydomos lėtinės inkstų ligos? Lėtinės inkstų ligos nėra visiškai išgydomos, bet tinkamai parinktas gydymas gali sulėtinti ligos progresavimą. Sunkiais atvejais nebelieka kitos išeities, tik persodinti inkstus, o tai reiškia, kad reikės laukti neribotą laiką, kol atsiras tinkamas donoras. Gera žinia yra ta, kad inkstų transplantacijos iš mirusių donorų dažniausiai būna sėkmingos (85 – 90 % atvejų), kaip ir iš gyvųjų organų donorų (90 – 95 %).

 

Ar galima jų visiškai išvengti? Diabetas ir hipertenzija neretai sukelia lėtines inkstų ligas, todėl svarbiausia, ką galite padaryti, tai kontroliuoti šias ligas. Gyvenimo būdo pokyčiai gali apsaugoti ar net sumažinti riziką susirgti inkstų ligomis.

 

Geri patarimai, kaip nesusirgti inkstų ligomis:

 
  • Išlikti aktyviems. Fizinis aktyvumas padeda sumažinti kraujo spaudimą, kuris yra viena iš pirmaujančių priežasčių, kodėl kyla lėtinės inkstų ligos. Rekomenduojama daugiau vaikščioti, pabėgioti, važinėti dviračiu, plaukioti, darbuoti sode ir darže, lankyti patinkančias sporto treniruotes.
 
  • Stebėti cukraus lygį kraujyje ir kraujo spaudimą. Diabetas ir aukštas kraujo spaudimas yra vieni pagrindinių veiksnių, lemiančių lėtinių inkstų ligų atsiradimą, todėl sergantieji diabetu turėtų reguliariai pasitikrinti inkstus, ar nėra kokių nors pažeidimų. Ankstyva diagnozė palengvina gydymą ir padeda išvengti drastiškų gydymo būdų (inkstų persodinimo). Gliukozės koncentracija kraujyje, kai žmogus nevalgęs, turėtų būti 100 mg / dL, o po valgio – mažiau negu 140 mg / dL. Normalus kraujo spaudimas yra 120 / 80. Tarp 120 / 80 ir 139 / 89 spaudimas laikomas priešhipertenziniu. Rekomenduojama apsilankyti pas gydytoją, jei kraujo spaudimas yra 140 / 90 arba daugiau.
 
  • Išlaikyti normalų svorį. Svorio kontrolė gali padėti išvengti diabeto, širdies ligų ir kitų sutrikimų, siejamų su padidėjusia lėtinių inkstų ligų rizika. Rekomenduojama mažinti druskos suvartojimą iki maždaug šaukštelio per dieną arba 5 – 6 g druskos, vengti pridėtinio cukraus maisto produktuose. Geriausia valgyti namie ruoštą maistą iš šviežių ingredientų, nes taip patys galėsite kontroliuoti druskos kiekį patiekaluose, kad jos būtų minimaliai. Rekomenduojama valgyti daugiau vaisių ir daržovių, ypač tų, kuriuose yra stiprių antioksidantų ir tinkamas natrio, kalio ir fosforo balansas: raudonos paprikos, baltagūžiai ir žiediniai kopūstai, smidrai, šparaginės pupelės, salierai, česnakai ir svogūnai, grybai, žalioji arbata, batatai, alyvuogių ir kokosų aliejai, laukinė lašiša, kiaušiniai, raudonosios ir mėlynosios vynuogės, riešutai ir sėklos, arbūzai, obuoliai, kriaušės, persikai, vyšnios, šilauogės, braškės, avietės, spanguolės.
 
  • Vengti rūkyti ir vartoti alkoholį. Rūkymas lėtina inkstų kraujotaką. Kai inkstus pasiekia mažiau kraujo, jų funkcijos gali sutrikti. Rūkymas taip pat 50 % didina riziką susirgti inkstų vėžiu. Alkoholis į organizmą išskiria nesuskaičiuojamą daugybę toksinių medžiagų, todėl inkstams sunkiau jas išfiltruoti ir pašalinti. Be to, alkoholis dehidratuoja organizmą ir tai ilgainiui gali labai pakenkti inkstams.
 
  • Minimaliai vartoti nereceptinių vaistų. Nesteroidiniai ir vaistai nuo uždegimo (pavyzdžiui, ibuprofenas) gali sukelti inkstų pažeidimus ir ligas, jeigu vartojami reguliariai ir dažnai. Šie vaistai nėra kenksmingi, jeigu inkstai yra sveiki ir jeigu jie vartojami tik tada, kai tikrai reikia. Tačiau jie netinka gydyti lėtiniam skausmui ir uždegimui, pavyzdžiui, sergant artritu, nugaros skausmu ar kt. Reikėtų pasitarti su gydytoju, kaip gydyti šias ligas, kuo mažiau kenkiant inkstams.