Sveikos, subalansuotos dietos taisyklių reikėtų laikytis ištisus metus. Toliau pateikiamas 9 dienų dietos planas padės suformuoti sveikus įpročius ir pamatyti pirmuosius sveikos mitybos privalumus kūnui ir sveikatai. 9 dienų dieta sudaryta iš trijų dalių ir kiekvienas jų etapas turi konkretų tikslą.

 

"dieta"

1 – 3 dienos – vidurių pūtimo problemos atsikratymas. Vidurių pūtimas – dažnai pasitaikanti nesveikos mitybos pasekmė. Paprastai jį sukelia rafinuoti angliavandeniai ir cukrus. Rekomenduojama išbraukti šiuos maisto produktus iš savo mitybos ir paruošti savo organizmą natūraliam valymuisi. Šiomis dienomis dietos pagrindą turėtų sudaryti visadaliai grūdai, kurie suteikia sotumo jausmą, natūralus jogurtas, kuris atkuria sveiką žarnyno mikroflorą ir gerina virškinimo veiklą. Kai virškinimo sistema yra sveikai, geriau įsisavinamas maistas. Svarbu ne tik tai, ką valgote ar geriate, bet ir tai, kaip tai darote. Rekomenduojama valgyti daugiau virto, mirkyto maisto, vengti žalio, kuris yra sunkiau virškinamas. Be to, per dieną reikėtų išgerti 8 stiklines vandens. Valgyti reikėtų reguliariai ir tam tikru metu. Valgymui reikėtų skirti pakankamai laiko, kad būtų galima atsipalaiduoti ir sutelkti dėmesį į valgomą maistą. Kramtyti lėtai ir daug kartų, pabandyti pajusti burnoje maisto produktų skonius ir tekstūras.

 

4 – 6 dienos – skirtos, kad oda sveikai švytėtų. Didžiausią kūno organą– odą – reikia nuolat puoselėti ir prižiūrėti. Riebalų rūgštys (ypač omega 3), vitaminas E ir vitaminas C yra neatsiejami nuo gražios ir sveikos odos. Todėl reikėtų pasirūpinti, kad šiomis dienomis mityboje netrūktų šių maistinių medžiagų ir riebalų. Jų, pavyzdžiui, yra avižose, špinatuose, riešutuose, sėklose, lašišoje ir avokaduose. Odos sveikata priklauso nuo kepenų būklės, todėl reikėtų nepamiršti citrusinių vaisių, kurie padeda atkurti organizmo pH pusiausvyrą ir skatina kepenų detoksikaciją. Be to, reikėtų vartoti daug antioksidantų turtingų maisto produktų – lapinių, ankštinių daržovių, žalumynų, paprikų ir burokėlių. Antioksidantų papildomai suteiks žalioji arbata, kurią rekomenduojama gerti porą kartų per dieną. Taip pat gerti daug gryno vandens, kuris skatins toksinų pasišalinimą iš organizmo.

 

7 – 9 dienos – suteikia daugiau energijos ir greitina medžiagų apykaitą. Paskutinės trys dienos skirtos atsigauti, labiau suprasti savo kūną ir gauti daugiau energijos. Reikėtų rinktis tokius patiekalus, kurie nekeltų cukraus lygio kraujyje, valgyti baltymų turtingą maistą, taip pat nepamiršti nesočiųjų ir polinesočiųjų „gerųjų“ riebalų. Tokie riebalai sulėtina cukraus įsisavinimą į kraują ir suteikia sotumo jausmą ir padeda išvengti persivalgymo. Magnis ir B grupės vitaminai padeda maistą paversti į energiją. Šių mikroelementų gausu kiaušiniuose, špinatuose, salotinėse sultenėse, visadaliuose grūduose, avinžirniuose, skumbrėje, ėrienoje. Taip pat reikėtų nepamiršti daugiau judėti, sportuoti ir būti fiziškai aktyviems. Vaikščiokite, plaukiokite, šokite – darykite viską, kas jums patinka ir teikia džiaugsmą. Maloni fizinė veikla skatina serotonino arba geros nuotaikos hormonų išsiskyrimą smegenyse.

 

Šį planą sudarė britė knygų apie sveiką mitybą autorė Jennifer Irvine ir mitybos specialistė Kerry Torrens.

 

8 vasariški produktai, kuriuos rekomenduojama įtraukti į dietą:

 
  • Švieži, saldieji kukurūzai turi daug antioksidantų, liuteino ir zeaksantino, kurie saugo akis ir net gali padėti pagerinti regėjimą.
 
  • Šalta kava tobulai tinka vasaros rytams. Vienas puodelis kavos per dieną gali sumažinti odos vėžio išsivystymo riziką. Kava be kofeino tokiu poveikiu nepasižymi.
 
  • Rūgščios vyšnios. Tikriausiai girdėjote, kad stiklinė vyšnių sulčių gali padėti geriau išsimiegoti naktį ir numalšinti raumenų skausmą po intensyvios fizinės veiklos. Rūgščios vyšnios taip pat gali padėti sudeginti daugiau riebalų ir numesti svorio.
 
  • Pomidorai suteikia nedidelę apsaugą nuo kenksmingų ultravioletinių spindulių. Juose esantis likopenas, suteikiantis daržovėms raudoną spalvą, gali apsaugoti odą nuo nudegimų.
 
  • Arbūzai apsaugo nuo dehidratacijos karštą vasaros dieną, turi mažai kalorijų. Juose esančios naudingosios medžiagos stiprina atminį ir padeda palaikyti stabilią nuotaiką.
 
  • Avietėse gausu maistinių skaidulų, kai kurios iš jų yra tirpios (pektinas) ir padeda sumažinti cholesterolio lygį. Skaidulos padeda reguliuoti svorį, gerina virškinimo veiklą.
 
  • Šalta arbata karštą dieną atgaivina, numalšina troškulį. Reguliariai geriant arbatą net sumažėja Alzheimerio ir diabeto rizika, kaulai, dantys ir dantenos tampa stipresni ir sveikesni. Citrina pagardinta arbata aprūpina organizmą vitaminu C.
 
  • Šilauogės turtingos antioksidantų, kurie mažina raumenų nuovargį, padeda neutralizuoti laisvuosius radikalus.