Geri patarimai, kaip kasdien išgerti daugiau vandens
2018-03-22 10:17Kodėl taip svarbu gerti pakankamai vandens? Vanduo padeda užtikrinti, kad kiekviena organizmo funkcija veikia normaliai. Jis padeda išplauti iš organizmo toksiškas atliekas ir palaikyti normalią temperatūrą. Gali padėti apsaugoti nuo inkstų akmenų ir vidurio užkietėjimo.
Kasdien žmonės praranda vandens kvėpuodami, prakaituodami, šlapindamiesi ir tuštindamiesi. Vasarą, kai karšta, žmonės praranda dar daugiau skysčių. Prarastus skysčius reikia kompensuoti, jeigu norite išlikti sveiki. Jeigu vandens negausite pakankamai, galite būti dehidratuoti. Jeigu organizmas labai dehidratuos, kūnas nebeturės pakankamai skysčių kraujui pernešti į organus. Tai labai pavojinga.
Daugeliui kyla klausimas, ar reikia gerti tik vandenį, kad organizmas būtų pakankamai sudrėkintas? Iš tikrųjų visi skysčiai padeda išvengti dehidratacijos. Vanduo paprastai yra geriausias pasirinkimas, nes jis yra nemokamas (ypač jei renkamasi gerti vandentiekio vandenį), neturi cukraus ir kalorijų. Tačiau dauguma žmonių gali gauti pakankamai skysčių ir iš gaiviųjų gėrimų, kuriuos suvartoja kiekvieną dieną. Tai gali būti vanduo, vaisių sultys, kava, limonadai, šalta arbata, žolelių arbatos ir kiti gaivieji gėrimai.
Specialistų nuomone, netiesa, kad kofeino turintys gėrimai (kava, arbata, kokakola) dehidratuoja organizmą. Sveiki asmenys, saikingai vartojantys šiuos gėrimus, nepraranda daugiau skysčių negu tie, kurie tokių gėrimų nevartoja. Saikingas kofeino kiekis yra apie 200 – 300 mg per dieną. Tai lygu maždaug 2 – 4 puodeliams (240 ml talpos) kavos.
Taip pat vandens organizmas gali gauti iš maisto. Kai kuriuose vaisiuose ir daržovėse (arbūzuose, salotose) yra labai daug vandens.
Kiek vandens reikia išgerti per dieną? Dažniausiai rekomenduojama per dieną išgerti 8 stiklines (1 stiklinė = 240 ml) vandens ar kitų skysčių. Tačiau kai kuries suaugusiems reikia daugiau arba mažiau skysčių, priklausomai nuo jų sveikatos būklės, kiek daug jie sportuoja, bendro fizinio aktyvumo, koks karštas ir (arba) sausas klimatas. Kartais gali reikėti išgerti šiek tiek daugiau vandens negu įprastai, jeigu:
- intensyviai sportuojate, ypač jeigu labai karšta;
- sergate, pavyzdžiui, gripu arba šlapimo takų infekcijomis;
- esate nėščia arba maitinate kūdikį krūtimi.
Kaip suprasti, ar geriate pakankamai vandens? Lengviausias būdas patikrinti, ar vartojate pakankamai skysčių – tai pažiūrėti į savo šlapimo spalvą. Jeigu skysčių suvartojate pakankamai, šlapimas bus blyškiai gelsvas arba skaidrus. Tamsesnio atspalvio šlapimas rodo, kad organizmui trūksta vandens.
Žmonės, kurie geria daug vandens, paprastai neturi problemų dėl tuštinimosi, o tie, kurie geria nepakankamai, neretai skundžiasi vidurių užkietėjimu. Skysčių vartojimą rekomenduojama riboti, sergant inkstų ligomis ir širdies nepakankamu.
Per daug vandens gali būti pavojinga, nes jis išplauna druskas iš organizmo. Sutrikus elektrolitų pusiausvyrai gali kilti rimtų sveikatos problemų, pradedant nuo atminties sutrikimų, sumišimo jausmo, priepuolių, baigiant koma.
Sveikatos specialistai intensyviai sportuojantiems sportininkams pataria gerti sportinius gėrimus, kurių sudėtyje yra elektrolitų ir šiek tiek cukraus. Daugumai žmonių tokie gėrimai nėra būtini, jei jie sportuoja mažiau nei pusvalandį vidutinėje temperatūroje. Pakaks gryno vandens. Vadinamieji sportiniai gėrimai rekomenduojami tada, kai sportuojama arba užsiimama kita fiziškai intensyvia veikla ne trumpiau nei valandą.
Trumpi ir lengvi patarimai, kaip kasdien įprasti išgerti daugiau vandens:
- Ryte, tik atsikėlus išgerti stiklinę vandens, prieš geriant kavą ar arbatą.
- Ant darbo stalo visada laikyti butelį su vandeniu. Kas valandą atsigerti bent porą gurkšnių. Vandens buteliuką visada nešiotis su savimi.
- Gurkštelėti vandens kas kartą, kai praeinate pro geriamojo vandens fontanėlį.
- Kai pabos gerti gryną vandenį, galima paskaninti jį tikrosios arba žaliosios citrinos griežinėliu, mėtomis, agurkų griežinėliais arba becukre skonį suteikiančia kita medžiaga. Kartais vandentiekio vandenį galima keisti į gazuotą vandenį.
Ar vanduo buteliuose geresnis už vandentiekio vandenį? Ne. Didžioji dalis vandens buteliuose yra tas pats vandentiekio vanduo, tik filtruotas. Tik nuo jūsų pačių priklauso, kokį vandenį nuspręsite gerti. Jeigu patinka gazuotas vanduo, tai jį ir gerkite. Jeigu patinka, kai vandenyje būna ištirpusių vitaminų ir elektrolitų, rinkitės iš tokių vandenų buteliuose prekybos centruose.