Nuo vėlyvo rudens iki pavasario tęsiasi peršalimo ligų ir gripo sezonas, dažnai kamuoja sloga, užsikimšusi nosis, gerklės skausmas, kosulys, aukšta temperatūra. Laimei, pirmuosius peršalimo ligų simptomus gana lengva pastebėti, dar prieš ligą ir laiku imtis prevencinių priemonių: gerti daug karštų arbatų, valgyti sriubų, šilčiau apsirengti ir anksčiau nueiti miegoti. Kartais vien to pakanka, kad peršalimo simptomai praeitų ir liga neužkluptų. Štai keletas patarimų, ką daryti rytą, dieną ir vakarą, kad pavyktų įveikti peršalimo simptomus per 24 valandas.

 

persalimas

Geri patarimai rytui:

 

Kardifo universiteto Velse profesorius emeritas, peršalimo ligų ir gripo ekspertas Ronas Ecclesas rekomenduoja dieną pradėti nuo karšto dušo, kuris padės atkimšti užgulusią nosį, nes kylantys vandens garai išvalys užsikimšusius sinusus. Šiltas vanduo taip pat gali sumažinti galūnių skausmą, kuris taip pat yra vienas iš gripo simptomų.

 

Po to reikėtų papildyti vitamino C organizmo atsargas: valgyti pusryčiams apelsinų ir kivių arba tiesiog įsiberti šiek tiek šviežių uogų į pusryčių košę. Juodosios, žaliosios arbatos ir kavos peršalus reikėtų vengti, nes gėrimai su kofeinu dehidratuoja organizmą. Šiuos gėrimus rekomenduojama keisti apelsinų sultimis. Taip pat galima naudoti druskos pypkę (t. y. inhaliatorius, pagerinantis kvėpavimo takų veiklą) nuo kosulio ir čiaudulio. Tokių druskos pypkių galima įsigyti kai kuriose elektroninėse parduotuvėse.

 

Geri patarimai dienai:

 

Geriausia, pajutus peršalimo simptomus, būti namie ir šiltai apsirengti (apsikloti). Kai šalta, imuninė sistema tinkamai neveikia, todėl tampame imlesni infekcijoms. Būti namuose rekomenduojama dar ir dėlto, kad taip sergantysis neplatina oro lašeliniu būdu užkrečiamų virusų. Jei vis dėlto reikia išeiti į lauką, reikėtų veido apatinę dalį apsivynioti šaliku, kad nosis nešaltų. Reikėtų valgyti šiltą, maistingą maistą, sultinius ir sriubas. Taip pat gerti daugiau vandens – tai padės sumažinti gerklės perštėjimą. Vengti alkoholio, nes jis dehidratuoja organizmą. Užkandžiams rekomenduojama rinktis riešutus, nes juose gausu seleno, palaikančio gerą imuninės sistemos veiklą. Pietums rekomenduojama rinktis liesą vištieną su šviežiomis salotomis. Baltymai vištienoje padeda gamintis imuninės sistemos ląstelėms ir suaktyvina imuninį atsaką į ligos sukėlėjus. Pastebima, kad mėsos nevalgantys žmonės dažniau ir ilgiau serga peršalimo ligomis.

 

Geri patarimai vakarui:

 

Vakarienei rekomenduojama rinktis aštrų maistą, gausiai pagardintą prieskoniais (ypač tinka indiškas kario troškinys). Aitrūs prieskoniai dirgina nosies gleivinę, todėl padeda greičiau pasišalinti sekretui ir pagerina mūsų savijautą. Jeigu pakyla temperatūra, galima vartoti paracetamolį arba ibuprofeną. Be to, reikėtų anksčiau nueiti miegoti. Prieš miegą galima pakvėpuoti eukaliptų eterinio aliejaus garais arba pagulėti šiltoje vonioje su pora lašiukų šio eterinio aliejaus, ir išgerti žolelių (liepžiedžių, aviečių lapų, čiobrelių) arbatos su medumi. Labai svarbu pakankamai išsimiegoti (bent 8 val.), nes miegas padeda greičiau atgauti jėgas. Prieš miegą negerti kavos ir alkoholio, nežiūrėti televizoriaus ir nedirbti lovoje.