Draugiška šypsena, malonūs pašnekesiai, juokas, anekdotų ir juokingų istorijų pasakojimas – daugeliu atveju tai praskaidrina dienos rutiną. Tačiau kartais peržengiama asmeninė riba ir kito žmogaus elgesys įgauna nemalonią, nepageidaujamą seksualinę potekstę. Trumpai tariant, tai jau galima pavadinti seksualiniu priekabiavimu. Sužinokite, kaip jį atpažinti ir ką daryti, pastebėjus, kad tai vyksta!

 

"priekabiavimas"

Kas yra seksualinis priekabiavimas? Seksualinis priekabiavimas yra nenorimas ir nepageidaujamas elgesys, turintis seksualinę potekstę, kuris gali turėti neigiamą įtaką darbui, gyvenimo kokybei ir asmeniniams santykiams. Labai dažnai aukštesnes pareigas užimantis asmuo piktnaudžiauja savo galia ir elgiasi taip, kaip jam patinka, nekreipdamas dėmesio į kito žmogaus jausmus. Nėra priežasčių, dėl kurių reikėtų taikstytis su seksualiniu priekabiavimu (to nereikėtų daryti nei dėl aukštesnio įvertinimo, nei dėl būsimos karjeros galimybių). Seksualinis priekabiavimas – tai yra šiurkštus teisės aktų pažeidimas ir už jį yra numatyta baudžiamoji atsakomybė.

 

Seksualiniai priekabiautojai gali būti tiek vyrai, tiek moterys, paprastai užimantys aukštesnes pareigas nei jų aukos. Seksualiai priekabiauti gali darbuotojai prie savo klientų, mokytojai prie mokinių, vyresnių klasių mokiniai prie jaunėlių ir t. t.

 

Naudingi patarimai, kaip išvengti seksualinio priekabiavimo:

 
  • Išmokyti kitus su jumis elgtis pagarbiai. Nuo pirmosios dienos, kai įžengiate pro duris, elkitės kaip tikras profesionalas. Nustatykite ribas, kaip galima ir kaip negalima su jumis bendrauti. Visada galvokite, ką ir kaip sakyti bei elgtis. Stenkitės nekurti jokių dviprasmiškų situacijų.
 
  • Atitinkamai rengtis. Apranga darbe turėtų būti kukli ir nekelianti netinkamų minčių. Oficialioje įstaigoje ne vieta mini sijonams ir palaidinėms su giliomis iškirptėmis. Kad ir kaip būtų, rimtai vertinami tik tie, kurie solidžiai rengiasi.
 
  • Duoti jiems tai, ko nori. Geriausias būdas, kaip atsikratyti seksualinių priekabiautojų – tai duoti jiems tai, ko nori. Ko gi jie nori? Dėmesio ir pagyrimų. Taigi pasakykite jiems komplimentų. Priekabiautojo savigarba galbūt padidės, todėl jie pradės labiau gerbti ir kitus. Vengti dviprasmybių: pagirti jų darbą, augalą ant darbo stalo arba pomėgį. Tai gali padėti nukreipti jų dėmesį į kitus dalykus.
 
  • Neslėpti, kad toks elgesys nepatinka. Pajutus pirmuosius, nedrąsius seksualinio priekabiavimo bandymus, reikėtų trumpai ir aiškiai pasakyti pažeidėjui, kad toks jo elgesys negali būti toleruojamas: „Aš jaučiuosi nesmagiai, kai jūs…“.
 
  • Rašyti dienoraštį. Kiekvieną vakarą skirti laiko visų, per dieną įvykusių, incidentų aprašymui. Įsiklausyti į save. Jeigu jaučiamasi labai nemaloniai, reiškia, kad problema yra ir ją būtina spręsti. Jeigu netinkamas elgesys ir toliau tęsiasi, reikia ieškoti pagalbos, pavyzdžiui, kreiptis į vadovus arba aukštesnes institucijas. Seksualinis priekabiavimas yra nelegalus veiksmas, tačiau jam įrodyti gali prireikti daug liudininkų (reikėtų paieškoti kitų aukų ir kitų žmonių, kurie galėjo matyti, kaip buvo seksualiai priekabiaujama) bei incidentų aprašymų. Taip pat reikėtų surinkti visus teigiamus įvertinimus ir atsiliepimus apie jūsų darbą. Tai padės įrodyti, kad esate geras darbuotojas.
 

Seksualinis priekabiavimas kuria atmosferą, kurioje gali tapti neįmanoma dirbti. Ilgainiui tai atsiliepia fizinei ir psichologinei sveikatai. Asmenys, patiriantys seksualinį priekabiavimą, neretai kenčia nuo nerimo, depresijos, nemigos, kitų ligų ir fizinių traumų, jau nekalbant apie tai, kad suprastėja jų darbų atlikimo kokybė.

 

Seksualinis priekabiavimas gali turėti didelį, neigiamą poveikį tolesnei karjerai ir išsilavinimui. Jei asmuo nesutinka su seksualinio priekabiautojo pasiūlymais arba apie jį praneša aukštesnei valdžiai, jis gali net imti grasinti, stengtis apkrauti darbais, kurių neįmanoma spėti laiku atlikti, sumažinti atlyginimą arba pažymius, atsisakyti paaukštinti pareigose, atleisti arba palikti kartoti kursą.

 

Padavus seksualinį priekabiautoją į teismą, reikia pateikti tikslią informaciją apie tai:

  • Ar elgesys buvo žodinis, fizinis, ar ir toks, ir toks;
  • Kaip dažnai jis pasikartodavo;
  • Ar elgesys buvo nedraugiškas, ar akivaizdžiai įžeidžiantis;
  • Ar įtariamas seksualinis priekabiautojas buvo bendradarbis, ar vadovas;
  • Ar pradėjus vienam seksualiai priekabiauti, netrukus priekabiautojų padaugėjo;
  • Ar seksualiai priekabiaujama buvo prie vieno žmogaus, ar prie daugiau.
 

Mitas, kad seksualinio priekabiavimo atvejai reti. Iš tikrųjų jie yra labai paplitę visame pasaulyje. Anksčiau ar vėliau su tuo susiduria 40 – 60 % visų dirbančių moterų, mokinių ir studenčių. Dar vienas mitas, kad seksualinio priekabiavimo žala yra perdėta. Tai nėra niekam nekenkiantis flirtas, nes jis žeidžia ir gąsdina tuos asmenis, kuriems tenka tai patirti.