Balsas – viena iš priemonių, skirta bendravimui su žmonėmis. Jeigu iš prigimties jis yra silpnas ir neužtikrintas, gali būti, kad pasakyti žodžiai neturės tokio poveikio, kaip tikimasi. Tačiau gydytojai mano, kad balsą galima ištreniruoti ir jis taps įtaigesnis.

 

balsas

Ištreniruoti balsą galima, reguliariai atliekant specialius pratimus, lavinančius kalbos padargus. Ilgainiui balsas taps žemesnis ir harmoningesnis, išsiplės diapazonas, tarimas taps aiškesnis bei labiau artikuliuotas.

 

4 pratimai, kurie padės ištreniruoti balsą:

 
  • Atsistoti priešais veidrodį. Giliai iškvėpti, po to įkvėpti ir tarti garsą, kol užteks oro. Po to įkvėpti ir tarti kitą arba tą pačią balsę: i, e, a, o, u. Ši seka nėra atsitiktinė – rekomenduojama pradėti nuo garso, pasižyminčiu aukščiausiu dažniu („i“). Tardami šį garsą, pabandykite uždėti delną ant galvos – pajausite nedidelę odos vibraciją. „E“ garso tarimas aktyvuoja kaklo ir gerklės sritį – tai galite pajausti, uždėję rankas ant kaklo. Garso „a“ tarimas daro teigiamą poveikį krūtinės sričiai. Tariant garsą „o“ suaktyvinama širdies kraujotaka, o balsės „u“ tarimas turi pozityvų poveikį apatinei pilvo daliai. Balses tarti lėtai, pakartoti tris kartus. Norite, kad jūsų balsas būtų žemesnis ir gilesnis? Tuomet reikia daug kartų per dieną tarti garsą „i“.
 
  • Dabar reiktų suaktyvinti krūtinės ir pilvo sritį. Tai padaryti padės priebalsės „m“ tarimas sučiauptomis lūpomis. „M“ garsą pakartoti tris kartus. Vieną kartą tyliai, antrą kartą garsiau, o trečią – garsiausiai, kaip galite, kad pajustumėte, kaip įsitempia balso stygos. Uždėkite delną ant pilvo ir pajuskite stiprią vibraciją, kurią sukelia šio garso tarimas.
 
  • Ypatingą dėmesį derėtų skirti garso „r“ tarimui, nes jis padeda pagerinti tarimą ir suteikia balsui stiprumo bei energijos. Norint atpalaiduoti liežuvį, iš anksto atlikite treniruotę: pakelkite liežuvio galiuką už priekinių, viršutinių dantų ir pariaumokite kaip traktorius. Tai reiškia: įkvėpkite, iškvėpkite ir suriaumokite: „Rrrr“. Po to ekspresyviai ir emocingai tarkite garsą „r“ ir sakykite žodžius, turinčius „r“ raidę: pora, tvora, sūris, ratas, ritmas, rizika, rūta, šerkšnas, virėjas, grifas ir kt.
 
  • Galiausiai atlikti vadinamąjį „Tarzano pratimą“, kuris labiausiai rekomenduojamas kaip prevencinė priemonė prieš peršalimo ligas ir net miokardo infarktą. Atsistoti tiesiai, iškvėpti orą, po to giliai įkvėpti. Sugniaužti kumščius. Garsiai tarti garsus, minėtus pirmame pratime (i, e, a, o, u), pradedant nuo garso „i“ ir kumščius laikant ant krūtinės lyg Tarzanas garsiame filme. Baigę pratimą pajusite, kad jūsų bronchai išsivalė, kvėpavimas tapo laisvesnis, o jūs patys pasikrovėte teigiama energija.
 

Šiuose pratimus rekomenduojama atlikti rytais, nes jie stimuliuoja, išjudina ir suteikia energijos. Po kelių savaičių pratimų darymo, pastebėsite, kad jūsų balsas pasikeitė. Paprasčiausia tai pastebėti, įrašinėjant savo balsą „prieš“ ir „po“. Balsas bus pasikeitęs į teigiamą pusę. Dabar jis bus daug stipresnis, o tai reiškia, kad galėsite kalbėti įtikinamiau ir daryti didesnę įtaką kitiems žmonėms.

 

Tačiau ne tik balsas pagerės, bet ir mintys taps ramesnės ir gilesnės. Kuo gilesnis ir žemesnis balsas, tuo geriau ištarti žodžiai įsitvirtina atmintyje ir tuo aiškiau tariami žodžiai.