Geri patarimai, kaip gyventi čia ir dabar
2016-09-23 09:17Žmogus gimė, kad būtų laimingas. Tačiau kiek iš mūsų galėtume pasakyti, kad esame visiškai laimingi? O galbūt laimė – tai asmeninis pasirinkimas? Laimės jausmas yra žmogaus galvoje. Jis nepriklauso nuo to, ką valgome, ką geriame, kiek sportuojame ar nuo kitų pasikartojančių veiksmų. Norite būti laimingi? Būkite. Čia ir dabar.
10 situacijų, kada žmogus jaučia, kad gyvena čia ir dabar:
- Praktikuoja gilų kvėpavimą.
- Klausosi atpalaiduojančios muzikos.
- Vaikšto gamtoje.
- Sėdi prie vandens.
- Glosto katę ar šunį.
- Atlieka patinkančius fizinius pratimus.
- Liečia sniegą.
- Įkvepia savo delnų kvapo.
- Paklausia savęs: „Kaip aš dabar jaučiuosi?“.
- Įsivaizduoja save kaip mažą vaiką.
Dauguma žmonių nežino, ką reiškia sustabdyti akimirką ir gyventi čia ir dabar. Jie nežino, nemoka mėgautis gyvenimu, nors jis mums duotas vienas. Kažkas valgo kepsnį, visiškai nesimėgaudamas jo skoniu. O kažkas užuot atsidavęs aistrai lovoje, negali atsikratyti įkyrių minčių apie savo išvaizdą, apie tai, kiek patirs orgazmų ar ką reikės nuveikti po to. Tačiau malonumas, jeigu yra, yra šią akimirką, o ne kada nors vėliau. Galbūt reikėtų dažniau savęs paklausti: „Kaip aš dabar jaučiuosi?“, dažniau atkreipti dėmesį į kvapus, vizualinius pojūčius, skonius ir lytėjimo pojūčius. Įsiklausymas į savo jausmus ne tik padeda būti labiau čia ir dabar, bet ir sustiprina malonumą.
Įsivaizduokite, kad esate automobilių spūstyje. Mintimis bandote nuvaryti tuos susigrūdusius automobilius, keikiate valdžią, globalizaciją ir kt. Tačiau jeigu neturite telekinezės gebėjimo, tokios mintys neduos jokių realių rezultatų. Todėl kam be reikalo nervintis, jei vis tiek nieko negalite pakeisti? Galbūt geriau būtų pasistengti atsiradusį laisvą laiką išnaudoti prasmingiau. Pavyzdžiui, pasiklausyti muzikos ir atsipalaiduoti. Jeigu turite, galite paskaityti knygą ar žurnalą. Tas pats galioja bet kokioms situacijoms, kai reikia laukti (pavyzdžiui, laukiant eilėje prie gydytojo kabineto). Kai gyvenama dabar, laisvas laikas yra laikas, kurį reikia išnaudoti čia ir dabar. Laisvą laiką išnaudojus prasmingai, dings susierzinimas, išmoksite daugiau kantrybės, jausitės psichiškai stabilesni.
Jeigu gyvename dabar, mums mažiau gresia tapti nelaimingų atsitikimų ir piktadarysčių aukomis. Taip yra dėlto, kad vadovaudamiesi čia ir dabar filosofija, tampame atidesni detalėms, labiau atkreipiame dėmesį į tai, kas vyksta aplink mus. Pastabumas detalėms padeda kiekvienoje situacijoje.
Jaučiate diskomfortą (nerimą, susierzinimą, galvos skausmą), pabandykite į tuos nemalonius pojūčius sukoncentruoti savo dėmesį. Kaip pasikeitė jūsų kvėpavimas? Kaip jaučiasi jūsų kūnas, kai apima neigiamos emocijos? Kokie raumenys yra įsitempę? Nesistenkite specialiai pašalinti diskomfortą. Užteks tik atkreipti dėmesį ir nemalonūs pojūčiai pamažu susilpnės ir galiausiai iš viso išnyks.
Vidutinis nerimas apsunkina gebėjimą gyventi čia ir dabar. Tačiau labai didelė baimė dėl ateities gali paralyžiuoti. Daugelis baimių ir nerimo tėra tik mūsų fantazijos apie ateitį. Greičiausiai tai neturi nieko bendro su realybe ir tuo, kas būtų, jei mažiau nerimautumėte, o daugiau veiktumėte. Nerimas sukelia stresą: „kas jei“. Gali net sustiprėti širdies plakimas. Gyvenant čia ir dabar, nerimas pasitraukia ir taip stipriai nebevaldo mūsų gyvenimo.
Apie žmogų, kuris yra pasinėręs į savo mintis sakoma, kad jis yra dingęs. Kartais pasinerti į savo mintis yra nieko blogo, ypač nuobodžiame susitikime. Tačiau su artimaisiais: mylimuoju, vaikais ir draugais, svarbu būti čia ir dabar: pastebėti, atsiliepti, suprasti, būti empatiškiems. Nuolatos pasinėrus į savo mintis kyla pavojus gyventi tik savo fantazijomis apie didelę meilę ateityje, kuri neaišku, kada bus. Geriau pradėti mylėti čia ir dabar, tą, kuris yra šalia.
Praradus kontaktą su žmogumi, esančiu šalia, reikėtų dėti pastangų, kad grįžtumėte čia ir dabar ir atkurtumėte sutrūkusius ryšius. Pradėkite labiau klausytis, sakykite tai, ką galvojate, žiūrėkite į pašnekovo akis. Negalvokite apie nieką kitą, tik apie tą žmogų, su kuriuo bendraujate, kartu leidžiate laiką. Troškimas tiesiog būti šalia – tai yra meilė. Visos didžiosios meilės prasideda būtent nuo to.
Realus gyvenimas – tai gyvenimas esamuoju laiku. Visa kita – tai tik vaizduotė ir prisiminimai, rašyti šakėmis ant vandens. Gyventi dabar galima išmokti. Dėlto verta stengtis. Kai to išmoksite, pastebėsite, kad tapote ramesni, labiau atsipalaidavę, dėmesingesni ir dėkingesni už tai, ką turite šiame gyvenime.