Geri patarimai, kaip greičiau pagyti
2015-12-16 14:43Būdų, kaip greičiau išsigydyti žaizdas yra nemažai. Priemonių, kurios greitina gijimą galima rasti namuose, vaistinėse. Kartais gali prireikti ir gydytojų pagalbos.
Kai gyvūnai suserga arba susižeidžia jie susiranda ramią ir saugią vietelę, kurioje ilsisi ir miega, kol pasveiksta. Tačiau žmonės tokių galimybių dažniausiai neturi. Jie turi daugybę kasdienių pareigų, kurios niekur nedingsta, susirgus ar patyrus traumą. Pavyzdžiui, reikia paruošti pusryčius šeimai, pasirodyti darbe, pasiimti batus iš taisyklos ir pan., nesvarbu, kokia šiandien savijauta. Greičiau išgyti – tai tik dar vienas įrašas mūsų visų dienotvarkėje.
Laimei, galima šį tą padaryti, kad savijauta pagerėtų greičiau. Pirmiausiai reikėtų normaliai išsimiegoti, t. y. 8 – 9 valandas kiekvieną naktį. Per pirmąsias dvi miego valandas organizme išsiskiria augimo hormonas, kuris yra gyvybiškai svarbus gijimo procesams. Be to, rekomenduojama sveikai maitintis. Mityboje neturėtų trūkti liesų baltymų, vitaminingų maisto produktų ir sveikų riebalų.
Gijimo procesus galima dar labiau paspartinti, laikantis kai kurių patarimų. Jie padės ir tada, kai norisi greičiau pasveikti po operacijos, ir tada, kai vargina raumenų skausmas ar kiti negalavimai.
6 patarimai, kaip pagreitinti gijimą:
- Medus. Natūralus bičių produktas turi antibakterinių savybių, todėl gali būti naudojamas gydyti paviršines žaizdas (pjautines žaizdas ir nudegimus). Medus valo, dezinfekuoja odą ir neleidžia plisti infekcijai. Naujojoje Zelandijoje buvo atliktas tyrimas, parodęs, kad medumi gydomi nudegimai išgijo per 11 dienų – 4 dienos greičiau negu nudegimai, gydomi be medaus. Saldi masė taip pat sumažina patinimą ir sumažina randėjimą. Tyrėjai naudojo šluotinių sėklučių (manuka) medų, tačiau bet koks vietiniuose ūkiuose surenkamas medus būtų tiek pat efektyvus. Gijimą pagreitinti gali toks metodas: užtepti šiek tiek medaus ant sterilaus tvarsčio (marlės), uždėti ant žaizdos ir keisti tvarstį kas 24 valandas.
- Darnūs santykiai su gyvenimo draugu. JAV psichiatrijos mokslų prof. Janice Kiecolt – Glacer teigia, kad sunkus ir išbandymų kupinas periodas santuokoje ar ilgalaikiuose santykiuose gali sulėtinti sveikimą po ligos ar traumos, o stiprūs ir darnūs santykiai gali paspartinti gijimą. Psichiatrė atliko tyrimą iš pastebėjo, kad pūslelės gijo kur kas greičiau, kai sutuoktinių santykiai buvo ne tokie priešiški. Tai aiškinama tuo, kad labiau konfliktuojančių porų kraujyje būna daugiau kortizolio, kuris lėtina gijimo procesus. Todėl gerai sutariančių porų kūno žaizdos gyja greičiau. Pagerinti santuoką gali prireikti daug laiko (kartais ir psichologinės terapijos). Reikėtų stengtis kuo ramiau spręsti konfliktus, atsikratyti priešiškumo ir pasibjaurėjimo jausmo. Tyrimai parodė, kad kortizolio labiau padaugėja tokių konfliktų metu, kai partneriai daug vienas iš kito reikalauja, išsako neigiamus komentarus ir kai vienas iš partnerių, neatlaikęs įtampos pasišalina. Taigi tokių konfliktų reikėtų vengti.
- Masažas. Skauda raumenis? Pasitempėte sausgyslę? Lipkite ant masažo stalo. Masažas padeda atsipalaiduoti įsitempusiems raumenims, mažina skausmą ir tinimą. Laiku atlikus masažą įsitempę raumenys bus mažiau skausmingi ir patinę negu jo neatlikus. Vos viena masažo sesija padeda gyti greičiau.
- Hipnozė. Ji gali pagreitinti sveikimą po rimtų traumų ir operacijų. Harvardo medicinos mokyklos tyrimas parodė, kad kaulų lūžiai pacientams, kuriems buvo taikoma hipnozė, jau po 6 savaičių buvo labiau sugiję negu tiems, kuriems hipnozė nebuvo taikoma. Tie patys tyrėjai atliko dar vieną tyrimą, kuris parodė, kad moterys po krūtų sumažinimo operacijos greičiau pagijo, jeigu buvo taikoma hipnozės terapija. Hipnozę išbandžiusios moterys taip pat jautė mažesnį skausmą.
- Natūralūs atsipalaidavimo būdai. Tikriausiai daugelis yra pastebėję, kad užsiėmimas tam tikra veikla (piešimu, muzikos atlikimu, rankdarbiai ar net namų tvarkymu) sumažina nerimą ir rūpesčius, padeda išvalyti mintis nuo negatyvo. Taip yra dėlto, kad tokia veikla padeda atsipalaiduoti. Tokia veikla normalizuoja širdies ritmą, sumažina kraujo spaudimą ir medžiagų apykaitą. Jie padeda atsikratyti nemigos, streso, PMS ir karščio bangų. Kiekvienas gali rasti kažką, kas jiems padėtų atsipalaiduoti. Tai gali būti mezgimas, darbas sode, rožinio kalbėjimas. Kiekvieną dieną reikėtų rasti 10 – 20 minučių atsipalaidavimo pratimams.
- Joga. Rytietiški fiziniai pratimai gerina kraujotaką, mažina stresą ir padeda greičiau atgauti jėgas. Žinoma, tai padeda bet kokia veikla, tačiau joga gali daugiau. Vašingtono universiteto tyrėjai teigia, kad joga sumažina apatinės nugaros dalies skausmą greičiau negu įprasti pratimai.