Geri patarimai, kaip atsikratyti pelėsio
2017-02-10 16:05Šaltuoju metų laiku suaktyvėja pelėsis. Jo išvengti net sunkiau negu gaisrų, audrų ir kitų stichinių nelaimių. Pelėsis ne tik atrodo neestetiškai, bet labai kenkia žmonių sveikatai.
Kas yra pelėsis? Tai yra siūliniai grybai, mintantys negyva materija. Natūralioje gamtoje pelėsis atlieka skaidymo vaidmenį ir yra natūralus bei naudingas. Tačiau viduje pelėsis iš lėto naikina medieną, kilimus ir baldus. Pelėsis gali pradėti augti beveik ant bet ko namuose, kur yra pakankamai drėgmės. Pelėsis dauginasi, paskleisdamas mikroskopines sporas, kurios sklando ore. Plačiai išsikerojęs pelėsis neigiamai veikia žmonių sveikatą. Pelėsis – tai vienas iš alergenų, galinčių sukelti astmą bei kitus kvėpavimo sutrikimus. Jeigu nesiimama jokių priemonių panaikinti pelėsį, ilgainiui jis gali sukelti didelių problemų namams ir jų gyventojams.
Lietuvoje būstų savininkai dažnai skundžiasi, kad pelija pastatų sienos. Ypač pelėsis suaktyvėja šaltuoju metų laiku, kai padaugėja kritulių ir atsiranda didelis skirtumas tarp lauko ir patalpų temperatūros ir taip susidaro palankios sąlygos kondensuotis garams ir veistis pelėsiui. Pelėsis taip pat yra šalutinis potvynio poveikis. Daug žmonių mano, kad pelėsio gali padėti atsikratyti valymas, tačiau jis nesprendžia pagrindinės problemos. Pelėsio pašalinamas nepanaikina problemos, tiesiog atideda ją. Norint visam laikui atsikratyti pelėsio, reikia panaikinti jo priežastį – drėgmės šaltinį.
Reguliuoti drėgmės lygį namuose labai svarbu, siekiant išvengti pelėsio. Tai galima padaryti dviem būdais. Pirma, sutaisyti ir nusausinti visus drėgmę kaupiančius šaltinius. Antra, įrengti gerą ventiliacijos sistemą, ypač svarbu, kad oras gerai cirkuliuotų tose vietose, kuriose labiausiai veisiasi pelėsis. Pavyzdžiui, vonioje ir virtuvėje, kur daugiau drėgmės ir garų, rekomenduojama įrengti ventiliatorius ir gartraukius, kurie ištrauktų drėgmę iš patalpų. Šie buities prietaisai ištraukia drėgmę ir išmeta ją į lauką.
Ventiliatorių naudojimas apsaugo nuo pelėsio dauginimosi, tačiau svarbu juos naudoti ir prižiūrėti tinkamai. Visų pirma daugelis žmonių nenaudoja gartraukių net gamindami maistą ar maudydamiesi duše. Tai didelė klaida. Gartraukių naudojimas padeda išvengti pelėsio. Be to, kai kurios patalpos namuose gali būti tinkamai nevėdinamos, todėl juose rekomenduojama įrengti ventiliatorius. Jie turėtų būti visuose vonios kambariuose. Taip pat reikėtų reguliariai valyti ventiliatorius nuo dulkių, riebalų ir kitų nešvarumų, kad jie išliktų efektyvūs ir nekeltų gaisro pavojaus.
Dar keli patarimai, kaip atsikratyti pelėsio namuose:
- Atidaryti duris ir (arba) langus, kad būtų geresnė ventiliacija.
- Palaikyti žemą drėgmės lygį namuose (galima naudoti oro sausintuvus), padidinti termostatą (palaikyti aukštesnę temperatūrą namuose).
- Nuolat stebėti, ar garai nesikondensuoja ant langų, sienų ir vamzdžių. Nusausinti sudrėkusius paviršius ir pabandyti panaikinti drėgmės ar vandens šaltinį.
- Reguliariai valyti ir taisyti stogo latakus.
- Izoliacine danga uždengti šaltus paviršius, pavyzdžiui, šalto vandens vamzdžius.
- Natūralios priemonės, kurios gali padėti atsikratyti pelėsio: soda, actas, arbatmedžio, greipfrutų sėklų eteriniai aliejai, ūkiško muilo arba borkaso tirpalas. Visas šios priemonės efektyviai valo pelėsį, bet, kaip jau minėta anksčiau, nenaikina pagrindinės pelėsio atsiradimo priežasties.