Skaitymas yra labai naudingas ir svarbus procesas. Knygos mus moko, linksmina, atitraukia dėmesį nuo kai kurių nemalonių dalykų, džiugina ir suteikia žinių. Tačiau dažnai tiesiog nepakanka laiko romanui ar detektyvui perskaityti. Garsinės knygos yra puiki alternatyva tradiciniam skaitymui. Taigi, laikas išsiaiškinti, kuo naudingos garsinės knygos, kaip išmokti taisyklingai jas skaityti, taip pat ir kokie tokių knygų trūkumai.

 

knygos

Kuo naudingos garsinės knygos?

 
  • Taupo laiką. Garsinių knygų galima klausytis pakeliui namo ir iš namų, keliaujant, bėgiojant, tvarkant namus ir gaminant maistą bei atliekant kitas daug dėmesio nereikalaujančias veiklas. Taip sutaupoma nemažai laiko, be to, lieka laisvos akys ir rankos.
 
  • Poilsis akims. Akims ir taip kasdien tenka didelis krūvis, nes nuolat reikia žiūrėti į monitorius, ekranus, skaityti tekstus ir suvokti reikalingą informaciją. Todėl perkėlę dalį šios krūvio ausims, galite atpalaiduoti akis ir bent trumpam pailsėti.
 
  • Ramina. Perkeldami dėmesį į siužeto vingius ir atsitraukdami nuo savo pačių problemų, žmogus tampa mažiau irzlus ir ramesnis.
 
  • Naujos emocijos. Jei knygą skaito profesionalus aktorius, jis, kaip ir filme, veikia vaizduotę ir pažadina stiprias emocijas.
 
  • Lavina vaizduotę. Klausantis istorijos įsijungia vaizduotė, ji pradeda piešti atmosferą, veiksmo vietą ir herojų išvaizdą, nepriima paruoštų ir primestų iš ekrano, todėl visi šie dalykai įsivaizduojami labai individualiai ir unikaliai.
 
  • Medžiagos įsisavinimas. Sausą ir sunkiai suprantamą vadovėlio medžiagą, kurią autorė išraiškingai skaito ir teisingai sudeda kirčius, galima suvokti daug lengviau klausantis ausimis negu skaitant akimis.
 

Kaip taisyklingai skaityti garsines knygas?

 

Žinoma, auditorijai daug lengviau suvokti informaciją iš klausos nei žiūrint kokius nors vaizdus. Klausantis smegenys dirba šiek tiek kitaip nei skaitant, todėl ir suvokimo lygis yra kitoks. Iš pradžių garsinių knygų klausymosi geriau nederinti su kokia nors kita veikla, kuriai reikia susikaupimo, kol smegenys neišmoks suvokti garsų taip pat gerai kaip ir vaizdų. Tačiau klausytis garsinių knygų valant namus, gaminant maistą, valgant ar, pavyzdžiui, siūnant, gali būti įmanoma ir paprasta. Taip ir monotoniškas darbas vyks greičiau ir gausite reikiamos informacijos arba peno smegenims. Jei knygoje yra nesuprantamas momentas, geriau vėl prie jo grįžti ir dar sykį paklausyti. Kartojant, informacija gali būti suvokiama geriau. Taip pat naudinga pakartotinai klausytis tų dalių, kurios padarė ypatingą įspūdį ir patiko labiausiai. Klausantis garsinių vadovėlių patartina užsirašyti arba įsirašyti svarbius dalykus, kuriuos reikėtų prisiminti ir išmokti. Jų vizualizacija padės padaryti tai geriau. Beje, garsinės knygos klausymasis nereiškia, kad nereikia įtraukti ir paprasto skaitymo. Visiškai įmanoma, kad po to, kai skaitysite knygą, kurią jau kartą perklausėte, dar geriau geriau įsisavinsite medžiagą ir užtvirtinsite savo žinias.

 

O kokie garsinių knygų trūkumai?

 

Garsinėms knygos klausytis reikia turėti klausymuisi pritaikytą įrenginį, pavyzdžiui, išmanųjį telefoną ar nešiojamą kompiuterį, ausinių. Taip pat reikės interneto, kad galėtumėte atsisiųsti knygų. Klausytis garsinių knygų gali būti sudėtinga, jei kas nors jus nuolat blaško. Taip pat klausantis garsinės knygos, gali būti sunku tiesiog permesti akimis ar net praleisti tam tikrus (jūsų nuomone, nebūtinus) paragrafus. Taip pat gali būti, kad jums nepatiks knygą įgarsinusio žmogaus balsas ar jo intonacijos. Kai kuriems žmonėms garsinės knygos nepatinka dar ir dėl to, kad jų klausantis, priešingai nei skaitant popierinę knygą, negali pasižymėti pieštuku svarbių citatų. Jeigu klausotės nelietuviškų knygų, gali būti sunku suprasti, kaip tiksliai rašyti kurio nors personažo vardą (aktualu, jei po to turėsite rašyti knygos recenziją).