Sveikatos specialistai pastebi, kad pasaulyje kasmet daugėja maisto netoleravimo atvejų. Deja, net tie, kurie kenčia nuo šios problemos, ne visi žino ją turintys ir ne visi supranta, kas tai yra. Atpažinti sutrikimą svarbu, mat tai gali pagerinti savijautą ir gyvenimo kokybę.

 

netoleravimas

Nepainioti su alergija

 

Maisto netoleravimas gana dažnai tapatinamas su maisto alergija, tačiau tai yra skirtingi dalykai. Mitybos specialistai šį negalavimą apibūdina kaip neigiamą organizmo atsaką į tam tikrus vartojamus maisto produktus, dėl ko kyla lėtinių ir užslėptų uždegimų, pasireiškia imuninės sistemos sutrikimai. Dėl maisto alergijos organizme išsiskiria histamino, netoleruojant maisto to nebūna. Be to, maisto netoleravimo simptomai atsiranda ne taip staiga (gali išryškėti praėjus 2–3 dienoms ar dar vėliau) ir išlieka ilgą laiką. Jiems sukelti įprastai nepakanka tokio mažo maisto kiekio, koks galėtų sukelti alerginę reakciją. Dažniausi maisto netoleravimo simptomai:

 
  • Pilvo pūtimas
  • Pilvo skausmas
  • Pilnumo jausmas skrandyje
  • Pykinimas
  • Viduriavimas arba vidurių užkietėjimas
  • Žarnyno dirglumas
  • Lėtinis nuovargis
  • Odos bėrimai
  • Galvos skausmas (gali būti migreninis)
  • Kosulys
  • Lėtinė sloga
  • Sąnarių skausmai ir raumenų spazmai
  • Nepaaiškinamas svorio augimas arba netekimas
 

Kodėl atsiranda?

 

Pats maisto netoleravimas yra simptomas, o ne pagrindinė problema. Jo radimąsi gali lemti keletas skirtingų veiksnių. Dažniausiai šis sveikatos sutrikimas atsiranda organizme trūkstant tam tikrų virškinimo fermentų. Tarkime, laktozės netoleruojančių žmonių organizme trūksta fermento laktazės, todėl jie nesuvirškina pieno produktų. Kai laktozė lieka nesuskaidyta virškinimo trakte, gali sukelti skausmingus spazmus, pilvo pūtimą, viduriavimą, dujų kaupimąsi. Maisto netoleravimas gali pasireikšti ir dėl virškinimo trakto ligų bei funkcinių sutrikimų suaktyvėjusių imuninių mechanizmų. Netoleravimą taip pat gali paskatinti tam tikros maiste esančios cheminės medžiagos, pvz., kai kuriuose sūriuose esantys aminai, kavoje, arbatoje, šokolade ir kituose produktuose esantis kofeinas ir kt. Kai kurių maisto produktų sudėtyje yra natūraliai čia esančių cheminių medžiagų, kurios žmogaus organizmą veikia toksiškai ir sukelia viduriavimą, pykinimą, vėmimą. Štai nepakankamai išvirtos pupos turi aflatoksinų, kurie gali sukelti ūminių virškinimo problemų. Gerai išvirus pupas šios medžiagos nelieka. Todėl kartais žmonės stebisi, kodėl vienu atveju valgant pupas jaučiasi puikiai, o kitą kartą susiduria su nemaloniais simptomais. Kai kuriuose maisto produktuose natūraliai yra histamino, pvz., netinkamai laikytoje žuvyje, ir jautresni žmonės gali sureaguoti į jį, dėl ko vargina simptomai, dažnai primenantys stiprią alergiją arba net anafilaksinį šoką. Galiausiai problemų kai kam sukelia medžiaga, vadinama salicilatais. Maisto pramonėje jis naudojamas kaip konservantas, taip pat nedideliais kiekiais natūraliai aptinkamas kai kuriuose augaliniuose produktuose. Daugumai žmonių salicilatai nekelia jokių problemų, tačiau kai kurie pavartoję jų daugiau pasijunta prastai, sutrinka virškinimas.

 

Dažniausi kaltininkai

 

Galimas bet kokių maisto produktų netoleravimas, tačiau dažniausiai pasireiškia šie:

 

Laktozės netoleravimas. Nuo jo kenčia apie trečdalis lietuvių. Įprastai pavartojus pieno produktų varginantys simptomai (pilvo skausmai, pykinimas, viduriavimas, pagausėjęs dujų išsiskyrimas) pasireiškia po 1–2 val. Skirtingi pieno produktai turi skirtingą laktozės kiekį. Daugiausia jos aptinkama grietinėlėje, kondensuotame piene, natūraliame piene, grietinėje. Todėl šių produktų netoleruojantiems laktozės reikėtų vengti arba rinktis alternatyvas be laktozės.

 

Glitimo netoleravimas. Kitaip tai vadinama celiakija. Dėl šios autoimuninės ligos organizmas netoleruoja kai kurių grūdų baltymų. Liga gali išsivystyti bet kuriame amžiuje, jokio kito gydymo kaip glitimo vengimas nėra. Ligai progresuojant ne tik vargina nemalonūs simptomai, bet ir kyla įvairių organų (kepenų, sąnarių, odos ir kt.) pažeidimo grėsmė.

 

Kofeino netoleravimas. Pagrindinis kofeino šaltinis yra kava, bet saikingai ją vartojant (2–3 puodelius per dieną) sveikiems žmonėms nekyla jokių problemų. Atvirkščiai – ji netgi naudinga sveikatai. Deja, kai kurie žmonės yra jautresni kofeinui ir jo netoleruoja. Dėl to pavartojus šios stimuliuojančios medžiagos pasireiškia nerimas, nervingumas, pagreitėja širdies rimtas, kamuoja nemiga, vargina galvos skausmai. Tokiems žmonėms rekomenduojama vengti ne tik kavos, bet ir kitų produktų, kuriuose yra daug kofeino: juodosios arbatos, šokolado, energinių gėrimų ir kt.

 

Dirbtinių maisto priedų netoleravimas. Sveikatos specialistai pastebi, kad vis dažniau žmonėms pasireiškia tokių maisto priedų kaip dirbtiniai saldikliai, dažikliai, kvapai, emulsikliai, konservantai netoleravimas. Perdirbtuose maisto produktuose tokių dirbtinių priedų vis daugėja, todėl problema tampa vis aktualesnė.

 

Lengva pasitikrinti

 

Vien pagal simptomus nustatyti maisto netoleravimą sunku ne tik eiliniam žmogui, bet ir gydytojui. Todėl norint tikslios diagnozės, rekomenduojama atlikti maisto netoleravimo testą. Jis gali būti atliekamas dviem būdais: darant odos testą arba kraujo tyrimą. Pirmuoju atveju ištiriamas gana nedidelis produktų kiekis ir tikslumas nėra šimtaprocentinis. Jis toks nėra ir kraujo tyrimo atveju, tačiau pastarasis tyrimas leidžia patikrinti organizmo reakciją į kur kas daugiau maisto produktų, todėl gaunami išsamesni rezultatai. Juos įvertina ir pakomentuoja gydytojas, kuris rekomenduoja ir tinkamą dietą, o ši – pagrindinis maisto netoleravimo gydymas. Tereikia vengti netinkamų maisto produktų ir jaučiamasi geriau.

 

Įdomu

 
  • Šiuolaikiniuose grūdiniuose augaluose glitimo yra apie 40 kartų daugiau negu prieš kelis dešimtmečius.
  • Manoma, kad glitimo netoleruoja iki 13 % populiacijos.
  • Nuo kokio nors maisto netoleravimo kenčia apie 10 % pasaulio gyventojų.
  • Maisto netoleravimas pasireiškia dvigubai dažniau nei maisto alergija.
  • Moterys su šia problema susiduria dažniau nei vyrai.