Ar koalos neserga kvėpavimo takų infekcijomis, nes nuolatos kramto eukaliptų medžių lapus? To pasakyti negalime, bet nėra jokių abejonių, kad šis kvapnus medis labai naudingas sveikatai. Iš Australijos kilęs visžalis medis auga neįtikėtinai greitai – apie 1,5 metro per metus. Priskaičiuojama virš 400 eukaliptų rūšių, iš kurių plačiausiai paplitęs ir aliejaus gamybai naudojamas rutulinis eukaliptas (lot. Eucalyptus globulus).

 

eukaliptas ir zavioji koala

Eukaliptų aliejus išgaunamas iš džiovintų medžių lapų. Skystas, bespalvis aliejus stipriai kvepia mediena ir saldumu. Jis išgaunamas lapus distiliuojant garais. Aliejuje yra 75 – 50 % 1,8-cineolio arba eukaliptolio, kurie įeina į daugelio burnos skalavimo skysčių ir dantų priežiūros priemonių sudėtį.

 

Eukaliptų aliejus labai universalus, yra daugybė jo panaudojimo būdų grožiui, sveikatai ir buityje. Eukaliptų aliejus – dažnas ingredientas kvepaluose ir kosmetikos priemonėse dėl savo unikalaus, švaros ir gaivos, kvapo, taip pat naudojamas kaip dantų priežiūros priemonių ir pramoninis tirpiklis. Tačiau ne tik dėl kvapo eukaliptai yra vertinami – naudojami kaip maisto prieskoniai, antiseptikai ir gydomoji priemonė. Šiuo aliejumi žmonės gydo įvairius negalavimus, nes jis naikina bakterijas, slopina uždegimą ir skausmą.

 

Ko gero, dažniausiai eukaliptų aliejus naudojamas gydyti peršalimo infekcijas. Jo dedama į daugelį pastilių ir inhaliacinių preparatų sudėtį. Kvėpavimas eukaliptų aliejaus garais lengvina atsikosėjimą, padeda nuo bronchito. Vietiniai Australijos žemyno gyventojai nuo seniausių laikų eukaliptų aliejumi gydydavo odos grybelines infekcijas ir žaizdas, eukaliptų lapų arbatą vartodavo nuo karštinės. Tradicinėje kinų ir indų medicinoje eukaliptų aliejus taip pat naudojamas puokštei negalavimų gydyti. XIX amžiaus pabaigoje Anglijoje eukaliptų aliejus būdavo naudojamas ligoninėse dezinfekuoti šlapimo kateterius. Kvapnus produktas taip pat atbaido vabzdžius ir erkes.

 

Eukaliptų aliejus padeda nuo daugybės negalavimų, įvairaus pobūdžio skausmo. Taigi kada padės natūralus ir aromatingas eukaliptų eterinis aliejus?

 
 • Nuo kraujotakos sutrikimų. eukaliptų aliejus plečia kraujagysles, gerina kraujotaka. Rekomenduojama masažuoti tą kūną dalį, kurioje sutrikusi kraujotaka, su eukaliptų aliejaus ir bet kokio bazinio aliejaus (saulėgrąžų, alyvuogių, kokosų) mišinio.
 • Nuo astmos priepuolių gali padėti kvėpavimas eukaliptų aliejaus garais arba krūtinės masažas su 1 – 2 lašeliais eterinio aliejaus.
 • Nuo protinio nuovargio gali padėti aromatinės žvakės arba lempos su šiuo eteriniu aliejumi.
 • Nuo bronchito gali padėti eterinių aliejų masažas krūtinės, nugaros, gerklės srityje.
 • Nuo slogos gali padėti eukaliptų aliejaus inhaliacijos arba nosies masažas su eteriniu aliejumi.
 • Nuo perkaitimo, aukštos temperatūros: 1 – 2 eukaliptų aliejaus lašus sumaišyti su pipirmėčių aliejumi, supilti į buteliuką su purkštuku ir apipurkšti kūną.
 • Nuo kosulio gali padėti eterinių aliejų masažas krūtinės, nugaros, gerklės srityse ir refleksologiniuose pėdų taškuose.
 • Daugelis diabetu sergančių asmenų kenčia nuo sutrikusios kraujotakos, kurią gali pagerinti kiekvieną dieną atliekamas kūno masažas su losjonu, kuris sumaišytas su 1 – 2 lašais eterinio aliejaus.
 • Nuo virusinių ir bakterinių infekcijų – tiesiog patepti pažeistą odos vietą.
 • Nuo uždegimo, infekcijos, viduriavimo gali padėti pilvo srities masažas su 2 eukaliptų aliejaus lašais.
 • Nuo ausų uždegimo į skaudančią ausį įlašinti eukaliptų aliejaus, taip pat galima patepti ir išorinę ausį. Naudoti vieną lašą eterinio aliejaus, vaikams – atskiesti.
 • Nuo akių ligų padės smilkinių masažas su eukaliptų aliejumi. Vengti kontakto su akimis!
 • Padeda greičiau prisitaikyti prie pasikeitusio laiko, nes eukaliptų aromatas žvalina, suteikia jėgų.
 • Galvos utėles taip pat naikina masažas su šiuo aliejumi.
 • Jei po sporto skauda patemptus raumenis, taip pat gali padėti masažas su eukaliptų aliejumi.
 • Nuo pūslių, nes naikina bakterija ir virusus. Veiksmingi kompresai su eukaliptų eteriniu aliejumi.