Peršalimo sezonu nepamainomi pagalbininkai – įvairūs eteriniai aliejai. Apie jų naudingąsias savybes ir tinkamą naudojimą pasakoja aromaterapeutė Vilma Markaitytė.

 

eteriniai aliejai

Vertingiausi šaltuoju sezonu

 

„Dažniausiai peršalimo ligų sezonui rekomenduojami antivirusinių, antimikrobinių medžiagų (1,8 cineolio, eugenolio ir kt.) gausūs eukaliptai, rozmarinai, įvairūs arbatmedžiai, spygliuočiai. Ne mažiau veiksmingi, o kai kuriais atvejais net efektyvesni ir retesni eteriniai aliejai, pavyzdžiui, mirtinių šeimos. Jie pasižymi nuo virusų, bakterijų ir grybelių sergstinčiomis savybėmis. Visiems gerai žinomas arbatmedis (pražangialapė mirtenė) yra bene labiausiai ištirtas, vienas stipresnių šios šeimos atstovų. Tačiau prie stipresnių dar paminėtinas ne toks populiarus manukų (šluotinių sėklučių) eterinis aliejus. Šis įdomaus, medieną primenančio kvapo aliejus naudojamas ne tik peršalimų sezono metu, dažnai gerklei skalauti sergant tonzilitu, bet ir užklupus infekcinėms odos problemoms. Vienas švelniausių – rozalinų (viržinių mirtenių) eterinis aliejus. Jis subtilesnio, malonesnio kvapo nei klasikinis arbatmedis, nedirgina odos, ramina, atpalaiduoja, todėl labai tinka vaikų aromaterapijai“, – pasakoja specialistė.

 

Virusinių ligų profilaktikai ir susirgus dažnai rekomenduojami eukaliptų eteriniai aliejai. Jie itin gausūs 1,8 cineolio, todėl efektyviai lengvina kvėpavimą, slogos simptomus, grynina orą, gerina atsikosėjimą.

 

Vaikų kvapų terapijoje dažniausiai naudojamas spindulinis eukaliptas, švelnesnis nei klasikinis rutulinis. Verta išbandyti Staigeriana rūšies eukaliptų eterinį aliejų (angl. lemon-scented ironbark). Šie eukaliptai skleidžia citrinų aromatą, todėl labai tinka namų aplinkai taurinti ir gryninti.

 

Spygliuočių, ypač eglių, pušų, eteriniai aliejai taip pat yra be galo populiarūs ir mėgstami ne tik dėl puikaus, šilto medienos kvapo, bet ir dėl nuostabių aromaterapinių savybių. Jie puikiai tonizuoja imuninę sistemą, suteikia energijos atėjus tamsiajam metų laikui, suteikia motyvacijos veikti. Peršalimų sezono metu nepamainomas balzaminių kėnių eterinis aliejus, kurio gaivus kvapas kiek primena sentimentalius Kalėdų kvapus, ypač jei naudojamas kartu su apelsinų eteriniu aliejumi. Jis puikiai gaivina ir grynina patalpų orą, žadina organizmo apsaugines funkcijas. “

 

Kaip naudoti eterinius aliejus?

 

Anot aromaterapeutės, paprasčiausias ir efektyviausias būdas naudoti eterinius aliejus tiek namuose, tiek darbe – juos garinti. „Eteriniai aliejai yra lakūs junginiai, jiems pasklisti patalpoje tereikia švelnaus šilumos šaltinio. Tam tinka įvairūs garintuvai, kuriuose palaikoma optimali temperatūra, kad šios naudingosios medžiagos tiesiog nesudegtų (vadinamuosiuose garintuvuose su žvakute dažniausiai taip ir nutinka). Jei garintuvo neturite, šildymo sezono metu galite užlašinti kelis lašus ant servetėlės, vilnos dirbinio ir padėti ant radiatoriaus ar šalia jo. Efektyviausia garinti iki 30 min. sesijomis, kelis kartus per dieną.

 

Prieš eidami į susibūrimų vietas užsilašinkite lašą ant drabužio, šaliko ar apsauginės kaukės. Vaikams ir kūdikiams arti prie veido naudoti nereikėtų.

 

Namuose plaudami grindis, į vandenį galite įlašinti kelis lašus eterinio aliejaus. Jis pasklis tiek ore, tiek ant grindų paviršiaus.

 

Eteriniais aliejais naudinga papildyti skystą rankų muilą (į 100 ml lašinti iki 20 lašų).

 

Taip pat pasigaminti vandeninį purškalą namams: į 100 ml vandens lašinti 30–50 lašų pasirinkto eterinio aliejaus. Įsidėmėtina, kad eteriniai aliejai netirpūs vandenyje, todėl kaskart prieš purškiant buteliuko turinį reikėtų suplakti.

 

Kelis lašus eterinio aliejaus įlašinus į šiltą vandenį, naudinga pakvėpuoti garais.

 

Praskiedus kelis lašus eterinio aliejaus šaukštelyje augalinio aliejaus (tarkim, sezamų), galima įtrinti krūtinę, padus, šiek tiek patepti panosę (jokiu būdu nevalia tepti nosies ertmės)“, – pataria V. Markaitytė.

 

Tinka ne visiems

 

Aromaterapeutė aiškina, kad eterinius aliejus būtina naudoti itin atsargiai ir tik išmanant. Juose veikliųjų medžiagų koncentracija beveik 100 kartų didesnė nei augale, todėl nerekomenduojama tepti ant odos ar gerti, o kai kuriais atvejais net garinti, nepasikonsultavus su aromaterapeutu ar kitu kompetentingu specialistu.

 

„Kvapų terapijoje mažiau visada yra daugiau. Pastebėta, kad mažesnės dozės veikia daug efektyviau nei didesni kiekiai, į kuriuos kūnas reaguoja kaip į dirgiklį. Nerekomenduojama naudoti eterinių aliejų kūdikiams ir vaikams iki 2 metukų. Jiems saugiausi hidrolatai. Prireikus galima kelis lašus eterinio aliejaus pagarinti patalpose, kur kūdikio nėra – jam pakaks tų molekulių, kurias tėvai atsineš ateidami.

 

Kai kurie eteriniai aliejai (peletrūnų, kraujažolių, cinamonų ir kt.) vengtini besilaukiančioms ir maitinančioms moterims. Tokiu atveju renkantis eterinį aliejų būtina konsultuotis su specialistu, – sako pašnekovė. – Atsargumo laikytis ir tartis su gydytoju turėtų asmenys, turintys kvėpavimo, kepenų, inkstų sutrikimų, sergantys vėžiu.

 

Nepamirškime ir gyvūnų – eteriniai aliejai netinkami katėms, paukščiams, graužikams.“

 

Namų vaistinėlė

 

Kokių eterinių aliejų specialistė patartų visuomet turėti namuose? „Kurį nors mirtinių (arbatmedžių) šeimos eterinį aliejų. Dėl antibakterinių ir antivirusinių savybių šie eteriniai aliejai yra pagrindinė peršalimui skirtų kvapiųjų mišinių sudedamoji dalis. Švelniau kvepiantys rozalinų, fragonijų, mirtų eteriniai aliejai patiks pavargusiems nuo klasikinio arbatmedžių aromato.

 

Frankincenso (bosvelijų) eterinis aliejus (geriau pažįstamas kaip bažnyčių smilkalai) nuo seno žinomas ir kaip vaistas nuo įvairiausių problemų. Frankincenso eterinis aliejus tinka visiems. Todėl namuose tiks ir aplinkai, ir mintims valyti, o lašelis, įlašintas į kremą ar aliejų, suteiks odos šerpetojimą mažinančių savybių.

 

Rozmarinų eterinis aliejus, gausus 1,8 cineolio, labai tinkamas kvėpavimui lengvinti, atsikosėjimui gerinti. Šalia antivirusinių, jis pasižymi ir kraujotaką aktyvinančiomis, tonizuojančiomis savybėmis. Todėl puikiai tiks paskleisti jo kvapą mokantis ar dirbant, kai reikia susitelkti. Arba kai tiesiog trūksta energijos. Lašelis rozmarinų aliejaus į šampūną pagerins galvos odos mitybą, sustiprins plaukų šaknis, – vardija aromaterapeutė. – Tikrųjų levandų eterinis aliejus tiks ir suaugusiesiems, ir vaikams, ir jautriems žmonėms. Ramins, atpalaiduos, padės užmigti. Gelbės turint odos problemų: spuogų, žaizdelių, nudegimų.

 

Levandų aliejaus kvapas gali skirtis, atsižvelgiant į tai, kokiame regione užauginta žaliava. Todėl nenuvertinkite jų kvapo, kaip įprasto, žinomo, banalaus. Patyrinėkite ir nustebsite, kokiais skirtingais ir netikėtais kvapo niuansais gali dvelkti to paties augalo eteriniai aliejai.“