Eiti į pievas, miškus ir klonius, tai tas pats, kas grįžti namo, sakė vienas įtakingiausių amerikiečių gamtosaugininkų Johnas Muiras (1838 – 1914). Regis, nėra geresnio laiko, kada tai galima padaryti, jei ne vasarą, kai žaliuojanti ir pilna gyvybės gamta užburia kiekvieną, išdrįsusį įžengti į jos teritoriją.

 

"vaistažolės"

Rugpjūčio 15-ąją, kaip ir kasmet, minėsime Žolinę, krikščionišką, valstybinę šventę. Tačiau šios šventės tradicijos siekia pagonybės laikus, kai būdavo garbinama ne Mergelė Marija, o baltų deivės Žemyna ir Lada. Iki šiol išlikę papročiai švęsti lauko darbų pabaigą, dėkoti už vasaros gėrybes, aukoti, šventinti derlių, atsisveikinti su vasaros augalija ir pamažu pradėti ruoštis artėjančiam rudeniui.

 

Kaip švęsti Žolinę? Po iškilmingų Žolinės atlaidų bažnyčioje, galbūt būtų prasminga nuvykti į gamtą, pasidžiaugti galbūt paskutinėmis gražiomis vasaros dienomis, skanauti gamtos gėrybių ir prisirinkti subrendusių augalų. Tikima, kad per Žolinę surinkti augalai turi magiškų galių. Žiemą ar rudenį, atsidarius spintelę, kurioje saugomi džiovinti augalai, akimirksniu pakvips vasara ir prisiminimais. Be to, jie padės greičiau išgyti, nusilpus imuninei sistemai ir užklupus peršalimo ar virusinėms ligoms.

 

Buvimas gamtoje gydo: suteikia energijos ir gyvybingumo, ramina, atnaujina mintis, slopina depresijos simptomus. Žalia spalva skatina kūrybingumą, padeda sutelkti dėmesį, mažina įtampą. Svaiginantys augalų aromatai nuteikia romantiškai, kelia libido ir didina norą mylėtis. Gerą sveikatą visus metus padės išsaugoti vasarą surinkti ir sudžiovinti augalai. Kai gamta siūlo tokius sveikatos lobynus, nuodėmė būtų jais nepasinaudoti. Įvairios žolelės veikia švelniau, neturi tokio stipraus šalutinio poveikio kaip vaistai, bet gali užkirsti kelią ligoms arba net padėti išgydyti esamas. Viskas, ko reikia – tai mokytis pažinti pievų, pakrančių ir miškų augalus ir nepamiršti jų prisirinkti!

 

10 augalų, kuriuos galima rinkti rugpjūtį:

 
  • Baliniai ajerai natūraliojoje medicinoje naudojami virškinimo sutrikimams, sumažėjusiam skrandžio rūgštingumui, gastritui, skrandžio ir žarnyno opoms gydyti, apetitui gerinti, gali net padėti mesti rūkyti ir sustiprinti plaukus.
 
  • Erškėčių vaisiuose yra net 10 kartų daugiau vitamino C negu juoduosiuose serbentuose, kuriuose jo daugiau negu citrinose (net 50 kartų). Erškėčių vaisiai stiprina imuninę sistemą, skatina tulžies išsiskyrimą, saugo nuo aterosklerozės, stiprina širdį ir kraujagysles, greitina žaizdų gijimą, gerina inkstų veiklą, mažina karščiavimą, gerina kraujo sudėtį, padeda pasveikti nuo mažakraujystės.
 
  • Juozažolės žydi melsvais, smulkiais žiedeliais ir išsiskiria puikiu aromatu. Naudojamos kaip prieskoniai žuvų pramonėje. Natūraliojoje medicinoje juozažolės naudojamos stenokardijai, skrandžio, žarnyno, viršutinio kvėpavimo takų ligoms, astmai, neurozėms gydyti. Nuoviras naudojamas akių konjunktyvitui malšinti.
 
  • Kmynai gerina kraujotaką, virškinimą, lengvina atsikosėjimą, mažina cukraus kiekį kraujyje, mažina menstruacijos spazmus, galvos skausmą, padeda, jei kamuoja nemiga. Be to, padeda gydyti dantenų uždegimus ir naikina blogą burnos kvapą.
 
  • Lakišių žolė gydo uždegimus, alergiją, odos bėrimus ir kitas ligas (votis, pūlinius), stabdo plaukų slinkimą. Stiprina kraujagysles ir stabdo kraujavimą, gerina virškinimą, žadina apetitą, greitina medžiagų apykaitą. Padeda, jei sergama artritu, rachitu, kepenų, kasos ligomis.
 
  • Mėtos gerina virškinimo veiklą, gali padėti, jei pykina, skauda galvą, kamuoja alergijos, kimba peršalimo infekcijos ir gripas, kamuoja nuovargis ir depresija, sunku susikaupti. Išoriškai mėtų eterinis aliejus naudojamas odos ligoms gydyti, nes naikina bakterijas, spuogus, gydo sužeidimus.
 
  • Paprastieji apyniai ramina nervų sistemą, gerina virškinimą, mažina skausmą ir traukulius. Natūraliojoje medicinoje naudojami, kai prastas apetitas, vargina gastritas, šlapimo pūslės ir inkstų uždegimai. Jei vargina nemiga, apynių spurgų patariama prikišti į pagalves – bus lengviau užmigti. Apynių spurgų nuoviras naudojamas stiprinti plaukų šaknis, pleiskanoms naikinti, tonizuoti odai.
 
  • Pelynai mažina nuovargį, padeda atsigauti organizmui po ligos, gerina skrandžio veiklą, padeda išvengti žarnyno infekcijų, žadina apetitą, stiprina nervų sistemą.
 
  • Plačialapiai gysločiai, kaip daugelis žino, stabdo kraujavimą. Tačiau liaudies medicinoje jie vertinami ne tik dėlto. Jie taip pat valo, stiprina kraujavimą, gerina plaučių ir virškinimo veiklą, mažina kraujo spaudimą, mažina skausmą ir tinimą, įgėlus vabzdžiams. Gysločių arbatą patariama gerti nusilpus imuninei sistemai, sergant mažakraujyste, odos bėrimais, kosėjant ir užkimus.
 
  • Šalavijai tinka gardinti ankštinių daržovių ir mėsos patiekalus. Šalavijai stiprina organizmą, nervų sistemą, gydo kosulį, sinusitą, dantenų, burnos gleivinės ligas, mažina prakaitavimą, menstruacijų skausmus, rekomenduojami moterims, prasidėjus menopauzei.