Esminiai skirtumai tarp smurto namuose ir sveikų santykių
2018-01-24 14:42Kartais psichologinį spaudimą daro absoliuti dauguma žmonių. Riba tarp išnaudojimo ir psichologinio smurto labai plona. Fizinį smurtą artimoje aplinkoje lengviau atpažinti, nes jie palieka matomų žymių, sužaloja ir (arba) suluošina kūną. Psichologiniai smurtautojai subtilesni – jų veiksmai neturi fizinės išraiškos, bet traumuoja antrosios pusės vidinį pasaulį. Vis dėlto yra esminių skirtumų tarp sveikų santykių ir psichologinio smurto namuose.
Ir sveikuose santykiuose žmonės kartais piktnaudžiauja savo galia, pranašumu prieš partnerį. Galima nuspėti, kad dažniausiai jie taip elgiasi, tik norėdami gero, nes labai rūpinasi, myli ir gerbia tą kitą asmenį.
Tačiau santykiuose, kuriuose naudojamas psichologinis smurtas, vienas iš partnerių pernelyg dažnai piktnaudžiauja savo teisėmis ir galia, siekia visiškai kontroliuoti kitą. Galima nuspėti, kad asmuo yra išnaudojamas, jeigu yra pernelyg kontroliuojamas. Tačiau kartais net ir psichologiniai smurtautojai gali būti rūpestingi ir mylintys. Dėlto tikriausiai taip ir sudėtinga atskirti vieną nuo kito.
Esminiai skirtumai tarp smurto namie ir sveikų santykių:
- Vienkartiniai psichologinio smurto atvejai. Net sveikuose santykiuose žmonės gali kartais naudoti taktikas panašias į psichologinį smurtą, bet jie taip tikrai nedarys daug kartų per dieną ar kasdien. Šie žmonės bus linkę permąstyti savo veiksmus. Jie prisiims atsakomybę už tai, ką padarė. Jie norės mokytis iš savo klaidų, nebijos pasirodyti pažeidžiami. Jie norės augti ir keistis, o tai reiškia, kad santykiai jiems atrodo kaip nuolat vykstantis darbas. Santykiai – tai kūrybingas nuotykis. Jų atsiprašymas šį tą reiškia, nes jie iš tikrųjų imsis kažkokių pokyčių, kad santykiuose būtų daugiau teisingumo ir lygybės. Jų atsiprašymas šį tą reikš, nes keisis jų elgesys. Be to, tokie žmonės 95 % savo laiko pagarbiai elgiasi su kitais. Jie geba būti empatiškais ir užjausti, kai kitam skauda dėl jų kaltės. Jie ieškos kompromisų. Tačiau kartais jie nori, kad viskas būtų taip, kaip nori jie, bet tai taip žmogiška ir natūralu…
- Sveikiems santykiams reikia dviejų žmonių, kurie dėl jų stengtųsi. Sveikuose santykiuose yra du žmonės, kurie nori spręsti ir sprendžia iškilusias problemas. Abu asmenys prisiima atsakomybę už savo veiksmus. Jeigu vienam iš partnerių reikia ir yra noras laimėti, tai tikrai ne iki tokio laipsnio, kad kaip nors fiziškai ar psichologiškai pakenktų kitam. Sveikuose santykiuose nė vienas iš partnerių nebijo kito žmogaus. Jeigu atsiranda baimė, ji tęsiasi tik labai trumpą laiką, nes kitas žmogus prisiima atsakomybę ir daugiau niekada nesielgia taip, kad įbaugintų šalia esantį. Sveiki santykiai – tai lyg saugus uostas. Vieta, kurioje žmonės vienas kitą brangina ir rūpinasi vienas kitu.
- Vienpusiški, pasikartojantys psichologinio smurto atvejai namuose. Santykiai, kuriuose naudojamas psichologinis smurtas, yra vienpusiški. Vienas žmogus atkakliai siekia išsikovoti „valdžią ir kontrolę“. Siekdamas šio tikslo jis naudoja pasikartojančius veiksmus, žlugdančius kitą žmogų. Renkasi dominuojančio partnerio vaidmenį, nes tai padės laimėti. Bet koks elgesys pateisinamas, kad ir kokia būtų kaina. Auka privalo keisti savo elgesį, bet smurtautojas niekada nesikeičia pats.
- Psichologinis smurtautojas nenori spręsti problemų santykiuose. Santykiuose su kontrolės maniaku sakyti, kad reikia dviejų žmonių pastangų, kad santykiai būtų sėkmingi, gali būti pavojinga. Smurtautojo reakcija gali būti destruktyvi. Smurtautojas gali sakyti, kad nori pasikeisti, bet iš tikrųjų – visai ne. Jie gali dėti pastangas pasikeisti, bet vis tiek vėliau elgsis taip, kaip visada. Jie gali pakeisti vieną dalyką savyje, bet atrasti naujų būdų, kaip panaudoti psichologinį smurtą prieš artimą žmogų. Smurtautojas jaučiasi saugiai, o auka gyvena baimėje. Norėdamas laimėti smurtautojas bando sutrypti aukos ego su žemėmis. Siekdamas tikslo, pateisina bet kokias priemones. Todėl dauguma naudojamų taktikų gali būti vertinamos prieštaringai. Svarbiausia jiems neprarasti valdžios ir kontrolės.
- Auka nori spręsti problemas santykiuose. Auka dažnai beviltiškai trokšta spręsti santykių problemas. Gali praleisti metų metus, kol išsiaiškina, kodėl smurtautojas daro tai, ką daro. Ilgus metus jie stengiasi keisti savo pačių elgesį. Nuolat išbando naujus būdus, kaip sustabdyti smurtą artimoje aplinkoje. Auka stengiasi išsiaiškinti, kaip pamaloninti smurtautoją. Auka nuolankiai paklūsta. Pasipriešina. Išlieja pyktį. Prisiverčia tylėti. Teisinasi, maldauja liautis. Galiausiai fiziškai ir psichiškai suserga. Pabando nusižudyti. Net pabando nužudyti.