Kodėl vieną dieną energijos turime tiek, kad galime kalnus nuversti, o kitą vos pajėgiame iš lovos išlipti? Arba kartais gera nuotaika aplanko natūraliai, o kartais galime apsiverkti dėl menkiausios smulkmenos. Pasirodo, emocijas ir bendrą savijautą lemia mėnesinių ciklas ir hormonai.

 

Menstrual,Period,Concept,With,People,Scene,In,The,Flat,CartoonCiklo pradžia – švarinimosi metas

 

Su pirmąja ciklo diena, kai prasideda mėnesinės, organizmas pradeda valytis. Norisi pabūti ramiai. Tad pirmomis ciklo dienomis, jei turite galimybę, atidėkite svarbius susitikimus, sunkiausius darbus. Nuo seno moterys, jei tik galėdavo, tomis dienomis likdavo namuose. Tiesa, kai valosi gimda, norisi švarinti ir aplinką. Nestabdykite savęs, jei toks potraukis kils – galite tvarkyti namus, kiemą ar stalčius, spinteles, kurie seniai laukė peržiūros. Per menstruacijas organizme stipriai sumažėja moteriškųjų hormonų estrogenų, taip pat progesterono, todėl daugelis moterų jaučiasi šiek tiek geriau nei per PMS. Organizmas nustoja kaupti skysčius, tad slopsta tinimai, pabrinkimai, pilvo pūtimas, šiek tiek sumažėja ir krūtų brinkimas. Jei per mėnesines prastai jaučiatės, maudžia pilvą, daugiau ilsėkitės, pagulėkite ar ramiai pasivaikščiokite. Po mėnesinių, jei gausiau kraujavote, papildomai vartokite vitaminų, valgykite daugiau vaisių, daržovių, sėklų, riešutų, gerkite natūralių sulčių.

 

Kai energija trykšta per kraštus

 

6–9 ciklo dienomis, kai daugeliui moterų jau pasibaigusios menstruacijos ir organizmas ima gaminti daugiau moteriškųjų hormonų estrogenų, akyse tiesiog šviesėja, nuotaika gerėja. Šiuo metu moterys atspariausios skausmui, nes estrogenai išskiria skausmą malšinančių medžiagų. Palanku atlikti atidėliotas skausmingas sveikatos ir grožio procedūras, tinka imtis didelių darbų, projektų.

 

Šiomis dienomis pasireiškia kūrybingumas, gebama susikaupti, maksimaliai sutelkti dėmesį. Puikiai sekasi bendrauti, megzti pažintis, išklausyti ir suprasti kitus, todėl šiuo metu skirkite svarbius susitikimus, diskutuokite, priimkite atsakingus sprendimus. Taigi, kibkite į darbus, nes turite daugiausia energijos padaryti juos greitai ir kokybiškai.

 

Viliojanti ir geidžiama

 

Apie 10 ciklo dieną estrogenų koncentracija organizme didžiausia. 10–15 dienomis suaktyvėja kraujotaka, audiniai geriau aprūpinami krauju, deguonimi ir maistinėmis medžiagomis. Moterys jaučiasi aistringiausios ir žavingiausios. Pati gamta taip sutvarkė, kad tada padidėja potraukis mylėtis ir priešingos lyties atstovus traukiate it magnetas. Ir niekas šiuo klausimu nepasikeitė nuo seniausių laikų, juk gamtos apgauti negali – kai organizme daugiausia estrogenų, didžiausia galimybė pastoti. Todėl, jeigu neplanuojate šeimos pagausėjimo, pasirūpinkite patikimomis apsaugos nuo nėštumo priemonėmis.

 

Pati gražiausia

 

Ciklo viduryje – 10–14 dienomis – moteris tiesiog spinduliuoja. Kai organizme didžiausia estrogenų koncentracija, jie stimuliuoja kolageno gamybą, didina odos elastingumą. Tomis dienomis esate patraukli ne tik kitiems, bet savo išvaizda džiaugiatės ir pati – oda tampa glotnesnė, skaistesnė ir švelnesnė, plaukai – puresni ir paklusnesni. Šiuo laikotarpiu uoslė tampa itin aštri – galite užuosti ir tuos kvapus, kurių anksčiau neužuosdavote. Organizmas geriau įsisavina naudingąsias medžiagas, todėl vartodama vitaminus ir kitus maisto papildus geriausiai pajusite jų efektą.

 

Karinga it vilkė

 

Ovuliacijos dieną, kai kūno temperatūra padidėja keliais laipsniais, moters uoslė į vyriškąjį feromoną androstenolį reaguoja daug stipriau nei prieš ar per menstruacijas. Atlikti tyrimai parodė, kad 13–16 ciklo dienomis moterys buvo pačios drąsiausios, karingiausios ir net įžūliausios bei agresyviausios. Tarsi vilkės, norinčios sumedžioti grobį. Tai aiškinama tuo, kad šiuo laiku organizmas pradeda gaminti daugiau vyriškojo hormono testosterono, taip pat progesterono.

 

Kai apima liūdesys

 

Po ovuliacijos užklumpa melancholiškesnės nuotaikos, kai dažniau nei iš šio nei iš to galite pravirkti, kai nejučia panyrate į apmąstymus ir nesinori jokių linksmybių. Tai susiję su hormonais – pasibaigus ovuliacijai sumažėja estrogenų, dėl to ir pakinta nuotaika. Minorinės nuotaikos ir staiga užklumpantis liūdesys – normalu, nereikėtų su juo kovoti. Linksmybės juk negali tęstis amžinai. Palanku ramiai atsidėti darbams, tęsti svarbius projektus. O jeigu nedirbate, energiją galite nukreipti į savanoriavimą, pagalbą kitiems. Šiuo metu esate kaip niekada jautri, sentimentali, linkusi padėti kitiems, taip pat ir pati gauti daugiau dėmesio bei šilumos iš artimųjų. Mokėkite priimti dėmesį, leiskite, kad ir kiti jums ištiestų pagalbos ranką.

 

Šiuo metu jautriau reaguojate ne tik į kitus žmones, jų nuotaikas, bet ir į aplinką, todėl rinkitės ją kuo estetiškesnę ir natūralesnę. Venkite sintetinių audinių, cheminių priemonių. Jei tvarkysite namus, rinkitės kuo natūralesnes ir ekologiškesnes buities priemones.

 

Nuotaikų kaitą lemia progesteronas

 

22–28 ciklo dienomis prasideda ne itin laukiamas priešmenstruacinis sindromas (PMS). Daugelis moterų žino, kad tuo metu geriau nelįsti į aštrias diskusijas, nes gali nesutramdyti įsismarkavusių emocijų. Prieš pat mėnesines itin sumažėja estrogenų. Tuo ir galima paaiškinti, kodėl taip greitai pavargstama, apima irzlumas, dirglumas, niūros nuotaikos. O jeigu kas suerzina, kyla didelis pavojus, kad emocijos prasiverš kaip vulkanas. Tai žinant, geriau iš anksto pasirūpinti, kaip darniai išlieti susikaupusias emocijas. Vienas būdų – atlikti sąmoningo kvėpavimo pratimus. Tai nuramins ir padės įtūžio neišlieti ant artimiausių žmonių, kaip dažniausiai nutinka. Natūralu, kad prieš mėnesines nesame pačios patraukliausios ir aistringiausios, nes itin sumažėja už aistrą atsakingų hormonų. Be to, gali skaudėti galvą, varginti įvairūs lėtiniai skausmai. Užuot dejavus, rekomenduojama daugiau būti gryname ore, aktyviai vaikščioti – iškart pagerės kraujotaka.

 

Nenusiaubti šaldytuvo

 

Likus kelioms dienoms iki menstruacijų stipriai išauga apetitas. Kai alkis nežmoniškas, apima pojūtis, kad suvalgysite kalną maisto. Daugiau norisi ir saldumynų. Tad šiuo laikotarpiu padidėja rizika priaugti nereikalingų kilogramų. Tiesa, alkį numalšinti sunku, tačiau galima valgyti dažniau, bet po nedaug. Greičiau pasisotinsite, jeigu valgysite ramiai, lėtai, bandydamos pajusti tikrą maisto skonį. Jokiu būdu šiomis dienomis nebandykite laikytis dietos, nes greičiausiai nepavyks arba bus nežmoniškai sunku, nes reikės stipriai kankintis. Tiesa, prieš mėnesines, net ir mažai valgant, gali atrodyti, kad su kiekvienu kąsniu pilnėjate. Neapsigaukite – keičiantis hormonų pusiausvyrai organizmas ima kaupti skysčius, todėl padidėja pilvukas, apsunksta kojos. Pabrinksta kūnas, krūtys, net paakiai. Tačiau išsigąsti nereikia – prasidėjus mėnesinėms tai praeis. Tam, kad nesijaustumėte apsunkusios, lengvai mankštinkitės, vaikščiokite, gerkite skysčius šalinančių žolelių arbatų. Vidury dienos, jei jaučiatės itin apsunkusios, pasėdėkite iškėlusios kojas, vakare taip pat pagulėkite iškėlusios kojas. Prieš miegą palįskite po kontrastiniu dušu – pagerės kraujotaka.

 

Vertingi patarimai

 
  • Pirmomis ciklo dienomis, jeigu maudžia pilvą, raumenis, leiskite sau pailsėti, ramiai pasivaikščioti ar tiesiog pagulėti, o skaudamas vietas pašildykite. Gerkite čiobrelių ar medetkų arbatos.
  • Per menstruacijas venkite cukraus, tuščių angliavandenių, valgykite daugiau baltymų.
  • Likus savaitei iki mėnesinių, kai kūnas pabrinksta, apima sunkumo jausmas, sumažinkite druskos kiekį, atsisakykite saldumynų. Vietoj pridėtinio cukraus turinčių kepinių, saldainių vartokite daugiau vaisių, uogų.
  • Sunkius PMS simptomus sumažins subalansuota mityba. Patariama tuo metu nevartoti ne tik saldumynų bet ir alkoholio, sumažinti išgeriamų kavos puodelių skaičių, nes kofeinas dar labiau dirgina, didina nerimastingumą ir nervingumą.
  • Lengvesnės dienos prieš menstruacijas bus, jeigu kokybiškai išsimiegosite – 7–8 val. per naktį.
  • Pilvo pūtimas sumažės, jei reguliariai gersite tyro vandens.
  • Nerimo, emocinio pykčio, susijusio su PMS, simptomus mažina kalcio papildai.

 

Autorius Jūratė Bratikienė