Audinio tekstūra, stilistų teigimu, yra ne tik kokybę bylojantis drabužių elementas, tačiau ir priemonė, leidžianti paprastus rūbų derinius akimirksniu paversti išskirtiniais. Tai itin aktualu vis dar vyraujant monochromatinių derinių madai. Šią tiesą puikiai suvokia ir garsiausių mados namų dizaineriai, kurių kūriniuose elegantiškai ir žaismingai derinamos skirtingos tekstūros. Toks sumanus derinimas suteikia madingiems modeliams prabangos bei rafinuotumo. O įkvėpimo kuriant savus kasdienius ir šventinius derinius šįmet rekomenduojama semtis iš „Bottega Veneta“, „Gucci“ ir „Valentino“. Būtent jų tekstūriniai drabužiai žadina norą prisiliesti prie lengvų, rauktų, net plunksnuotų audinių.

 

Tekstūrinių audinių gidasMilan,,Italy,-,September,23:,A,Model,Walks,The,Runway

 

Tekstūra (lot. textura) – medžiagos sandaros ypatybė. Dar paprasčiau kalbant, šis terminas apibūdina plika akimi pastebimą audinio struktūrą. Daugelis audinių patys savaime gali būti pavadinami struktūriniais. Tai puikiai visiems pažįstamas denimas ar džersis. Iš pirmo žvilgsnio atrodo lygūs ir dvimačiai, tačiau pažvelgus atidžiau pastebimas smulkus porėtumas, aiškios medvilnės suaudimo linijos. Tekstūriniams audiniams priskiriama smulkiai ar stambiai megzta vilna, drobė, net šilkas. Šis pasižymi itin takia, malonia liesti tekstūra, todėl ir laikomas prabangiu. Kita tekstūrinių audinių rūšis – dirbtinai sukurtos klostės, karpiniai ar trijų dimensijų raštai. Bene lengviausiai atpažįstamas iš jų brokatas. Tai sunkus audinys, gausiai margintas įvairiais iškiliais raštais ar gėlėmis. Pažiūrėjus į medžiagą atrodo, kad šie raštai išsiuvinėti ant viršaus, tačiau iš tiesų jie yra audinio dalis. Visi raštai įaudžiami staklėmis, o prabangos jiems suteikia sidabro ar net aukso siūlai. Gerokai paprastesnis ir dažnai dėvimas tekstūrinis audinys yra plisas. Tai audinys arba megzta medžiaga su vienodomis smulkiomis klostėmis. Jos sudaromos presuojant šilumos ir drėgmės sąlygomis arba prasiuvant. Taip pat dažnai sutinkamas kordinis audinys. Gaminamas iš natūralios ar maišytos medvilnės, o dėl tekstūros dažnai vadinamas rumbuotu aksomu. Sudarytas iš austų, susuktų pluoštų, kurie sudėti lygiagrečiomis eilėmis arba virvelėmis, kad suformuotų audinio tekstūrą. Kordinis audinys taip pat gali būti sudarytas iš poliestelio ar medvilnės / polio mišinio, pastarieji mažina raukšlėjimąsi. Naudojamas siuvant kelnes, marškinius, sijonus, kostiumus, kepures, sukneles ir švarkus. Ir mes jį atpažįstame kaip velvetą.

 

Tai tik nedidelė dalelė milžiniško tekstūrinių audinių asortimento, kuriuo dažnai naudojasi ir žymiausi drabužių kūrėjai, ir masinės drabužių gamybos įmonės. Visgi 2023 m. dizaineriai, atrodo, pasiryžo terminui „tekstūra“ suteikti naujų prasmių. Ir jiems puikiai tai pavyko. Šįmet iš naujo prisiminti ne tik sunkesni ir tvirtesni audiniai, bet ir dirbtinis kailis, plunksnos ir, be abejo, kutai. Kopenhagos mados savaitėje geidžiamiausiu publikos drabužiu tituluotas dizainerės Malene Birger švarkas su kutais. Milane itin daug dėmesio sulaukė aukštos apykaklės, raukiniai ir pūkuoti audiniai. Tačiau buvo ir šis tas tikrai naujo. Tai itin lengvos plunksnelės ir dirbtiniai gėlių žiedlapiai, kuriais modeliai spindėjo Paryžiuje. Ir šie akcentai nebuvo skirti vien puošnioms vakarinėms suknelėms. Tokių tekstūrinių akcentų buvo gausu ant megztinių, paprasto kirpimo ir nuosaikių spalvų palaidinių. Raukiniai bei mezginiai nuo suknelių persikėlė ant marškinių, o kailis nugulė ant džinso ir tvirtos vilnos paltų apykaklių ir net rankinių. Bene labiausiai nustebino nostalgiškas žvilgsnis į praeitį. XX a. 8–9 dešimtmečio „glam rock“ stilistika atgijo kaip metališko spindesio audiniai, iš kurių siuvamos kelnės, oversized švarkeliai ir suknelės. Blizgantys siūlai papuošė kasdienius drabužius ir net sportinius kostiumus, o masyvūs žvyneliai padengė midi ilgio sijonus, kurie, kaip prognozuojama, kitąmet turėtų tapti mados hitu. Tad norint neatsilikti nuo ryškiausių mados tendencijų iš tiesų pats metas paieškoti kažko su kutais, kailiu ar sumaniai suraukto bei glamžyto. Šaltymečiu svarbu nepamiršti masyvių raštų mezginiuose. Stambios pynės niekada neišeina iš mados. Tik šįmet jos puošia ne megztinius, o ilgus ir plačius šalikus, kumštines pirštines, net megztas kelnes.

 

Derinimo galvosūkis

 

Patyrę stilistai išmano savo darbą ir žino keletą triukų, kurie mados tinklaraštininkų, socialinių tinklų žvaigždučių bei ekranuose nuolat šmėžuojančių įžymybių įvaizdžiams suteikia wow efektą. Dažnai tai netikėtas ar eklektiškas derinys. Mados apžvalgininkai šį rudenį itin daug rašo apie skirtingų raštų ir spaudinių derinimą, tačiau taip pat galingai ar net stipriau suveikia ir skirtingos audinių tekstūros. Net vienos spalvos įvaizdžiai atrodo įsimintiniau, kai tarpusavyje suderinami pastebimai skirtingos tekstūros medžiagos. Nors gali atrodyti, kad tekstūrų derinimo taisyklių nėra, tačiau iš tiesų jos egzistuoja ir jas verta taikyti kuriant drabužių ansamblius:

 
  •  Velvetas (aksomas). Didelio populiarumo šį rudenį ir žiemą susilaukęs tekstūrinis audinys. Lengvas pūkelis ir tankus audimas puikiai tinka žiemiškiems deriniams. Populiariausia sezono spalva – ruda, o raštas – stambūs ruoželiai. Tai lengvai derinamas audinys. Velveto kelnės ar kombinezonai gali būti dėvimi su švelnios medvilnės palaidinėmis, viskoze, šilku. O žiemos šventėms ar pavasariui puikiai tiks velvetinis švarkas ir slystantys atlasiniai sijonai.
  •  Nėriniai. Itin moteriška ir puošni tekstūra, madinga visais sezonais. Nėrinių dizainas ir tekstūra padeda sukurti skirtingus įvaizdžius: arba mielą, arba rafinuotą. Pavyzdžiui, nėriniais puoštos palaidinės itin sušvelnina aprangą. Dėvint laisvo kirpimo kostiumą nėriniai suteikia moteriškumo. Derinyje su džinsais sukuriamas jaukus ar smart casual įvaizdis. Visgi pakylėti nėriniais puoštus į naują lygį stilistai siūlo derinant juos su tradiciškai itin nemoteriškais akcentais – bomber stiliaus švarkais, šiurkščia drobe ir žygio ar kareiviško stiliaus aulinukais.
  •  Atlasas. Atlasinis audinys pasižymi blizgiu ir itin lygiu paviršiumi, o audžiama dažniausiai iš sintetinių siūlų. Visgi jis turi panašumų su natūralaus šilko struktūra. Tad ilgai tokio audinio drabužiai dėvėti tik ypatingomis progomis. Tačiau dabar įprasti stiliaus kanonai nebegalioja. Tad atlasinės palaidinės, midi ilgio sijonai ir pavilkinio stiliaus suknelės tapo kasdienio garderobo dalimi. Visgi norint neatrodyti kaip pasiruošus miegui arba didelei šventei, atlasą derėtų derinti su stambaus mezgimo vilna, džinsu arba velvetu. Kuo šis stambesnis, tuo geriau atrodo derinys.
  •  Perregimi audiniai. Perregimi audiniai ir tinkleliai mados tendencijų neapleidžia jau nuo 2017 metų. Kelerius metus net vyravo tendencija būti nei nuogai, nei apsirengusiai. Ir dabar stilistai bei mados kūrėjai naudoja daug subtilių nuogybių. Visgi šaltuoju sezonu perregimi audiniai visada sluoksniuojami. Šįmet jie priglunda arčiau kūno ir pridengiami vilna, stora medvilne arba ypatingoms progoms – kailiu.
  •  Glamžyti ir raukti audiniai. Pavasarį ir vasarą dominavo lengvi elastingi audiniai su vertikalia siūle bei suraukimu per krūtinę ar šonus. Minkštomis klostėmis krintančias sukneles itin pamėgo socialinių tinklų žvaigždutės, tačiau ši tekstūrinė mada vietą užleidžia elegantiškesniems raukinukams. Žiemą madingi klasikiniai raukiniai iš lino, tvirtos medvilnės, modalo ar šilko. Idealus madingų raukinių pavyzdys – balti marškiniai su nedideliais vertikaliais raukinukais priekyje ir ryškiu įėmimu per liemenį. Tiesa, jau kitų metų pradžioje klostės persikels ir ant viskozės. Iš šio švelnaus audinio pasiūtos aukštinto kaklo palaidinės lengvomis klostėmis ir nedideliais raukinukais sukris žemyn nuo kaklo krūtinės link.
  •  Plunksnos, kutai, žvyneliai ir dirbtinis kailis. Šie tekstūriniai elementai daugeliui asocijuojasi su šventine apranga, tačiau juos visai nesudėtinga pritaikyti kasdienybėje. Nedidele plunksnų juosta gali būti puošiamos medvilninių palaidinių rankovės arba švarkų susegimo linija. Ten pat atsiduria ir dabar į mados tendencijų sąrašus grįžtantys neilgi kutai. Jie turėtų būti suformuoti iš to paties medvilninio, dirbtinės odos ar tvirtos vilnos audinio, kaip ir visas rūbas. Žvyneliai jau šią žiemą taps gerokai stambesni ir tvirtinami ant elastingų audinių. Juos derinti su kietesnės ir tvirtesnės tekstūros audiniais, pavyzdžiui, džersiu. O dirbtinis kailis spaudžiant šaltukui gali būti visur ir ant visko. Pradedant paltais ar džinsinių švarkų apykaklėmis ir baigiant bateliais bei rankinėmis.
 

Autorius Eglė Stratkauskaitė