Ekologiški drabužiai
2012-12-05 14:30Ar žinojote, kad medvilnės auginimui sunaudojama 22,5 % visų pasaulyje naudojamų insekticidų? Užauginti medvilnei, iš kurios bus pagaminti vieni marškinėliai, reikia apie 1000 litrų vandens. O audinio balinimui ir dažymui naudojamos įvairios nuodingosios medžiagos, kurios vėliau patenka į ekologinę sistemą. Negana to, viskozės pluoštas, išgaunamas iš perdirbtos medienos, mažina miškų plotus Žemėje.
Audiniai
Yra nemažai audinių, dėl įvairių priežasčių vadinamų draugiškais aplinkai. Audinys laikomas ekologišku, jei:
- jam pagaminti naudojamos žaliavos iš gana greitai atsinaujinančių šaltinių;
- atsižvelgiama, kokio žemės ploto reikia išauginti tam tikram žaliavos vienetui, nesvarbu, augalui ar gyvūnui;
- žaliavoms išauginti ir galutiniam produktui pagaminti sunaudojama nedaug chemikalų.
Kanapė. Tai vienas draugiškiausių augalų aplinkai. Vienai kanapei išauginti reikia mažesnio žemės ploto negu kitiems pluoštiniams augalams. Kanapės auga labai greitai ir tankiai, piktžolėms tarp jų tiesiog nebelieka vietos, taigi nereikia naudoti herbicidų ar sintetinių trąšų. Kanapių beveik nepuola kenkėjai, vadinasi, nereikia pesticidų. Be to, šių augalų laukų nereikia gausiai laistyti – paprastai užtenka lietaus vandens. Kanapių pluoštas yra ilgas, todėl joms suverpti sunaudojama ypač mažai energijos. Taip pat jų pluoštas labai stiprus ir atsparus puvimo bakterijoms. Todėl kanapinės virvės nuo seno naudojamos laivuose. Tik įsivaizduokite, kokie patvarūs būtų kanapiniai džinsai!
Vilna. Avių vilna yra puiki ekologiška žaliava rūbams, tačiau yra keletas sąlygų. Avys, auginamos dideliuose ūkiuose, kaip ir kiti komerciniams tikslams auginami gyvūnai, gyvena varganai. Jų savininkams rūpi per kuo trumpesnį laiką gauti kuo daugiau pelno. Kerpant avis dažnai su jomis elgiamasi žiauriai. Ekologiškuose avių ūkiuose turi būti laikomasi tam tikrų reikalavimų. Gyvulių auginimui negalima naudoti sintetinių hormonų nei genų inžinierijos. Avių negalima merkti į insekticidus, kad būtų sunaikinti ant jų kūno esantys parazitai, tokie kaip erkės ir utėlės. Avių skaičius tam tikrame plote negali būti didesnis nei yra tam plotui skirta. Taip pat ne visada ekologiškomis medžiagomis vilna balinama ir dažoma, tačiau ši problema gali būti nesunkiai išsprendžiama.
Ekologiškai auginta medvilnė. Medvilnę auginti įmanoma žymiai ekologiškesniais metodais nei dabar auginama daugelyje plantacijų. Ekologiniuose medvilnės ūkiuose nenaudojami nei pesticidai, nei herbicidai ar insekticidai – medvilnės pluoštas paprastai dažomas natūraliais dažais, kad kuo mažiau nuodingųjų cheminių dažų patektų į ekologinę sistemą.
Dar didesnes perspektyvas atveria azetekso, spalvoto pluošto medvilnės, auginimas. Amerikiečių biologė Sali Foks jau daugiau nei dešimt metų dirba su spalvota medvilne ir siekia užauginti rūšis, turinčias pakankamai ilgą pluoštą. Natūralių geltonų ir rudų atspalvių medvilnė skalbiant neblunka, atvirkščiai – po kelių skalbimų spalva netgi pasidaro ryškesnė.
Sojų šilkas. Pasakojama, kad apie 1940 metus Henris Fordas nešiojo kostiumą, pagamintą iš sojų šilko, tačiau tuometinė JAV vyriausybė suteikė pirmenybę viskozei. Tačiau dabar, XXI a., manoma, kad sojų šilkas turi žymiai didesnį potencialą. Sojų šilkas yra gaminamas iš šalutinio produkto, gaunamo gaminant tofu, t .y. sojų varškę. Suskystintų baltymų ekstruzinis pluoštas gali būti suverptas ir panaudotas kaip ir bet kuris kitas pluoštas. Sojų šilkas puikiai pasisavina natūralius dažus.
INGEO™ kukurūzų pluoštas. Šiandien dar per anksti teigti, kad „Dow Chemical Company“ („Cargill Dow“) atvertė naują istorijos lapą, tačiau bandymai su kukurūzų pluoštu teikia daug vilčių. Šis pluoštas sukurtas iš kukurūzų ekstrahuojant krakmolą ir cukrų. Beje, toks pluoštas gali būti netgi verpiamas.
Bambukas. Tai ypač greitai augantis augalas, taigi žaliava atsinaujina labai greitai. Be to, bambukas turi natūralių antibakterinių savybių, pluoštas yra „kvėpuojantis“, o iš jų pagaminti rūbai – biologiškai suyrantys.
Pluoštas iš perdirbtų plastiko butelių. Nors poliesteris, pagamintas iš perdirbtų plastiko butelių, nėra ekologiška medžiaga, tačiau tai neblogas būdas sumažinti po pasaulį jau pasklidusių plastiko butelių skaičių. Iš tokio pluošto pagamintas audinys patvarus ir šiltas.
Audinių priežiūra
Ekologiškiausia skalbimo priemonė yra karštas vanduo, tačiau jo dažniausiai nepakanka norint iš audinių pašalinti dėmes ir nešvarumus. Laimei, esama nemažai aplinkai draugiškų skalbiklių. Vis dėlto būtina atminti, kad skirtingos kilmės dėmėms pašalinti reikalingos skirtingos priemonės, antraip dėmės gali ilgam įsitvirtinti audinyje.
Saulės spinduliai vietoje baliklio. Šlapi balti audiniai, pakabinti saulėje kelioms valandoms, išbals natūraliai.
Citrinų sultys ir saulės šviesa – nuodas nepaklusnioms dėmėms baltame audinyje.
Eukaliptų aliejus puikiai šalina riebalų dėmes nekenkdamas audiniui.
Arbatmedžių aliejus ypač praverčia, kai audinių negalima merkti į karštą vandenį. Arbatmedžių aliejus turi antiseptinių, atibakterinių, dezinfekuojamųjų, germicidinių ir fungicidinių savybių.
Į audinį įtrynus alkoholio galima pašalinti riebalų dėmes.
Vandenilio peroksidas, nors nelabai draugiškas audiniui, tačiau gali padėti išnaikinti ypač atkaklias dėmes, tokias kaip kraujas.
Ar žinojote, kad…
- Nailonas ir poliesteris gamtoje nesuyra. Juos gaminant išskiriamas azoto oksidas, 310 kartų kenksmingesnės dujos už anglies monoksidą.
- Kad būtų patogiau nurinkti medvilnės derlių, laukai nupurškiami specialiais chemikalais, dėl kurių augalams nubyra lapai. Daugelis šių chemikalų išlieka audinyje.
- Vienas žmogus per metus išmeta apie 30 kilogramų rūbų. Tik nedidelė dalis jų patenka į humanitariniams tikslams skirtų nešiotų rūbų surinkimo punktus.
- Iš 20 plastikinių butelių galima pagaminti vienas poliesterines kelnaites dviratininkui.
- Chemikalai, patenkantys į audinį auginimo ar apdirbimo metu, palaipsniui skverbiasi į mūsų kūnus per odą tiesioginio kontakto metu arba pavirsta dulkelėmis ir yra įkvepiami.
- Tekstilės pramonė yra didžiausias vandens teršėjas pasaulyje.
- Norint pagaminti kilogramą sintetinio audinio reikia nepalyginamai daugiau energijos nei siekiant išlydyti tiek pat plieno.
- Jei kiekvienas žmogus kasmet nusipirktų bent vieną perdirbtą drabužį vietoj naujo, pasaulyje būtų sutaupoma 371 milijonas galonų vandens ir 480 tonų cheminių dažų.