Dingusių lėktuvų paslaptys
2015-05-05 15:37Paslaptingi lėktuvų dingimai – ne naujiena pasaulio istorijoje. Nuo 1948-ųjų dėl nepaaiškinamų priežasčių dingo daugiau nei 80 lėktuvų. 2014-ųjų pradžioje dingęs Malaizijos lėktuvas vėl užminė mįslę… Mokslininkai niekaip negali paaiškinti, kur ir kodėl dingo 239 keleivius skraidinęs lėktuvas.
Mįslingas Malaizijos lėktuvo dingimas
Į daugybės dingusių lėktuvų sąrašą pateko ir kovo mėnesįMalaizijos oro linijų lėktuvas „Boeing 777“, kurio dingimas sukėlė nemažai aviacijos specialistų ir mokslininkų diskusijų. Per 200 keleivių skraidinęs lėktuvas dingo tarsi būtų skradžiai žemėn prasmegęs. Jokių nuolaužų nebuvo rasta, be to, skrydžio kursas netikėtai pasikeitė. Manoma, kad lėktuvą su keleiviais galėjo pagrobti pilotai, tačiau tai neįrodyta. Vos įskridus į Vietnamo oro erdvę dingo ryšys su lėktuvu. Iki šiol manoma, kad jį galėjo pasiglemžti Pietų Kinijos jūra. Tačiau į paieškas įsitraukusios aštuonių šalių oro ir jūrų pajėgos nerado jokių nelaimės požymių: lėktuvo nuolaužų, tepalų pėdsakų ir pan.
Iškart po lėktuvo dingimo atsirado mistines teorijas skleidžiančių žmonių, kurie teigė, kad jis galėjo patekti į juodąją skylę arba tapo nematomumas. Tai reiškia, kad iš radarų lėktuvas galėjo dingti prieš tai panaudojus signalus slopinančius įrenginius.
Amelijos Erhart pilotuojamas lėktuvas Ramiajame vandenyne?
Rašytojai ir lakūnei A. Erhart nutikusi istorija – dar vienas neišaiškintas lėktuvo dingimas. Iki šiol nežinoma, kur prapuolė lakūnė, kuri viena perskrido Atlanto vandenyną, tačiau negebėjo baigti kelionės aplink pasaulį.
1937-aisiais Amelija susiruošė apskristi visą pasaulį ir jai beveik pavyko. Skrydis dviejų variklių „Lockheed Electra“ lėktuvu buvo gana ramus, tačiau liepos 2-ąją, likus vos 11 tūkst. kilometrų iki numatyto tikslo, lėktuvas netikėtai dingo. Jis tuo metu turėjo leistis Houlando salose viduryje Ramiojo vandenyno. Lėktuvo paieškos JAV atsiėjo apie 4 mln. dolerių, tačiau apieškojus 650 tūkst. kvadratinių kilometrų plotą nieko nebuvo rasta.
Iki šiol nežinoma, kas galėjo nutikti žymiajai lakūnei ir jos navigatoriui Fred’ui Noonan’ui. Kalbama, kad lėktuvui neužteko degalų, todėl jis nukrito į jūrą arba tiesiog atsitrenkė į šalia salų esančias uolas. Kiti pasakoja, kad sudužus lėktuvui A. Erhart nieko nenutiko ir ji, pasikeitusi vardą bei pavardę, apsigyveno Naujajame Džersyje.
Bermudų trikampis praryja lėktuvus?
Vakarų Atlanto vandenyne netoli JAV pietryčių pakrantės esanti zona garsėja nelaimėmis. 1,2 mln. kvadratinių kilometrų plote dingsta laivai ir lėktuvai. Bermudų trikampiu vadinamas regionas – paslaptingiausia vieta Žemėje.
Įdomu tai, kad šioje vietoje nuo 1948-ųjų dingo vos penki lėktuvai, nors neretai kalbama apie gerokai didesnius skaičius. Lėktuvo ryšys su centru puikiai veikdavo iki tos akimirkos, kai būdavo įskrendama į šią zoną. Iškart paskui dingdavo bet kokios galimybės susisiekti su lėktuvą valdančiais pilotais.
1945-aisiais apie Bermudų trikampį dar buvo labai mažai žinoma, tačiau jau tuomet ten dingdavo lėktuvai. Vienu metu šioje vietoje prapuolė net penki karinio jūrų laivyno lakūnai, kurie skrido skirtingais lėktuvais. Vieną jų pilotavo likusių keturių pilotų instruktorius. Visi pilotai buvo patyrę lakūnai. Netikėtai sugedęs kompasas suglumino instruktorių. Be to, tuo pat metu dingo radijo ryšys. Netrukus išnyko visi penki lėktuvai, kurių taip ir nepavyko rasti.
Rastas tik po daugiau nei 50 metų
Lėktuvas „Stardust“ 1947-aisiais skrido iš Buenos Airių (Argentina) į Santjagą (Čilė) ir dingo Andų kalnuose prieš suplanuotą nusileidimą. Kaip ir kur jis prapuolė, aeronautikos specialistai aiškinosi ne vieną dešimtmetį. Keisčiausia tai, kad prieš dingimą lėktuvo pilotai išsiuntė žinutę, kurioje buvo užrašytas vienintelis žodis „Stendec“. Jo reikšmė taip ir neišaiškinta. Lėktuvo nuolaužos, įšalusios lede, rastos 2000 m.
Nesėkmingas 191 numeris
Skaičiaus 13 nemėgsta viešbučiai, kuriuose dažniausiai nebūna juo pažymėto kambario arba viso aukšto. Tačiau aviacijoje nelaimingu laikomas skaičius 191. Juo dažniausiai nebūna pažymėtų skrydžių. Baiminamasi, kad pastaruosius, paženklintus šiuo numeriu, ištiks tragiškas likimas.
1979-aisiais įvyko siaubinga katastrofa, kai iš Čikagos į Los Andželą ruošęsis skristi 191 reiso lėktuvas vos pakilęs sudužo. Tąkart žuvo visi 258 keleiviai ir 13 įgulos narių. Nukritimo priežastis aiški – sugedo variklis. Kitas nesėkmingas 191 numeriu pažymėtas reisas įvyko 2012-aisiais. Lemtingą dieną lėktuvą skraidinęs pilotas netikėtai patyrė panikos priepuolį, tačiau situaciją spėjo suvaldyti antrasis lakūnas. Vėliau pirmajam pilotui buvo pareikšti kaltinimai ir jis nusiųstas gydytis į psichiatrijos ligoninę.
Keistos nelaimės…
Pasaulio istorijoje yra nemažai pasakojimų apie sunkiai paaiškinamus lėktuvų dingimus. Vienas tokių – 2009-aisiais įvykęs 447 reisas „Air France“ oro linijų „Airbus A330“ lėktuvu. Tą dieną jis turėjo skristi iš Rio de Žaneiro į Paryžių, tačiau skrendant virš Atlanto vandenyno kažkas nutiko. Lėktuvo pilotai spėjo pranešti apie savo buvimo vietą centrui, tačiau netrukus prarado ryšį. Paieškos vyko ilgai, nes ten, kur jis nukrito, buvo labai gilu. Prancūzų avialinijų lėktuvu skrido 228 žmonės, kurie visi žuvo. Dvejus metus aiškintasi, kodėl lėktuvas nukrito. Pasirodo, prastos oro sąlygos galėjo paveikti jame esančias sistemas, kurioms netikėtai išsijungus jis krito į vandenyną.
Kiek kitokia istorija nutiko 2003-iaisiais gegužės 25-ąją, kai lėktuvas, pakilęs iš Angoroje esančio Luandos oro uosto, taip ir nepasiekė Burkina Faso. Buvo žinoma, kad lėktuve „Boeing 727“ prastai veikia ryšio įranga, tačiau skrydis nebuvo nutrauktas. Dingęs lėktuvas nerastas iki šiol.
Dar vienas keistomis aplinkybėmis sudužęs lėktuvas užfiksuotas 1999-aisiais. „EgyptAir“ oro linijų 990-uoju reisu iš Kairo į Niujorką turėjęs skristi lėktuvas sudužo Atlanto vandenyne. Likus visai nedaug iki kelionės pabaigos jis staiga krito į vandenį pasiglemždamas 217 keleivių gyvybių. Po šio įvykio kelta nemažai įvairių lėktuvo sudužimo versijų. Viena jų – pirmojo arba antrojo piloto noras nusižudyti ar netikėtai atsiradęs mechaninis gedimas.
1996-aisiais pasaulį sukrėtė siaubinga žinia – 800-uoju numeriu pažymėtas lėktuvo reisas baigėsi tragiškai. Iš vieno Niujorko oro uosto į Paryžių turėjęs skristi lėktuvas netikėtai sprogo vos pakilęs į orą. Liepsnose žuvo 230 keleivių. Dauguma manė, jog tai galėjo būti teroristų išpuolis, tačiau vėliau paaiškėjo, kad lėktuvas sprogo dėl trumpo elektros jungimo. Dėl šios priežasties užsidegė degalų bakas, kuris susprogdino visą lėktuvą.
Nepaaiškinamos nelaimės neaplenkė ne tik keleivinių lėktuvų, bet ir naikintuvų. 1942-aisiais birželio 28-ąją britų karinių oro pajėgų naikintuvas dingo nežinomoje vietoje. Keletą dešimtmečių nebuvo rasta jokių lėktuvo pėdsakų, tačiau 2012-aisiais jis pastebėtas labai nedaug apgadintas Sacharos dykumoje. Nors lakūno kabina taip pat liko sveika, tačiau apie jo likimą nieko nežinoma.