Dešinioji žindyvės ranka – pientraukis
2025-03-18 09:32Dažnai patarimų sąraše, ką reikėtų įsigyti ruošiantis sutikti naujagimį, minimas pientraukis. Skubėti pirkti šio prietaiso dar nė nepagimdžius tikrai nereikia, jis nėra būtinybė. Vis dėlto dauguma žindančių moterų pripažįsta, kad tai naudingas ir gyvenimą palengvinantis prietaisas.
Kada praverčia?
Pientraukis gali praversti įvairiose situacijose:
Mažai arba itin daug pieno. Pientraukis gali padėti kai motinos pieno gaminasi per mažai arba kai yra jo perteklius. Pirmuoju atveju reguliarus pieno traukimas gali paskatinti gausesnę jo gamybą. Antruoju atveju pientraukis padeda ištraukti pieno perteklių, kurio nesugebėjo suvalgyti kūdikis. Tai padeda apsisaugoti nuo mastito. Be to, ištrauktą pieną galima supilti į tam skirtus maišelius ir užšaldyti bei panaudoti vėliau.
Grįžimas į darbą. Jeigu mama grįžta į darbą dar nenutraukusi žindymo, pientraukis leidžia tęsti mažylio maitinimą motinos pienu. Tai labai praverčia, kai į darbą tenka grįžti greitai, kai kūdikiui mamos pienas dar labai reikalingas ir svarbus. Tuomet jį pamaitinti gali tėtis ar kitas artimas šeimos narys.
Neišnešiotų / sergančių kūdikių maitinimas. Ankstukams ar sveikatos problemų turintiems naujagimiams sunku ar net neįmanoma maitintis žindant motinos krūtį. Turint pientraukį pieną galima sumaitinti kitais priimtinais būdais. Tai svarbu stiprinant mažylių imuninę sistemą ir vystantis bendram organizmui.
Pareigų pasidalinimas. Žindymas – sunkus ir didelio atsidavimo reikalaujantis darbas, moterį tam tikra prasme „pririšantis“ prie kūdikio. Pientraukis motinai gali suteikti truputį daugiau laisvės. Nutrauktu pienu iš buteliuko mažylį gali pamaitinti ir tėtis, o mama gali sau leisti ilgesniam laikui išeiti iš namų, pailsėti ar tiesiog susitvarkyti būtinus reikalus.
Medicininės priežastys. Dėl tam tikrų sveikatos būklių ar taikomo gydymo tiesioginis žindymas gali laikinai tapti nesaugus. Tuomet labai praverčia pieno nutraukimas ir užšaldymas ateičiai. Tai užtikrins nepertraukiamą motinos pieno tiekimą mažyliui, net kai ši laikinai negalės maitinti pati.
Kaip išsirinkti?
Pientraukių yra pačių įvairiausių, tad renkantis konkretų prietaisą patartina apsvarstyti šiuos kriterijus:
Tipas. Pientraukiai būna rankiniai ir elektriniai. Pirmuoju atveju pienas ištraukiamas pasitelkus rankų jėgą, mechaniškai, prietaisui nereikalingas maitinimo šaltinis. Tokie prietaisai gerokai pigesni nei elektriniai, tačiau rekomenduojami tik tada, kai pieną nutraukti ketinama retkarčiais, nes dažnai naudojant prietaisas greičiausiai nebus patogus. Rankiniam pientraukiui ne tik reikia fizinės jėgos, bet ir pats procesas vyksta lėčiau, mažiau efektyvus nei naudojant elektrinį prietaisą. Taigi, jeigu pieną nusitraukinėti ketinama dažnai, rekomenduojama rinktis elektrinį pientraukį. Čia visą darbą atlieka prietaiso variklis, moteriai lieka patogiai įsitaisius palaukti, kol pienas bus ištrauktas. Šiais laikais nemažas belaidžių įkraunamų pientraukių pasirinkimas, tad jie patogūs naudoti ne tik namuose, bet ir kelionėse ar bet kur kitur.
Viengubas ar dvigubas? Elektriniai pientraukiai pieną gali traukti iš vienos arba iš abiejų krūtų vienu metu. Dvigubi pientraukiai patogesni dažnai naudoti. Be to, apskaičiuota, kad juos naudojant pieno ištraukiama beveik penktadaliu daugiau nei traukiant iš kiekvienos krūties paeiliui.
Triukšmo lygis. Skirtingi prietaisai veikia nevienodu garsumu. Nors tai gali atrodyti ne itin svarbus parametras, iš tiesų jis reikšmingas. Tylesnis pientraukis leidžia diskretiškiau nusitraukti pieną esant ne namuose. Taip pat tokį patogiau naudoti kūdikiui miegant.
Reguliavimo galimybės. Visuomet geriau rinktis daugiau valdymo galimybių turintį pientraukį. Tai leis prietaisą pritaikyti individualiems poreikiams. Kokybiškiausi pientraukiai ne tik suteikia galimybę reguliuoti traukimo intensyvumą ir greitį, bet ir turi krūtų paruošimo pieno traukimui funkciją – prieš pradedant siurbti pieną krūtys pirmiau stimuliuojamos.
Valymo patogumas. Labai svarbu, kad pientraukis visuomet būtų maksimaliai švarus, todėl verta atkreipti dėmesį, kiek jame yra valomų detalių, ar lengva jas nuimti, prie jų prieiti ir gerai išplauti. Higieniškumą lemia ir pati prietaiso konstrukcija. Uždarą sistemą turintys pientraukiai – patys higieniškiausi, nes turi barjerą, neleidžiantį pienui tekėti per vamzdelius. Atviros sistemos prietaisuose pienas turi sąlytį su dauguma prietaiso dalių.
Patarimai naudojant
Svarbu ne vien išsirinkti kokybišką pientraukį, bet ir mokėti tinkamai jį naudoti. Svarbiausia – paisyti nurodymų gaminio instrukcijoje. Dalijamės keletu bendrų patarimų:
Pasirūpinti higiena. Pirmiausia būtina nusiplauti rankas, įsitikinti, kad krūtinė švari. Taip pat kruopščiai praplauti tas pientraukio dalis, kurios tiesiogiai liečiasi su pienu, jas kruopščiai nusausinti. Geriausia prietaisą kruopščiai išvalyti po kiekvieno naudojimo.
Patogiai įsitaisyti. Pienas turėtų būti nutraukiamas ramioje privačioje aplinkoje, kur moteris jaučiasi saugiai, gali atsipalaiduoti.
Tinkamai uždėti. Pientraukio gaubtas iš visų pusių turėtų gerai priglusti prie krūties, kad susidarytų vakuumas. Spenelis turėtų būti gaubto centre, kad traukiant pieną nesitrintų į gaubto šonus, nebūtų traumuojamas.
Elgtis švelniai. Rekomenduojama visuomet pradėti nuo mažesnio intensyvumo pieno traukimo ir pamažu jį didinti, jeigu reikia. Procesas jokiu būdu neturi kelti skausmo ar diskomforto. Jeigu naudojate viengubą pientraukį, keiskite krūtis kas 10–15 min., nealinkite vienos krūties.
Saugiai laikyti pieną. Ištrauktą pieną laikyti steriliuose buteliukuose ar specialiuose maišeliuose. Jeigu pienas nebus suvartotas iš karto, ant talpos užrašyti nutraukimo datą ir laiką. Šaldytuve laikomą pieną galima suvartoti per 4 dienas, šaldiklyje jį galima laikyti iki 6 mėnesių.
Autorius Jūratė Survilė