Niekas labiau neerzina, kaip mėgstamą drabužį „papuošusi“ dėmė. Kur dar netikėtai ant sofos išsipylęs vynas arba kilimą sugadinusi kava… Kiekviena šeimininkė žino, kaip sunku pašalinti tokias dėmes. Išsaugoti mėgstamus daiktus įmanoma, kartais net labai lengvai – reikia tik išmanyti keletą gudrybių.

 

"dėmės"

Pagrindinės nešvarumų valymo taisyklės

 

  • Šalinti dėmę nedelsiant.
  • Nusausinti popieriniu rankšluosčiu skystus nešvarumus.
  • Vengti ant dėmės pilti karštą vandenį arba lyginti (išskyrus vaško, spalvotų kreidelių dėmes): karštis užfiksuoja nešvarumus, jie tampa atsparūs valymui. O vėsus vanduo padeda pašalinti dėmes iš giliausių audinio sluoksnių.
  • Atsižvelgti į audinių ypatybes ir galimą veikliųjų medžiagų poveikį jiems.
  • Atlikti audinio dažų patvarumo testą. Ant baltos medvilninės medžiagos uždėti švarų valomo audinio gabaliuką ir suvilgyti valikliu. Lyginti. Jeigu balta medžiaga liko nepakitusi – audinys atsparus priemonei ir jį naudoti yra saugu.
 

Nemalonios kraujo dėmės

 

Jeigu kraujo dėmė šviežia, reikia suteptą drabužį pamerkti į šaltą vandenį ir laikyti, kol dėmė išsiskaidys. Tuomet praskalauti ir išskalbti įprastomis skalbimo priemonėmis. Įsisenėjusią kraujo dėmę pašalinti sunkiau. Reikia sumaišyti 100 g kukurūzų miltų su 50 ml vandenilio peroksido ir 15 g druskos. Gauta mase ištepti dėmę ir laikyti, kol išsiskaidys. Tuomet užteptą masę išsiurbti dulkių siurbliu. Jeigu dėmė vis tiek liko, procedūrą pakartoti.

 

Pageltę balti audiniai

 

Kartais balti audiniai pagelsta tiesiog nuo ilgo gulėjimo spintoje. Jeigu nesinori naudoti cheminių baliklių, galima išmėginti druskos tirpalą. 5 l šilto vandens ištirpinti 200 g druskos. Gautu mišiniu užpilti pageltusius drabužius ir laikyti apie 2 val. Paskui išskalbti įprastomis skalbimo priemonėmis. Jie vėl bus kaip nauji.

 

Sunkiai pašalinami riebalų likučiai

 

Ant riebalų dėmės užtepti šiek tiek baltos dantų pastos ir ją paskirstyti vandenyje sudrėkintu dantų šepetėliu. Juo trinant suteptą vietą riebalai išsiskaidys, ir dėmė sumažės. Norint ją visiškai pašalinti, suteptus drabužius reikia išskalbti įprastomis skalbimo priemonėmis.

 

Raudonuoju vynu „puoštas“ kilimas

 

Jeigu ant kilimo arba sofos išpylėte raudonojo vyno, kol dėmė nespėjo išdžiūti, ant jos reikia užpilti šlakelį baltojo vyno ir švelniais sukamaisiais judesiais išteptą vietą nuvalyti vandeniu sudrėkinta kempinėle. Tuomet ant dėmės užberti druskos, palaikyti apie 10 min, paskui išsiurbti dulkių siurbliu. Jeigu dėmė neišnyko, viską pakartoti.

 

Aistringi lūpdažių pėdsakai

 

Jeigu po aistringo vakaro pastebėjote, kad tamsius drabužius „puošia“ bučinių paliktos lūpdažių žymės, padės balta duona. Reikia pašalinti jos plutelę ir minkštimą suspausti į gniužulėlį. Juo švelniais judesiais trinti dėmę, kol visi lūpdažio likučiai prilips prie duonos minkštimo. Gali prireikti ne vieno duonos gabalėlio, tačiau tai veikia. Vertėtų nepamiršti švariu šepetėliu nubraukti likusius duonos trupinius!

 

Mokyklos suolą primenančios rašalo dėmės

 

Yra du veiksmingi būdai rašalo dėmėms naikinti. Vienas jų – suteptą vietą apšlakstyti alkoholiu ir švaria balta šluoste dėmę tiesiog nuvalyti tapšnojant švelniais judesiais. Kitas laiko patikrintas metodas – rašalo dėmę išvalyti piene suvilgyta kempinėle.

 

Kaip pašalinti vašką?

 

Po romantiškos vakarienės žvakių šviesoje staltiesė mirga nuo vaško likučių? Norint ją prikelti naujam gyvenimui ant vaško dėmės reikia uždėti ką nors šalto, pavyzdžiui, maišelį su ledo kubeliais, šaldytų daržovių pakuotę ir pan. Laikyti, kol vaškas sukietės ir pradės trupėti. Tuomet su peiliu jį nugramdyti, tik atsargiai, kad nepažeistumėte audinio. Vaško likučius uždengti popieriniu rankšluosčiu ir tą vietą lyginti šiltu, bet ne karštu lygintuvu. Vaškas susigers į popierinį rankšluostį, ir audinys liks švarus. Jeigu dėmė didelė, vaško prisigėrusį popierinį rankšluostį reikia keisti nauju, kol pastarosios neliks.

 

Šiltymetį menančios žolių žymės

 

Jeigu dėmė neryški, galima audinį iš pradžių kelias minutes mirkyti šiltame vandenyje ir suteptos vietos neištraukus iš vandens ją trinti šepetėliu, kol purvas pasišalins. Paskui drabužį arba kitą suteptą daiktą išskalbti įprastomis priemonėmis. Jeigu žolių dėmė ryški arba didelė, ją vertėtų sudrėkinti spiritu ir palikti išdžiūti. Tuomet perskalauti šaltu vandeniu ir dėmę šepetėliu švelniai įtrinti skalbimo milteliais. Po kelių minučių vėl perskalauti šaltu vandeniu. Tada palikti išdžiūti. Galiausiai išskalbti įprastai.

 

Stop išblukusiems skalbiniams!

 

Kiekvieną kartą skalbiant drabužius pašalinami ne tik nešvarumai, bet ir dalis jų dažų. Dėl to drabužiai greitai tampa blankūs, nepuošnūs. Dar blogiau, kai vieni skalbiniai nudažo kitus ir šviesius audinius paverčia neaiškaus atspalvio niekam tikusiais skudurais. Norint išvengti tokių nemalonių staigmenų, svarbu rūšiuoti skalbinius. Tačiau galima naudoti ir šiuolaikiškesnį būdą – specialius dažus bei purvą sulaikančius skudurėlius. Jie sulaiko skalbiamajame šarme atsidūrusias dažomųjų medžiagų bei purvo daleles ir saugo, kad ant drabužių neatsirastų nuosėdų. Dėl to skalbinių spalvos išlieka ryškios, balta spalva tiesiog švyti ir nereikia bijoti, kad vieni drabužiai nudažys kitus. Skalbiant su šiuo specialiu skudurėliu nereikia rūšiuoti skalbinių, todėl sutaupoma ne tik laiko, bet ir vandens, elektros energijos, skalbiklių. Tai – ekonomiškas ir ekologiškas sprendimas. Naudoti specialius skudurėlius paprasta – reikia tik juos įmesti į skalbimo mašinos būgną su skalbiniais ir pasirinkti įprastą skalbimo režimą, naudojant įprastas skalbimo priemones. Įprastai vienam skalbimui užtenka 1 – 2 skudurėlių, jeigu skalbiami itin dažantys audiniai, reikės 3. Jei skalbiama itin daug stipriai dažančių skalbinių, specialūs skudurėliai gali nebūti 100 % veiksmingi. Tuomet verčiau drabužius surūšiuoti.

 

Prie vaišių stalo…

 

Pomidorų padažo, kavos, arbatos, vyno, garstyčių dėmes padeda pašalinti actas. Skalbiant reikia suvilgyti nešvarias audinio vietas.

 

Mėsos, žuvies, ledų, pieno, įvairų padažų dėmių naikinimui tinka glicerinas. Reikia užtepti ant dėmės ir palaikyti 30 min.  Kiaušinių dėmes įveikti padeda šiltas glicerinas. Užtepti ir palaikyti 15 min, prieš skalbiant.

 

Šokolado, įvairių riebalų dėmes naikina bespalvis indų ploviklis. Nešvarumų likučius išvalyti mineraliniu vandeniu.

 

Šviežias riebalų dėmes – valyti šiltos duonos minkštimu.

 

Tamsių uogų (mėlynių, bruknių, gervuogių, šilauogių, serbentų) dėmes – plauti po šaltu vandeniu ir trinticitrinos griežinėliu.

 

Vaisių sulčių, kakavos dėmes – valyti amoniako ir vandens mišiniu.

 

Medaus dėmes – valyti glicerino ir amoniako tirpalu. Jeigu dėmė šviežia pakanka išplauti šiltu vandeniu.

 

Alaus dėmes –  šalinti šiltu amoniaku.

 

Natūralių ir dirbtinių audinių priežiūra

 

Natūrali oda. Nešvarumus galima pašalinti drėgnu muilo tirpale sudrėkintu skudurėliu. Paskui nuvalyti švariame vandenyje sudrėkintu skudurėliu ir nusausinti. Sunkiai išvalomas dėmes padės pašalinti spiritas. Natūraliai odai valyti nevalia naudoti cheminių valiklių, tik skirtus specialiai jai. Taip pat negalima skalbti automatinėse skalbimo mašinose.

 

Vilna. Nešvarumai nuo šio audinio lengvai atsiskiria, todėl skalbiant nereikia stipriai trinti. Vilnos negalima skalbti aukštesnėje negu 30 °C temperatūroje ir šaltame vandenyje, nes susitrauks. Rekomenduojama rinktis tik specialiai vilnai skirtus skalbiklius. Negalima stipriai gręžti. Geriausia džiovinti horizontalioje padėtyje, patiesus ant rankšluosčio.

 

Medvilnė. Svarbu vadovautis etikečių nuorodomis, kokioje temperatūroje galima skalbti medvilninius audinius, antraip gali susitraukti. Rekomenduojama drabužius skalbti išvertus į blogąją pusę. Pernelyg karštas vanduo blukina spalvas. Šiaip medvilnė – lengvai valomas ir gana atsparus audinys. Baltai medvilnei galima naudoti baliklius, spalvotai – skalbiklius be chloro. Balta medvilnė nebijo virinimo, spalvota – vandens temperatūros iki 60 laipsnių. Šį audinį geriausia džiovinti natūraliai arba žemoje temperatūroje džiovyklėje.

 

Linas. Jį lengva prižiūrėti, be to, greitai džiūsta. Pirmą kartą skalbiant lininį audinį rekomenduojama aukštesnė negu 30 °C temperatūra. Geriausia – atskirai nuo kitų audinių drabužių. Vėliau galima skalbti kartu aukštesnėje temperatūroje – baltus skalbinius net iki 95 °C, spalvotus iki 60 °C. Lininiai audiniai puikiai sugeria drėgmę, juos reikėtų skalbti didesniame vandens kiekyje ir naudojant mažiau skalbinių. Galima skalbti ir gręžti automatinėje mašinoje. Džiovinti natūraliai, neleisti ant audinio patekti tiesioginiams saulės spinduliams. Dėmes iš lino pašalinti nesunku, tik tai reikia daryti nedelsiant.

 

Šilkas. Skalbti specialiai šilkui skirtomis priemonėmis ne aukštesnėje negu 30 °C temperatūroje, bet ir ne itin šaltame vandenyje. Geriausia plauti rankomis arba specialia šiam audiniui skirta skalbimo mašinos programa. Nevalia naudoti skalbiklių su enzimais, nes jie ardo šilką. Taip pat negalima stipriai gręžti. Išvalius dėmes būtina perplauti visą drabužį. Priešingu atveju nešvarumų vietose gali likti valymo žymės ir pakitusi audinio spalva. Lengvai išgręžtus drabužius, džiovinti padėjus ant rankšluosčių. Kai kurie gaminiai valomi tik sausuoju būdu.

 
  1. Rekomenduojama skalbti ne aukštesnėje negu 40 laipsnių vandens temperatūroje. Galima skalbti, gręžti ir džiovinti automatinėse mašinose.
 
  1. Rekomenduojama skalbti ne aukštesnėje negu 30 laipsnių vandens temperatūroje. Galima skalbti ir gręžti automatinėje mašinoje. Džiovinti natūraliai.

 

 

Nemaisto dėmių šalinimas

 

Žvakės vaškas  1.Neaštriu peiliu nugremžti vašką nuo audinio.2.Padėti popierinį rankšluostį ant dėmės ir lyginti. Laidynės karštis turi būti toks, kad tirpintų vašką, tačiau nedegintų medžiagos. Tirpdomas vaškas geriasi į popierių ir šalinasi iš drabužio. Kaskart popierių pakeisti švariu. Kartoti procedūrą reikia tol, kol popierius po dėme lieka visiškai švarus.

3.Išskalbti

Spalvotos kreidelės 1.Dėmę sudrėkinti ir patrinti muilu.2.Iškalbti naudojant karčiausią, audiniui leistiną, temperatūrą

Galima naudoti tą patį metodą, kaip ir vaško dėmių šalinimui.

Prakaitas 1.Paruošti valymo priemonę. Sumaišyti 4 šaukštus sodos su 100 ml vandens.2.Mišinį dantų šepetėliu įtrinti į prakaito išteptas vietas.

3.Laikyti 1 val.

4.Išskalbti.

Nagų lakas 1.Nagų lako valikliu atsargiai nuvalyti dėmę nuo gerosios drabužio pusės. Netinka audiniams turintiems acetato. Šiems galima naudoti 1 – 2 %  acto rūgštį arba 2 % amoniako tirpalą.2.Nagų lako valikliu sudrėkinti audinį iš išvirkščiosios pusės.

3.Perskalauti vandeniu.

4.Išskalbti.

Kvepalai 1.Paruošti valymo priemonę. Išmaišyti 100 ml vandens su 100 ml 98 % spirito.2.Suvilgyti dėmes.

3.Išskalbti

Lūpdažis 1.Ant dėmės užpurkšti plaukų lako. Palaikyti 10 min.2.Nuvalyti drėgnu skudurėliu
Pudra 1. Ant dėmės užlašinti indų ploviklio ir palaikyti 2 val.2.Dėmės likučius nuvalyti 98 % spiritu suvilgyta medvilnine servetėle.

3.Išskalbti.

Blakstienų tušas 1.Sudrėkinti pienu. Laikyti 5 min.2. Išskalauti šiltu vandeniu.
Pušų sakai 1.Sakus sušaldyti ledo gabalėliais ir nugremžti.2.Užlašinti arbatmedžio aliejaus ir nuvalyti skudurėliu.

3.Aliejaus likučius pašalinti nuvalant 98 %  spiritu suvilgytu skudurėliu.

4. Išskalbti.

Žolė 1.Dėmes įtrinti skalbiamuoju muilu su tulžimi. Laikyti 15 min.2.Išskalbti.
Kraujas 1.Sudrėkinti vandeniu.2.Valyti amoniako tirpalu suvilgyta medvilnine servetėle.

3.Mirkyti sūriame vandenyje 2 – 3 val.

4.Išskalbti.

 

 

Daiva Rudokaite, kaip Jūs šalinate drabužių dėmes?

 

Daiva Rudokaitė

Kadangi esu labai užimtas žmogus, neretai kliaujuosi specialiais dėmių valikliais. Tačiau,  iš močiutės žinau nemažai liaudiškų metodų, kurie padeda įveikti nešvarumus. Pavyzdžiui, puikiai įvairias dėmes valo skalbiamasis muilas su tulžimi, balina – citrinos rūgštis, kalkes pašalina – actas. Jeigu ant drabužio atsiranda riebalų dėmė, prieš skalbimą, ant jos užlašinu indų ploviklio ir šiek tiek įtrinu. Raudonu vynu aplietą audinį gelbėju, nedelsiant ant jo užpildama baltojo vyno.  Taip pat, esu girdėjus, kad ant raudonojo vyno dėmių, rekomenduojama barstyti druska, pilti šiltą pieną arba kefyrą. Tačiau pati šių būdų, nesu išbandžiusi. Vaško dėmes pirmiausia atšaldau, tada nugramdau. Ant dėmės dedu kelis popierinius rankšluosčius ir vaško likučius išlydau laidyne. Galiausiai, išvalau kaip riebalinius nešvarumus – su indų plovikliu.

Norint pašalinti dėmes svarbiausia – reaguoti greitai! Švieži nešvarumai išsivalo žymiai lengviau, nei įsisenėję.

   

Ar esate netikėtai sugadinusi kokį brangų ir širdžiai mielą drabužį?

 

 

Pamenu, ruošiausi vykti į labai svarbų renginį. Puošiausi apie 2 valandas, vilkėjau šilkinę suknelę… Prieš išeinant, nusprendžiau aliejuku pasitepti rankas. Deja, lašelis jo užtiško ant suknelės, dėmė pradėjo plėstis, o laiko – visai nebeturėjau! Mane apėmė panika, subjuro nuotaika. Teko greitai persirengti kitą suknelę – net nebuvau svarsčiusi apie dalyvavimą renginyje ją vilkėdama… Tačiau, susilaukiau nemažai komplimentų. Manęs paklausė, kiek laiko aš ruošiausi, kad taip gražiai atrodau. Atsakiau: „Lygiai dvi minutes“. Būtent tiek laiko užtruko persirengti drabužį (šypsosi).

 

D. Stankevičiaus nuotr.

 

Inga Norkute-Žviniene, kaip Jūs šalinate drabužių dėmes?

 

 TV3_Inga_Norkute_2

Nedarau didelės problemos pastebėjusi kokią nors dėmę ant drabužio, nes gyvenime yra svarbesnių dalykų. Neseniai vilkėdama suknelę nešiau šuniui ėdalą į lauką ir apsipyliau. Ai, dzin – galvojau. Šiek tiek ją pavaliau, bet dėmė visiškai nedingo. Nusprendžiau – jeigu pati jos nepastebėsiu, nepastebės ir kiti (juokiasi). O vyno dėmė ant balto švarkelio gali būti kaip segė. Juk kur kas svarbiau, kad žmogaus akys iš laimės blizgėtų (juokiasi). Žinoma, viskas priklauso nuo situacijos – jeigu dėmę ant drabužio pastebėčiau ruošdamasi kokiam nors formaliam, svarbiam susitikimui, trumpam susinervinčiau, bet rasčiau, kuo persirengti, ir dėl to galvos ilgai nesukčiau. Dėmėtus drabužius įprastai valau pati, net nepamenu, kada naudojausi valyklos paslaugomis. Kadaise tik kostiumėlį esu nešusi valyti. Dėmes stengiuosi šalinti natūraliais būdais, nes gaila sugadinti kokybiškus audinius cheminėmis priemonėmis. Riebalų dėmėms šalinti naudoju druską – ja reikia apibarstyti suteptą vietą ir šiek tiek palaikyti, kad susigertų riebalai. Paskui drabužį išskalbti. Prie audinio prilipusią kramtomąją gumą galima lengvai pašalinti jį palaikius šaldymo kameroje – sustingusi guma lengvai nugramdoma. Jeigu natūralios dėmių valymo priemonės negelbsti, naudoju specialias, kurių pasirinkimas parduotuvėje gausus.

 

TV3 archyvo nuotr.

 

Įdomu

 

 

  • Medines arba audiniu apsiūtas sagas iš drabužių prieš skalbimą patartina iškirpti, kad nesusigadintų.
  • Kremuose nuo saulės neretai būna cheminių medžiagų, šviesius audinius „nudažančių“ geltonomis, rudomis dėmėmis.
  • Prakaito ir riebalų dėmės audiniuose pritraukia kandis.
  • Neįmanoma išvalyti klijų dėmių.
  • Gatvės purvo dėmėms reikia leisti gerai išdžiūti ir tik tada nuvalyti šepečiu.
  • Labiausiai bakterijomis užteršti audiniai yra  tie, kurie turi sąlytį su kūnu: apatiniai drabužiai, rankšluosčiai, lovos užvalkalai, vystyklai.
  • Lietuvoje buitinės chemijos pramonė atsirado XIX a. pab.
  • Patalynę rekomenduojama skalbti 1 kartą per savaitę.
  • Nemalonius ir stiprius į drabužį įsigėrusius kvapus galima panaikinti užpurškus degtine ir palikus išdžiūti.
  • Senovėje drabužius mirkydavo vandenyje su pelenais, skalbdavo garstyčių tirpaluose, o siekdami audinius išbalinti – virindavo.
  • Kad ant audinio nesusidarytų „aureolė“ prieš valymą, plotą aplink dėmę reikia suvilgyti vandeniu.