Netikėtai visą pasaulį sulėtinti gyvenimo tempą privertusi pandemija itin smarkų smūgį sudavė iki tol užsienyje besidarbavusiems lietuviams. Dalis užsienyje dirbusių tautiečių dėl įvairiai susiklosčiusių aplinkybių neteko darbo, o kartu ir nuolatinių pajamų. Šiuo nelengvu metu tokioje nepatogioje situacijoje atsidūrusiems gyventojams kurie uždarbiavo svetur yra gerų naujienų – galima pasinaudoti mokesčių susigrąžinimo galimybe ir atgauti nemažas pinigų sumas iš užsienio mokesčių inspekcijų.

 

emigrantai

 

Nesudėtingas būdas papildyti piniginę

 

Dalis svečiose šalyse iki tol uždarbiavusių tautiečių dėl susiklosčiusios situacijos buvo priversti susirinkti daiktus ir skubiai ieškoti lėktuvų bilietų namo. Deja, sugrįžimas ne visiems buvo malonus. Parvykus dalį darbuotojų pasitiko galybė finansinių iššūkių, atsiradusių dėl darbo netekimo. Vis dėlto metams einantį pabaigą, sugrįžusieji turi galimybę šią situaciją kiek palengvinti ir papildyti savo pinigines.

 

Būtent dabar pinigų susigražinimo klausimas tampa dar aktualesnis, nes daugumoje užsienio šalių sausio 1 d. prasideda ir nauji mokestiniai metai. Tai reiškia, kad startuoja mokesčių deklaracijų pildymo laikotarpis ir atsiranda galimybė susigrąžinti kitoje valstybėje permokėtus pajamų mokesčius.

 

Saugi ir legali procedūra

 

Bijančius, kad permokėtų mokesčių atgavimo procesas pakenks ateities planams toje valstybėje, galime visiškai nuraminti. Tai legali procedūra, kuri nedaro įtakos tolimesnėms įsidarbinimo galimybėms užsienio valstybėse. Taip pat ji niekaip nepakenks nei senatvės pensijai, nei kitoms socialinėms garantijoms.

Susigrąžinti tai, kas permokėta – legalus ir jokių įstatymų  nepažeidžiantis procesas. Tiesa, mokesčių mokėjimas nepriklausomai nuo to kurioje šalyje dirbama, yra kiekvieno dirbančio žmogaus pareiga. Būtent už šiuos pinigus miestai ir šalys tobulina savo infrastruktūrą, stato bendrojo naudojimo pastatus ar erdves, teikia dalį sveikatos paslaugų. Vis dėlto neretai dirbantieji užsienyje tai valstybei sumoka daugiau nei turėtų.

 

Kiek ir kokius mokesčius galima susigrąžinti?

 

Iš užsienio šalyje gaunamo darbo užmokesčio paprastai išminusuojami mokesčiai, kurių dydis skiriasi priklausomai nuo to, kokio dydžio pajamas žmogus gauna, kiek laiko jis dirba, kokia yra šalies mokestinė politika ir pan.

 

Yra suskaičiuota, kad vidutiniškai nuo užsienyje uždirbamų pajamų daugiau nei 40 procentų jų virsta mokesčiais, išskaičiuojamais valstybei. Deja, nemaža dalis užsienyje dirbusių gyventojų vis dar nežino, kad dalį, t.y. susidariusią permoką, šių sumokėtų pajamų mokesčių galima atgauti. Jei neviršijamas konkrečių metų numatytas neapmokestinamas pajamų dydis, iš kai kurių šalių gali grįžti ir visi pajamų mokesčiai.

 

Mokesčių susigrąžinimo procesas

 

Į užsienio šalies kurioje asmuo dirbo mokesčių klausimus kuruojančias institucijas kiekvienas gyventojas gali kreiptis asmeniškai. Pirminėje dokumentų pildymo ir pateikimo įvairioms įstaigoms stadijoje didesnių problemų žmonėms beveik neatsiranda, tačiau vėlesniuose komunikacijos etapuose gyventojai dažnai susiduria su nenumatytais klausimais ir iššūkiais. Dėl padarytų klaidų ne visada pavyksta atgauti permokėtus mokesčius, todėl tam, kad jų būtų galima išvengti, rekomenduojama kreiptis į šios srities specialistus. Naudojantis profesionalų pagalba, mokesčių susigrąžinimo procesas tampa visai nesudėtingu.

 

Mokesčių susigražinimas

 

Registracija

 

Visų pirma, pasirinkus patikimus šios srities specialistus reikėtų užsiregistruoti jų nurodytose anketose kurias nesudėtingai galima rasti jų internetiniuose puslapiuose. Tai svarbu, kad galėtumėte gauti specialią informacijos pateikimo formą ir žinotumėte, kokių dokumentų jums reikės.

 

Reikalingų dokumentų pateikimas

 

Dėl mokesčių atgavimo užsiregistravusius asmenis turi pasiekti dokumentų pildymo forma, kurioje nurodoma, kokios informacijos reikės. Šiame etape besikreipiantiesiems svarbu surinkti ir pateikti esminius dokumentus, kurie bus reikalingi tolimesniuose žingsniuose.

 

Dalis darbuotojų susiduria su sunkumais randant reikiamus dokumentus. Svarbu žinoti, jog kreiptis dėl permokėtų mokesčių grąžinimo nebūtina turėti visų reikalaujamų dokumentų. Jei  žinosite darbovietės, kurioje dirbote, pavadinimą ir galėsite įvardyti bent preliminarų dirbtą laikotarpį, šie pecialistai padės gauti trūkstamus dokumentus.

 

Informacijos apdorojimas

 

Žmonėms, pradėjusiems pinigų atgavimo procesą, šiame etape reikia atlikti tik vieną veiksmą – šiek tiek palaukti. Gavę pateiktą informaciją ir surinkę reikiamus trūkstamus dokumentus, specialistai pradės grąžinimo procesą ir atliks visus reikalingus sekančius žingsnius. Pateikta informacija iškart išsiunčiama į reikiamas užsienio valstybės institucijas, o gyventojas viso proceso metu yra informuojamas apie eigą ar pakitimus.

 

Mokesčių grąžinimas

 

Iškart po to, kai profesionalai baigia atlikti visas reikalingas dokumentų pildymo, perdavimo ir koordinavimo procedūras, besikreipę asmenys informuojami apie sėkmingą mokesčių permokos grąžinimą.

 

Tiesa, tiksliai įvardinti, per kiek laiko pinigai pasieks žmogaus sąskaitą – sunku. Viso šio proceso trukmė labiausiai priklauso nuo šalies, kurioje dirbote, mokesčių institucijų darbo greičio bei procesų. Jie kiekvienoje valstybėje skiriasi. Paprastai mokesčių susigrąžinimas gali užtrukti nuo 2 iki 6 mėnesių.

 

Papildomos pajamos sudėtingu laikotarpiu

 

Nors pastebima, kad apie mokesčių atgavimo galimybę žino tik nedidelė dalis užsienyje dirbančių tautiečių, o dar mažesnė – ja ir pasinaudoja, šiuo sudėtingu pandemijos laikotarpiu tai gali tapti ,,gelbėjimosi ratu”.

 

Atgauti permokėtus pinigus gali ir užsienio valstybėje vis dar dirbantys, ir jau sugrįžę į gimtąją šalį lietuviai. Tokio pobūdžio legaliu būdu gautos papildomos pajamos šiandien ypač aktualios dėl pasaulinės pandemijos darbą praradusiems arba privalėjusiems jo atsisakyti ir priverstinai iš kitų šalių sugrįžusiems gyventojams.

 

Grąžintinų mokesčių suma paprastai priklauso ir nuo užsienio valstybės, kurioje buvo dirbama, mokesčių politikos. Apskaičiuota, kad vidutiniškai darbuotojai atgauna daugiau nei 800 Eur. Priklausomai nuo šalies mokesčiai gali būti gražinami už 4 arba 5 praėjusius metus.

 

Finansine prasme norint jaustis saugiau, ypač šiuo laikotarpiu, dirbusiems užsienyje gyventojams užtenka atlikti keletą nesudėtingų veiksmų, padėsiančių banko sąskaitą papildyti sąžiningai atgautais permokėtais mokesčiais. Norint tai padaryti užtenka patikėti mokesčių susigrąžinimo klausimą šios srities profesionalams. Būtent kompetentinga jų pagalba užtikrina žymiai didesnius šansus nepadaryti klaidų bei iš užsienio valstybės saugiai ir be papildomų problemų atgauti permokėtus pinigus.