Šiuo metu Lietuvoje yra atnaujinama 420 daugiabučių, kuriuose renovuoja apie 130 statybų sektoriaus įmonių. Šalyje paskelbus karantiną, Būsto energijos taupymo agentūra (toliau – BETA) nusprendė išsiaiškinti, kokią įtaką dabartinė situacija galėjo turėtų daugiabučių modernizavimui ir atliko didžiausią kiekį būstų šiuo metu atnaujinančių rangovinių organizacijų apklausą.

 

IRMA2955

 Kvartalinė renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš BETA archyvo.

 

Apklausos metu paaiškėjo, kad kol kas daugiabučių renovacijos projektų įgyvendinimas sutrikti neturėtų – visos apklausoje dalyvavusios įmonės patvirtino, kad didžioji dalis projektų yra ir toliau sėkmingai tęsiami.

 

Andrius Gudaitis, šiandien daugiausiai renovacijos projektų įgyvendinančios įmonės Renovacijos departamento direktorius, sako, kad toliau yra vykdoma maždaug 80–90 proc. bendrovės turimų projektų.

 

Vis dėlto anot jo, karantino metu visiškai problemų išvengti nepavyksta: „Dirbame laikydamiesi visų Valstybinės darbo inspekcijos rekomendacijų, tačiau gyventojai vis dar bijo įsileisti mus į savo namus. Dėl šios priežasties susiduriame su problemomis keičiant langus ar santechniką žmonių butuose“, – sako pašnekovas.

 

zenklas_2015 04 13

 

Ateitis – neprognozuojama 

 

BETA direktoriaus Valiaus Serbentos teigimu, šiuo metu vis dar sudėtinga vertinti, kokią įtaka šalyje paskelbtas karantinas gali turėti daugiabučių atnaujinimui. Anot jo, vienas pagrindinių faktorių, nuo ko tai priklausys – kiek laiko tokia situacija Lietuvoje išsilaikys.

 

„Mūsų vykdytos apklausos rezultatai rodo, kad kol kas karantinas daugiabučių renovacijos rinkai neturėtų sukurti ilgalaikių problemų, projektai ir toliau sėkmingai vyksta. Tačiau vertinant trumpalaikėje perspektyvoje, tikėtina, jog dalis projektų gali vėluoti dėl šiuo metu sutrikusios medžiagų gamybos ir tiekimo rinkos“ – sako V. Serbenta.

 

BETA_logo (2)

 

Išaugusi darbininkų pasiūla

 

BETA atlikta apklausa išryškino ir dar vieną svarbią karantino rinkos tendenciją – pastaraisiais mėnesiais išaugusią darbo jėgos pasiūlą. Visi kalbinti įmonių vadovai patvirtino, kad šiandien su darbo jėgos trūkumu nesusiduria.

 

„Nemaža dalis lietuvių darbininkų grįžo iš svetur, dalis žmonių neteko prieš karantiną turėto darbo, todėl su statybininkais šiandien problemų nebėra. Kasdien sulaukiame prašymų ir skambučių priimti į darbą“, – teigia A. Gudaitis.

 

Atskleidė opią problemą

 

Apklausos rezultatai parodė, kad didžiausia problema, su kuria karantino metu susiduria apklaustos statybų sektoriaus bendrovės – statybinių medžiagų stygius.

 

Įmonės, šiuo metu atsakingos už 11 renovacijos projektų, direktoriaus Vito Stulgės teigimu, dėl tam tikrų medžiagų trūkumo, atskirų projektų įgyvendinimas gali ir užsitęsti.

 

„Kai kurie darbai stoja dėl medžiagų trūkumo – nemaža dalis apdailos medžiagų yra gaminamos Ispanijos ar Italijos gamyklose, kurios neveikia jau ilgą laiką, tačiau prie darbų stagnacijos gali prisidėti ir sutrikusi pasaulinė logistikos grandinė“, – sako V. Stulgė.

 

A. Gudaičio teigimu, jų įmonėje situacija yra panaši, tačiau anot jo, negalima sėdėti sudėjus rankas ir nieko nedaryti – būtina ieškoti alternatyvių sprendimų.

 

„Tiekėjai mus informavo, kad kai kurios apdailos medžiagos gali vėluoti net kelis mėnesius. Būdami tokioje situacijoje, stengiamės ieškoti alternatyvių tiekimo šaltinių, kurie medžiagas mums galėtų pristatyti greičiau“, – sako A. Gudaitis.

 

BETA informuoja, kad įgyvendinant Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą nuo 2013 metų šalyje buvo atnaujinta beveik 2500 daugiabučių, kurių investicijos siekia apie 700 mln. eurų. Po paskutinio kvietimo teikti paraiškas (2019 m. rugpjūčio mėn.) daugiabučių renovacijai, tinkamais buvo pripažinti dar 457 projektai, planuojama, kad jų įgyvendinimo investicijų suma sieks daugiau nei 200 mln. eurų.