Valstybinio studijų fondo (VSF) veiklos ataskaitos rodo, kad daugėja studijoms pasiskolinusių, bet negalinčių grąžinti paimtų paskolų absolventų, perduotų antstoliams. Kaip pranešė žurnalas „Reitingai“, teismui praėjusiais metais pateikta 713 ieškinių dėl paskolų negrąžinančių studijas baigiančių studentų. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) svarsto leisti studentams, kurie 5 kartus atidėjo paskolos grąžinimo terminą, kreiptis į fondą dėl atleidimo nuo mokėjimo.

 

Education,Costs,ConceptKasmet prasiskolinusiųjų skaičiai auga

 

„Daugėja studijoms ir / ar pragyvenimui besiskolinančių, bet negalinčių, praėjus metams nuo numatyto studijų baigimo, grąžinti paimtų paskolų absolventų. Tad jie atsiduria antstolių akiratyje“, – paskelbė žurnalas „Reitingai“. „Teismui 2022 m. pateikta 713 ieškinių dėl paskolų negrąžinančių absolventų, dar 200 jų bylos perduotos išieškoti skolas antstoliams, o 86 – kredito institucijoms“, – priduriama įraše. Kaip rašė žurnalas, antstoliai turi teisę areštuoti absolventų turtą, siekiantį 4000 Eur bei nuo minimalios algos gali išskaityti 20–30 % uždarbio įsiskolinimams dengti, o nuo didesnio atlyginimo – pusę visos sumos. Remiantis VSF veiklos ataskaita, praėjusiais metais studijoms ir / ar pragyvenimui 5303 studentai pasiskolino 15,7 mln. Eur. „Prieš metus, 2021 m., skolinosi mažiau – 5167 studentai, o jiems išduotų paskolų suma siekė 13 mln. 640 tūkst. Eur. 2020 m., palyginti su pernai, skolinosi daugiau – 5671 studentas, bet jų pasiskolinta suma buvo 2,3 mln. mažesnė, t. y. 13 mln. 402 tūkst. Eur“, – priduriama įraše.

 

Paskolos teikiamos lengvatinėmis sąlygomis

 

Reaguojant į šiuos duomenis, ŠMSM naujienų agentūrai „ELTA“ atsiųstame komentare teigiama, kad valstybės remiamos paskolos studentams teikiamos lengvatinėmis sąlygomis – studijų metu grąžinimo įmokų mokėti nereikia, o palūkanos už studentą gali būti apmokamos valstybės lėšomis. „Paskolų grąžinimo terminas studentams gana ilgas – 15 metų po studijų baigimo. Be to, šios paskolos dažniausiai grąžinamos kur kas greičiau – vidutiniškai per 5 metus. Vidutinė asmens mokama paskolos grąžinimo mėnesinė įmoka šiuo metu sudaro 10–15 Eur, įskaitant ir palūkanas“, – rašo ministerija. „Su paskolų grąžinimo problemomis, kai vėluojama mokėti grąžinimo įmokas, susiduriančių studentų dalis yra labai nedidelė – apie 2 % nuo visų paskolų gavėjų. Tačiau siekiant dar labiau sumažinti paskolų grąžinimo rizikas, numatyta galimybė per visą paskolos grąžinimo terminą kreiptis 5 kartus dėl paskolos grąžinimo atidėjimo iki 1 metų“, – priduria ŠMSM. Ministerija pabrėžia, jog į teismą dėl įsiskolinusių studentų kreipiamasi tik išskirtiniais atvejais, pirmiausia siunčiami įspėjimai ir raginimai.

 

Inicijuojama galimybė atleisti nuo paskolos mokėjimo

 

„Valstybinis studijų fondas informuoja, kad į teismą kreipiamasi ir antstoliams pranešama tik apie įsisenėjusius skolininkus, kurie paskolų įmokų nemoka jau keliolika metų. Visgi pirmiausia tokiems skolininkams siunčiami įspėjimai ir raginimai, į teismą kreipiamasi išskirtiniais atvejais“, – teigiama ŠMSM komentare. Ministerija priduria, kad šiuo metu inicijuojami paskolų modelio pakeitimai bei siekiama nustatyti, kad asmuo, dėl kurio žemų pajamų paskolos grąžinimas atidėtas 5 kartus, galėtų kreiptis dėl atleidimo nuo mokėjimo. „Ministerija taip pat inicijuoja paskolų modelio pakeitimus, kad paskolų grąžinimas prasidėtų praėjus 2 metams po studijų baigimo (šiuo metu prasideda praėjus metams)“, – teigiama komentare. „Taip pat siekiama nustatyti, kad asmuo, dėl kurio itin žemų pajamų Valstybinis studijų fondas jau 5 kartus atidėjo paskolos grąžinimo terminą, galėtų kreiptis į fondą dėl atleidimo nuo paskolos mokėjimo“, – priduria ŠMSM.

 

Autorius Eglė Stratkauskaitė