Česnakai – maistas ir vaistas
2023-10-10 07:30Patiekalai česnakais gardinami daugelyje pasaulio virtuvių, nuo Italijos iki Afrikos. Kinijoje jų užauginama daugiau nei 40 mlrd. kilogramų ir užtikrinama, kad ypatingą česnakų galią pajustų daugelis.
Užtikrinta apsauga nuo ligų
Sužinota, kad česnakų papildai stiprina imuninės sistemos funkciją. 12 savaičių trukęs tyrimas atskleidė, kad kasdien vartojant česnakų peršalimo ligų atvejų sumažėjo 63 %, palyginti su placebą gavusiais tyrimo dalyviais. Vidutinė peršalimo simptomų trukmė taip pat sumažėjo 70 % – nuo 5 dienų placebo grupėje iki vos 1,5 dienos vartojusių česnakus. Kitas tyrimas parodė, kad didelė česnakų ekstrakto dozė (2,56 ml per dieną) sumažino peršalimo ar gripo dienų skaičių 61 %.
Arterinio kraujo spaudimo kontrolė
Širdies ir kraujagyslių ligos, tokios kaip širdies priepuolis ir insultas, sukelia daugiau mirčių nei bet kuri kita liga. Aukštas kraujospūdis (hipertenzija) – vienas svarbiausių šių ligų veiksnių. Ne vienas tyrimas įrodė, kad česnakų įtraukimas į kasdienę mitybą padeda mažinti aukštą kraujospūdį. Viename tyrime 600–1500 mg česnakų ekstrakto 24 savaites vartoję tiriamieji sumažino kraujospūdį taip pat veiksmingai, kaip ir vaistai, skiriami tam pačiam tikslui. Tiesa, suvalgomų česnakų kiekis turėtų siekti bent 4 skilteles per dieną, kad būtų juntamas poveikis.
Plaučių ir smegenų vėžio prevencija
Dziangsi provincijos ligų kontrolės ir prevencijos centre Kinijoje atliktas tyrimas – tirti žmonės, 7 metus valgę česnakų bent du kartus per savaitę. Išsiaiškinta, kad tiriamieji turėjo 44 % mažesnę riziką susirgti plaučių vėžiu. Mokslininkai, paskelbę tyrimą žurnale „Cancer Prevention Research“, atliko interviu su 1424 plaučių vėžiu sergančiais pacientais ir 4543 sveikais asmenimis. Jie turėjo atsakyti į klausimas apie savo mitybą ir gyvenimo būdą, įskaitant rūkymą ir česnakų valgymo dažnumą. Tyrimo autoriai pastebėjo ryšį tarp česnakų vartojimo ir plaučių vėžio, atsižvelgiant į dozę. Tai rodo, kad česnakai gali apsaugoti nuo plaučių vėžio. Taip pat nustatyta, kad česnakuose esantys organiniai sieros junginiai veiksmingi naikina glioblastomos, mirtino smegenų auglio, ląsteles. Pietų Karolinos medicinos universiteto mokslininkai žurnale „Cancer“ paskelbė tyrimo išvadas, kad trys gryni organinės sieros junginiai, esantys česnakuose, itin veiksmingi naikinant smegenų vėžio ląsteles.
Klubo sąnario artrozės profilaktika
Žurnale „BMC Musculoskeletal Disorders“ rašoma, kad moterys, kurių valgiaraštyje daug tokių daržovių, kaip česnakai, svogūnai, porai, laiškiniai svogūnai, rečiau sirgo osteoartritu. Tyrimo išvadose skelbiama, kad česnakų junginiai tinka šiai būklei lengvinti ar užkirsti jai kelią. Ilgalaikis tyrimas, kuriame dalyvavo daugiau nei 1000 sveikų dvynių, parodė, kad tiems, kurių mityboje netrūko vaisių ir daržovių, ypač česnakų, klubo sąnaryje vėliau atsirado ankstyvųjų osteoartrito požymių.
Galingas antibiotikas
„Journal of Antimikrobial Chemotherapy“ paskelbto tyrimo išvadose teigiama, kad dialilo sulfidas, česnakuose esantis junginys, 100 kartų veiksmingesnis kovojant su Campylobacter bakterija nei du populiarūs antibiotikai. Kampilobakterijos – viena dažniausių žarnyno infekcijų priežasčių.
Sveika širdis
Emory universiteto (JAV) medicinos mokyklos mokslininkai nustatė, kad dialilo trisulfidas, česnako komponentas, padeda apsaugoti širdį darant operaciją ir ištikus širdies priepuoliui. Jie taip pat mano, kad dialilo trisulfidas gali būti naudojamas širdies nepakankamumui gydyti. Įrodyta, kad vandenilio sulfido dujos apsaugo širdį nuo pažeidimų. Eksperimentai su laboratorinėmis pelėmis parodė, kad po širdies priepuolio pelėms, kurioms skirta dialilo sulfido, širdis buvo pažeista 61 % mažiau, palyginti su negydytomis graužikėmis. Kitame tyrime mokslininkai nustatė, kad česnakų aliejus saugo cukriniu diabetu sergančius pacientus nuo kardiomiopatijos. Ši liga – pagrindinė diabetikų mirties priežastis. Mokslininkai vieną diabetu sergančių žiurkių grupę šėrė česnakų, o kitą – kukurūzų aliejumi. Tos grupės žiurkės, kurios maitinosi česnakų aliejumi, patyrė daugiau teigiamų pokyčių, susijusių su apsauga nuo širdies pažeidimų, palyginti su gyvūnais, kurie gavo kukurūzų aliejaus.
Faktai apie česnakus
- Pasaulyje yra daugiau nei 450 česnakų rūšių, bet ne visos naudojamos maistui.
- Antrojo pasaulinio karo metais, kai stigo vaistų, gydytojai česnako duodavo sergantiems kariams. Netgi pramintas „rusišku penicilinu“.
- Česnakai efektyviai skystina kraują ir veikia panašiai kaip aspirinas.
- Neutralizuoti prastą burnos kvapą galima suvalgius rūgščių vaisių.
- Senovės graikai palikdavo česnakų kryžkelėje kaip auką tamsos ir magijos deivei Hekatei.
- Daugelyje kultūrų gimdyvės kliaujasi česnaku, kad palengvintų gimdymą ir apsaugotų kūdikį nuo piktųjų dvasių. Dažnai šeimos, tikėdamosi užtikrinti saugų ir sveiką gimdymą, kambarį puošdavo česnakais.
Česnakinis aliejus
24 porcijos
100 ml 900 kcal
Ruošti 10 min.
- 250 ml alyvuogių aliejaus
- 8 skiltelės česnako
- 2 džiovintos aitriosios paprikos
GAMINIMAS. Į puodą sudėti visus ingredientus. Virti ant silpnos kaitros 5 min. Nukelti ir leisti visiškai atvėsti kambario temperatūroje. Supilti į butelį ir uždaryti. Laikyti šaldytuve iki mėnesio.
Česnakais gardinta bulvių košė
4 porcijos
100 g 145 kcal
Ruošti 1,5 val.
- 900 g bulvių
- 50 g sviesto
- 3 skiltelės česnako
- 8 šaukštai alyvuogių aliejaus
- Druskos, maltų juodųjų pipirų pagal skonį
GAMINIMAS. Česnakus ir aliejų kaitinti ant silpnos kaitros 5 min. Palikti valandai. Nuskustas ir pjaustytas bulves užpilti verdančiu vandeniu, pasūdyti, uždengti ir virti, kol visiškai suminkštės. Nukošti, įpilti pusę česnakinio aliejaus ir susmulkinti elektriniu plaktuvu. Galiausiai supilti likusį aliejų ir išmaišyti. Pagardinti prieskoniais.
Autorius Monika Budnikienė