Bora Bora – Ramiojo vandenyno perlas
2018-10-23 08:54Sakoma, Bora Bora – prabangiausia ir gražiausia sala visame pasaulyje. Ją sudaro viena pagrindinė ir aplink ją susiformavusios nedidelės salos, kur įkurdinti viešbučiai bei oro uostas. Apie šią salą parašyta ne viena knyga ir pastatyta nemažai filmų. Jos grožis pakerėtų netgi visko mačiusius!
Valstybė – | Prancūzijos Polinezija |
Plotas – | 29,3 km2 |
Gyventojų skaičius: | 8 927 |
Valstybinės kalbos: | prancūzų ir taitiečių |
Valiuta – | CFP frankas |
Laiko juosta – | UTC / GMT -10 |
Klimatas – | atogrąžų |
Religija: | protestantizmas ir katalikybė |
Raštingumo lygis – | 98 % |
Istorijos keliu
Istorikai mano, kad Bora Bora saloje Polinezijos gyventojai apsigyveno prieš 1 100 m. 1722 m. čia apsilankė pirmasis europietis olandas Jacobas Roggeveenas,tačiau jis nežinojo, į kokią salą atplaukė. Manoma, kad ją 1769 m. atrado Jamesas Cookas, tačiau joje išsilaipino tik 1777 m. J. Cookas užsirašė, kad šios salos pavadinimas yra Bola Bola, tačiau greičiausiai tikslesnis vardas – Pora Pora, nes polineziečiai negalėjo ištarti nei raidės „B“, nei „L“. 1792 m. Bora Bora saloje apsigyveno pirmasis europietis jūreivis Jamesas Connoras, išsigelbėjęs po laivo „Matilda“ katastrofos. 1895 m. sala tapo Prancūzijos dalimi.
XX a. Bora Bora išgarsėjo visame pasaulyje. 1928–1929 m. čia dirbo amerikiečių filmavimo komanda, kuri kūrė begarsį filmą „Tabu“. Per Antrąjį pasaulinį karą amerikiečiai atvyko į salą. Tada Bora Bora 4 m. laikyta karinių oro ir jūrų pajėgų baze. Čia dislokuota apie 6 000 karių.
Pasakiško grožio paplūdimys
Pietinėje Bora Bora dalyje esantis Matira paplūdimys – populiariausias visose Polinezijos salose. Kasmet čia turistai atvyksta ne tik pasigrožėti lagūnomis bei koraliniais rifais, bet ir pasimėgauti neprilygstamomis vandens sporto pramogomis, t. y. nardymu su akvalangu. Be to, tai vienintelis viešas paplūdimys visoje saloje.
Pasaulyje šis paplūdimys laikomas vienu romantiškiausių. Skaidrus ir ryškus vanduo bei baltas smėlis sukuria romantišką atmosferą. Be to, čia galima apsigyventi viešbučiuose, vadinamuosiuose bungaluose, įkurtuose ant vandens. Pirmieji tokie nameliai pradėti statyti prieš 30 m. Matira paplūdimys – puikus pasirinkimas norintiems mėgautis saulės spinduliais ir atsipalaiduoti.
Originalios ekskursijos
Saloje galima ne tik grožėtis nuostabia gamta, bet ir užsiimti aktyvia, kartais net šiek tiek pavojinga veikla. Viena dažniausiai pasirenkamų veiklų – nardymas. Vandenyje tyko daugybė ryklių ir kitų pavojingų žuvų, todėl nardyti galima tik su šios srities instruktoriais.
Kita ne mažiau populiari veikla – stebėti, kaip vietiniai šeria ryklius ir rajas. Laivu turistai nuplukdomi iki koralinio rifo, kur vandenyje plūduriuoja ištiesta virvė. Įlipę į vandenį ir laikydamiesi už pastarosios turistai gali stebėti dideliais būriais atplaukiančius ryklius bei rajas, pripratusius kasdien panašiu metu gauti ėdalo. Tad tiesiai po kojomis plaukioja pavojingi jūrų gyventojai ir laukia ėdalo. Iš pradžių turistus tokia atrakcija baugina, tačiau vėliau, atsiradus bent keliems drąsuoliams, visgi dauguma pasiryžta išbandyti tokią pramogą.
Ištroškusieji aštrių pojūčių gali nerti po vandeniu ir stebėti didžiulę mureną. Vietos gyventojai kartais ją vilioja mėsos gabalėliais. Ši žuvis labai pavojinga, turi tvirtas žiaunas ir ją maitinantiems nardytojams gali lengvai nukąsti pirštus. Murena yra nuodinga, todėl jos įkandimas gali suparalyžiuoti kūną per keliolika sekundžių.
Populiariausias transportas
Bora Bora yra maža sala, kuri sudaryta iš 3 gyvenviečių: Anau, Faanui ir Vaitapės. Čia gyvena mažiau negu 9 000 žmonių, todėl pernelyg neplėtojamos viešojo transporto paslaugos. Saloje automobiliai sutinkami itin retai. Čia nuolatos kursuoja autobusas, kuris per valandą apvažiuoja visą salą. Šioje saloje konkrečių stotelių nėra, o iš autobuso galima išlipti ten, kur tik norisi. Dažniausiai turistai nesivažinėja autobusu, o renkasi dviračius arba mopedus, kuriuos galima išsinuomoti viešbučiuose. Taip pat saloje galima išsinuomoti nedidelį elektra varomą automobilį. Be to, suteikiama galimybė pamatyti salą ir iš viršaus. Trokštantys prabangesnių pramogų gali išsinuomoti privatų sraigtasparnį ir iš viršaus grožėtis nuostabiu salos kraštovaizdžiu.
Nuostabioji Vaitapė
Tai didžiausias Bora Bora miestelis, kuriame gyvena apie 4 930 gyventojų, t. y. maždaug pusė visų salos gyventojų. Vaitapėje galima pasižvalgyti po vietines prekyvietes, aplankyti „Boutique Gauguin“ parduotuvę, kur galima įsigyti dirbinių iš medžio, kriauklių bei batikos su garsaus prancūzų dailininko Paulo Gauguino paveikslų atvaizdais. Vaitapėje yra ir pagrindinis salos turizmo informacijos centras. Lengviausia miestelyje susikalbėti prancūziškai.
Įdomi kultūra
Bora Bora garsėja Polinezijos šokiais: otea, aparima, paoa, hivinau. Šokėjai dėvi rankų darbo kostiumus, pagamintus iš plunksnų, žolės, palmių ir kokosų riešutų kevalų. Šokama pagal gyvą muziką, t. y., kai mušama būgnais, pučiama fleita ir grojama ukulele.
Gyvenimo filosofija, kuria remiasi Bora Bora gyventojai, apibūdinama kaip „Hakuna matata“ arba „Aita pea pea“. Tai reiškia, kad gyventojai dėl nieko nesijaudina ir stengiasi gyventi ramiai.
XIX a. Bora Bora gyventojų kultūra pradėta naikinti. Protestuojantys misionieriai atvyko į salą ir pradėjo naikinti akmenines šventyklas, čiabuvių šventoves. Nors praėjo daugiau negu 150 m., tačiau dauguma gyventojų vis dar nepamiršo senojo tikėjimo ir yra labai religingi. Be to, salos gyventojai yra labai draugiški ir turistus dažnai sveikina sakydami „Ia Ora na e Maeva“ (liet. „Būk pasveikintas“). Iki šiol gyventojai meldžiasi paslaptingam Akmens dievui. Vietos gyventojai stengiasi neįsileisti kitų kultūrų ir išsaugoti papročius bei tradicijas. Tačiau kanibalizmas neišliko. Jis išnyko maždaug XVIII a.
Įspūdingos vestuvės saloje
Bora Boros saloje galima suorganizuoti savo svajonių vestuves. Susituokti siūloma įvairiose vietose: koraliniame rife, senoviniame uoste arba tiesiog baidarėje plaukiojant po krištolinę lagūną. Dėl sunkiai įveikiamų biurokratinių kliūčių dažnai poros renkasi neoficialią ceremoniją, kai šventikas apeigas atlieka pagal polineziečių papročius. Porai nusprendus tuoktis pajūryje, visas būrys sijonuotų šokėjų porą lydi šventiko link.
Jaunavedžiai gali apsistoti viename iš daugybės viešbučių. Itin populiarus prestižinis viešbutis „Four Seasons“, kuriame įrengta atskira koplytėlė su nuostabiu vaizdu į lagūną. Turkio spalvos lagūną itin mėgsta ne tik turistai, bet ir jaunavedžiai. Bora Boroje beveik visuose viešbučiuose siūlomos vestuvių planavimo paslaugos. Jų darbuotojai netgi gali nugabenti jaunuosius į negyvenamą salą, kad šie galėtų pabūti tik dviese.
- Norint paskambinti iš salos reikia įsigyti tarptautinę SIM kortelę. Su ja galima skambinti iš visų Polinezijos salų. Kiekviename Bora Boros viešbutyje galima naudotis internetu, tačiau juose šios paslaugos kainos skiriasi.
- Jeigu vietos gyventoja užsikišusi gėlę už kairės ausies, vadinasi, yra ištekėjusi. Jei gėlė užkišta už dešinės ausies, vadinasi, dailiosios lyties atstovė yra vieniša ir nori megzti naujas pažintis.
- Pirmiausia saloje apsigyvenę polineziečiai ją pavadino Pora Pora (liet. „naujagimis“). Tačiau atvykę europiečiai neteisingai išgirdo pavadinimą ir salą pavadino Bora Bora. Greitai šis pavadinimas išplito po visą pasaulį.
- Maždaug pusė salos gyventojų yra jaunesni negu 20 m.
- Per kai kurias ekskursijas turistai čia mokomi atidaryti kokosų riešutus be jokių įrankių.
- Bora Boroje itin populiarūs juodieji perlai, tačiau jie yra labai reti. Ne visi gali sau leisti tokių įsigyti, nes juodųjų perlų karoliai kainuoja apie 50 000 JAV dolerių (apie 45 284 Eur).
- Čia visoms grožio procedūroms naudojami natūralūs ingredientai, pavyzdžiui, vanilė, kokosų aliejus, jostrų žiedai, palmių lapai, jūros vanduo, specialus purvas ir jūrų dumblai.
- Saloje turtingu žmogumi laikomas tas, kuris turi 10 palmių.