Baigiantis vasarai, laukuose, miškuose ir prie vandens telkinių vis dar auga ir veši kai kurie vaistiniai augalai. Grioviuose, pakrantėse, nesrauniose upėse ir paežerėse, dumble auga balinis ajeras – labai vertingas augalas. Lietuvoje gana retas balinis ajeras (lot. Acorus Calamus L.) labai vertinamas liaudies medicinoje, kaip priemonė padedanti nuo virškinimo sutrikimų, sumažėjus skrandžio rūgštingumui, sergant gastritu, skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opalige.

 

Liaudyje balinis ajeras žinomas ir kitokiais pavadinimais: airas, alieras, kalavijas, tatarška, dirvos prieskonis, vokiškasis imbieras, skrandžiašaknė, motinos žolelė, prūdo lelija. Vaistinis augalas kilęs iš Indijos, dabar paplitęs visoje Europoje. Ajeras buvo labai vertinamas tradicinėje indų medicinoje ajurvedoje. Indai balinį ajerą naudojo psichikos ligoms, epilepsijai, viduriavimui gydyti. Ajero šakniastiebių arbata malšina skausmą, ramina ir padeda užmigti.

 

Gydomosiomis savybėmis pasižymi malonaus kvapo ir skonio ajero šaknys. Sakoma, kad ajero šaknies neveikia laikas. Net ir ilgai pastovėjusi šaknis nepraranda ypatingų savybių. Šakniastiebiuose būna iki 5 procentų eterinio aliejaus (azaronas, pinenas, borneolis, kamfora, azarilaldehidas ir kt.), kartumynų (elemenas, kalemenas, akoronas), rauginių medžiagų, vitamino C.

 

Balinis ajeras labai vertinamas kaip natūrali priemonė, padedanti atsikratyti pleiskanų, skatinantį plaukų augimą ir mažinanti slinkimą. Siekiant geriausių rezultatų, balinio ajero šaknų miltelių nuoviru skalauti plaukus kiekvieną kartą, trenkant plaukus, bet keletą mėnesių. Daugelis plaukus stiprinančių augalų nuovirų tamsina plaukus. Ajerų nuoviras vienas iš nedaugelio, kuris gali truputėlį pašviesinti plaukus.