Jei žinotum, kur krisi, iš anksto pagalvę pasidėtum – skelbia liaudies išmintis, kartu perspėdama, kad į ateitį žvalgytis tau, žmogau, neduota. O juk taip norisi žinoti kas bus! Ir šiaip smalsu, ir apsispręsti būtų lengviau. Kurį gyvenimo kelią pasirinkti, su kuriuo palydovu juo žengti? Ar imti skėtį rytą išeinant iš namų? Ir kur, galų gale, pasidėti tą lemtingąją pagalvę?!

   

Arbatos ir kavos tirščių ženklų skaitymas, vadinamas taseografija, paplitęs visame pasaulyje. Vieni jį mėgsta kaip žaismingą arbatos gėrimo ritualo tęsinį, kiti – kaip metodą, padedantį pažvelgti į paslaptingąją ateitį ir palengvinantį priimti sprendimą, patekus gyvenimo kryžkelėn.

 

Tradicija iš senosios Kinijos

Tradicija ieškoti ateities ženklų puodelio dugne kilo iš senovės Kinijos. Kaip žinia, tai šalis, turinti tūkstančius metų siekiančius arbatos gėrimo ritualus. Čia ateitis pranašauta pagal simbolius, į kuriuos susidėstydavo arbatžolių lapeliai mažuose varpelio formos puodukuose. Savo ruožtu ši ceremonijos dalis atėjo iš vienuolynų, kur ateitis buvo „skaitoma“ ornamentuose, susidarančiuose šventyklų varpų vidinėse pusėse dėl metalo oksidacijos. Arbatos ceremonijoje naudojami varpo formos puodukai yra lyg šventyklos varpų atkartojimas.
Europoje taip pat nuo seno buvo spėjama ateitis pagal atsitiktinai gautus pavidalus. Tam tikslui į vandenį piltas skystas vaškas ar švinas, sustingdavęs įvairiausiomis figūromis. Kai į Europą buvo atvežta arbata, kartu su ja „atvyko“ ir būrimo iš arbatos tirščių tradicija. Anglai, pirmieji pamėgę arbatą, dažnai užbaigdavo popiečio arbatėlės gurkšnojimą ateities spėjimais. Gaminti netgi arbatos servizai su ypatingos formos, taseografijai pritaikytais puodeliais.

 

O gal čia jokios magijos – tiesiog psichologija?

Ateities spėjimas iš kavos ar arbatos tirščių nėra tik mistinis, okultinis žaidimas. Psichologai sako, kad tai puikus būdas pažvelgti į pasąmonę ir panaudoti jos galias kūrybingam problemų sprendimui. Simbolių interpretavimo reikšmę psichologijoje yra pripažinę daugelis mokslininkų nuo Platono iki Karlo Jungo.

Žvelgiant iš šiuolaikinės sociobiologijos pozicijų, tokia procedūra, kaip arbatos gėrimas, laikant puoduką kitoje rankoje, nei esame įpratę, koordinuoja kairiojo ir dešiniojo smegenų pusrutulių aktyvumą ir stimuliuoja kūrybišką problemų sprendimą. Dėmesio sutelkimas į puoduko dugne nusėdusius tirščius ramina emocijas, padeda susikaupti, pažvelgti į situaciją iš kito taško, įsiklausyti į save ir atverti viduje slypinčius gebėjimus.

 

Kaip priversti arbatžoles pasakyti ateitį?

Norite perskaityti arbatos lapelių raštą? Pasiruoškite arbatos puodelį ir lėkštutę. Nebūtinai kiniško porceliano, nebūtinai dekoruotus magiškais simboliais, bet be puoduko ir lėkštutės tikrai neapseisite. Patogiau, kai puodukas yra baltas ir platėjantis į viršų (varpelio formos). Užvirinkite vandenį ir užplikykite arbatžoles arbatinuke. Leiskite joms išbrinkti. Arbatos rūšis nėra svarbi: tinka ir juodoji, ir žalioji, ir stambesniais lapeliais, ir smulkesniais. Svarbu tik tai, jog arbata būtų „palaida“, nors neturėdami tokios po ranka, galite tiesiog prakirpti arbatos maišelį ir paleisti ten esančias arbatžoles. Visgi šiame būrime svarbiausia ne arbatos rūšis ir ne puodukas, o jūsų ranka, laikanti puodelį ir sukanti jame arbatžoles. Jei ateitį spėsite ne sau, o kitam žmogui, tuomet svarbi yra jo ranka.

Švelniai teliūskuodami arbatą, kad lapeliai nebūtų nugrimzdę dugne, bet suktųsi, įsipilkite jos į puodelį. Tegul kartu patenka šiek tiek arbatžolių. Išgerkite arbatą, palikdami šiek tiek skysčio puoduko dugne, kad arbatžolės būtų vos apsemtos. Po to, laikydami puoduką kaire ranka, pradėkite jį sukti, kad arbatos likučiai irgi pradėtų suktųsi viduje, pakeldami nuo dugno lapelius. Turite susikaupti ir apsukti puoduką tris kartus pagal laikrodžio rodyklę. Tikima, kad puodelio sukimo metu informacija iš pasąmonės persiduoda į arbatos lapelius, padėdama suformuoti reikšmingus simbolius. Greitu judesiu apverskite puoduką ant lėkštutės, leisdami išbėgti skysčio likučiams. Palaukite kol visas skystis išbėgs, tuomet atverskite puodelį, laikydami ąsele į save, žvelkite į jo vidų ir skaitykite susiformavusius ženklus. Pradėkite į kairę nuo ąselės ir „keliaukite“ pagal laikrodžio rodyklę palei visą puodelio kraštą, apžvelgdami ir aiškindami įvairiose puodelio vietose susidariusias arbatžolių figūras.

Jei buriama kitam žmogui, visus veiksmus turi atlikti jis. Galima tik padėti iššifruoti susidariusius simbolius.

 

Ką reiškia arbatos lapelių ženklai?

Žiūrėkite, kaip susigrupavo prie puoduko sienelių prilipę arbatos lapeliai, ir atpažinkite, kokias figūras jie sudaro. Iš pradžių gali pasirodyti, kad puodelio dugne nėra jokių ženklų ir simbolių. Nesinervinkite ir neskubėkite jo mesti į šalį: nusiraminkite ir atverkite savo protą. Kartais arbatžolės susidėlioja į aiškesnes figūras, kartais – į miglotas. Aiškiai atpažįstamos figūros, ypač jei jos yra susidariusios atskirai nuo kitų, rodo jų reikšmingumą. Galima pasinaudoti čia pateikiamomis simbolių reikšmėmis arba tiesiog pasikliauti intuicija ir aiškinti simbolius taip, kaip ji diktuoja. Kartais aiškinantis reikšmę naudojamas simbolių žodynas, tačiau žinovai sako, kad to nereikėtų daryti. Taseografijos simbolių reikšmė gali nesutapti su istoriškai priimtu simbolių vertinimu.

Susidariusios figūros reikšmė priklauso nuo jos dydžio ir padėties puodelyje. Kuo arčiau puoduko kraštelio yra simbolis, tuo greičiau nutiks įvykis, kurį jis reiškia. Puoduko dugne susidėsto ženklai, pranešantys apie tolimos ateities įvykius. Jei keli simboliai susidarė arti vienas kito, gali būti, kad tarp jų yra ryšys. Pavyzdžiui, valties forma netoli širdutės gali žadėti kruizą su mylimu žmogumi.

Jei susidėsčiusiuose lapeliuose įžiūrite raides, paprastai didžiosios raidės reiškia vietovių pavadinimus, mažosios – žmonių vardus.

 

Kai kurių simbolių reikšmės

Lėktuvas – kelionė arba sėkmingas karjeros posūkis.

Inkaras – sėkmės ženklas: seksis ir meilėje, ir piniginiuose reikaluose.

Angelas arba paukštis – greitai jus pasieksianti gera žinia.

Obuolys – laukia ilgas gyvenimas, kupinas išminties.

Kirvis, lokys – jūsų laukia kelionė.

Katinas – saugokis netikrų draugų!

Šikšnosparnis – artinasi liga: saugokite sveikatą, stiprinkite imunitetą.

Drugelis – malonūs, džiaugsmingi, tačiau trumpalaikiai įvykiai.

Debesys – artinasi neramus laikotarpis.

Kryžius – perspėjimas apie gresiantį pavojų.

Šuo – ištikimas draugas, kuriuo galima pasitikėti.

Širdis – jei visa širdis – geros perspektyvos meilės fronte, tačiau įskilusi širdis, deja, reiškia liūdnas permainas…

Vabzdys – problemos yra nedidelės, nesunkiai išsispręs savaime.

 

Faktai apie arbatą

  • Arbata pradėta gerti 2737 m. pr. Kr., Kinijos imperatoriui Šen Nung pastebėjus, kad netyčia į karštą vandenį įkritę lapeliai skleidžia malonų aromatą.
  • Žaliosios ir juodosios arbatos lapeliai skinami nuo to paties krūmo, tik skirtingai paruošiami. Arbata tampa juodąja po fermentacijos proceso.
  • Europoje arbata atsirado 1608 m. – pirmiausia Anglijoje ir Olandijoje. Iki pat 1850-ųjų Kinija buvo vienintelė šalis, eksportuojanti arbatą į visą Vakarų pasaulį.
  • Niujorko verslininkas Tomas Sulivanas (Thomas Sullivan) nutarė, kad arbatos pavyzdžius klientams būtų pigiau pristatyti suvyniojus į ploną popierių negu sudėjus į skardines dėžutes. Žmonės net nepagalvojo, kad arbatą reiktų išsivynioti, ir užplikė ją puoduke su visu popieriumi. Taip visai netyčia buvo išrasti arbatos pakeliai.
  • Tibete arbata geriama su druska ir jakų sviestu.